«زن، زندگی و آزادی» شعار انقلاب اسلامی است

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور با اشاره به اینکه تساوی زن و مرد به معنای عدالت برای آنها نیست گفت: «زن، زندگی و آزادی» شعار انقلاب اسلامی است.

به گزارش خبرنگار مهر، انسیه خزعلی در مناظره تلویزیونی با معصومه ابتکار استاد دانشگاه تربیت مدرس که از شبکه ۴ در برنامه «شیوه» برگزار شد، شد، اظهارداشت: مسأله ای که در مکتب ما و انقلاب وجود دارد، مناظرات بوده است و باید وقتی حرف منطقی داریم از مناظرات استقبال کنیم. حرف ها را باید شنید و اگر با مبانی ما سازگار نیست در مناظرات پاسخ دهیم.

معاون زنان و خانواده رئیس جمهور بیان داشت: مسئله ای که انقلاب ما با آن پا گرفته و شهید بهشتی و شهید مطهری بر آن تاکید داشتند، مناظراتی بود تا سبک و سیره اهل بیت اجرا شود. وقتی مطلبی را با استدلال مطرح می شود باید از آن استقبال کنیم. باید حرف ها را بشنویم و حرف های خوب را بپذیریم و اگر مطلبی خلاف واقع است با آن مقابله کنیم.

وی افزود: مسئله سیاست گذاری مسائل زنان بسیار مهم است. ما مبانی خود را بر اسلام و اهل بیت گذاشته ایم و امام خمینی اولین کسی بود که مبانی را برای ما تبیین کرد تا مشخص شود چه خدماتی باید به زن ارائه شود و چه عملکردی داشته باشند.

وی بیان داشت: امام نگاه زیبایی بر مبنای عقلانیت در حوزه خانواده داشتند، بعد انقلاب سعی کردند به امام بگویند از ادارت جمع کنید و امام قبول نکردند. من و خانم ابتکار کسانی هستیم که امام فضای فعالیت را برای ما فراهم کردکه خانم دکتر دانشجو بود و در لانه جاسوسی فعال شد من تمرین نظامی کردم و به جبهه رفتم در واقع آموزش نظامی دیدم تا به رزمندگان کمک کنم. برنامه های امام، زن را از نگاه ابزاری دور کرد.

زمان شاه آزادی زنان وجود نداشت اسارت زنان بود

معاون زنان و خانواده رئیس جمهور با بیان اینکه زمان شاه آزادی زنان وجود نداشت اسارت زنان بود، ادامه داد: در نگاه اسلام زوجیت را تکامل می‌دانند و تساوی به معنی غربی درست نیست و تساوی یعنی ویژگی های فردی و شرایط تکلیفی متفاوت است و باید ویژگی های نسبی زن را دید. تساوی غربی نه ولی عدالت بله، عدالت عین رسیدن حق مسلم به زن است. همچنین عدالت فراتر از برابری است.

حرف های دهه هشتادی را باید شنید

خزعلی گفت: حرف های دهه هشتادی را باید شنید باکسی برای دختران و زنان به آقای جبلی گفتم باز کنند و حرف ها و ایده های آنها را بگیریم. زن، زندگی و آزادی شعار انقلاب اسلامی است.رهبری می فرمایند زن هوای تنفس است. زن زندگی می بخشد و تعبیر ایشان آن است که باید از مردسالاری غربی آزاد شود تا هویت او به درستی تبیین شود.

وی بیان داشت: افراط و تفریط به زنان ضربه زده است. زنان سرمایه هستند، ۴۵ درصد متخصصین زن هستند و در مناصب باید حضور داشته باشند و در دولت سیزدهم دردر بخش های مختلف مورد توجه قرار گرفته است.

هیچ مانعی برای تصدی مشاغل توسط زنان وجود ندارد

معاون زنان و خانواده دولت بیان داشت: هیچ مانعی برای تصدی مشاغل توسط زنان وجود ندارد. از کارهای خوب دولت این است که به دستور رئیس جمهور در شوراهای عالی دو زن نیز حضور داشته باشند.

درباره عدالت جنسیتی موضوع مربوط به ۲۰ دستگاه مرکزی بود که در ماه‌های آخر دولت قبل رصد کاملی انجام نشده بوده و ما اکنون با دستگاه‌های مختلف در حال رایزنی هستیم تا با دقت موضوعات هر دستگاه را بررسی کنیم.

با افراط و تفریط دو قطبی در جامعه ایجاد می‌شود

خزعلی گفت: به دروغ به اسم آزادی یک کشور را به آشوب می کشند و خیلی از منافع ملت ها را تهدید می کنند کلمات به ظاهر فریب را باید توجه داشت. از طرفی با افراط و تفریط دو قطبی در جامعه ایجاد می‌شود.

سایت جدید معاونت زنان بزودی آماده خواهد شد

معاون امور زنان در دولت سیزدهم گفت: دولت یازدهم تمام سوابق دولت‌های قبلی را از آرشیو سایت حذف کرد، حتی نسخه‌های آرشیوی نیز حذف شده‌اند.

وی افزود: گزارشی از پیشرفت‌های مربوط به زنان در ۴۰ سال گذشته را در پرتال معاونت زنان گذاشتیم اما حذف کردند.

خزعلی بیان داشت: خانم ابتکار انتظار نداشته باشند که صرفاً سوابق دولت یازدهم و دوازدهم روی سایت قابل دسترسی باشند.

برنامه جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار جزو تکالیف است

خزعلی افزود: برنامه جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار جزو تکالیف معاونت در برنامه ششم است که در ماه‌های آخر دولت قبل رفت و برگشت‌هایی داشت و می‌خواستند تصویب مجلس را حذف کنند که مجلس قبول نکرد ما این برنامه را به مجلس دادیم و الان در کمیسیون در حال بررسی است.

وی یادآور شد: در مهندسی فرهنگی منشور مشاورع وظیفه معاونت بوده و سوال این است که چرا با ترک فعل این اقدام انجام نشده است. مگر عمر دولت چقدر است؟ ما هم آوار برداری می کنیم و هم در حال ساخت هستیم.

خزعلی گفت: چندین لایحه در حال ارسال به کمیسیون ها و مجلس است. ما دشمنان مشترک داریم و همه باید پشت هم باشیم و تلاش کنیم که کسی از قطار در حال پیشرفت پیاده نشود.

بیمه زنان خانه دار

وی در مورد زنان خانه دار ادامه داد: یکی از موارد در شعارهای دولت قبل بیمه زنان خانه دار است. بیمه زنان روستایی دارای سه فرزند را این دولت تامین کرد. امید را در زنان خانه دار تامین می‌کند. آقا تأکید می‌کنند که تربیت نسل بی بدیل است و بر عهده زن است. باید ارزش زن را ببینیم و زحمت‌های او را جبران کنیم. آقا تعبیر کردند که خانم‌ها داوطلبانه وظیفه ای را در خانه بر عهده می‌گیرند. اگر جبران شود زنان بانشاط خواهند بود تا ضمن فعالیت مادری، فعالی‌های علمی و تخصصی خود را ادامه دهد و انسان چند جانبه از نظر روحی و اجتماعی باشد.

نمی‌شود همیشه طلب کار باشیم

وی بیان داشت: اگر میخواهیم درباره مساله‌ای عذرخواهی شود باید درباره آبان ۹۸ هم عذرخواهی شود نه اینکه بگویند "صبح جمعه فهمیدم" و دل مردم را آتش بزند. نمی‌شود ما همیشه در موضوع مطالبه‌گر و طلب کار باشیم.

خزعلی ادامه داد: یکی از وزرا ۱۶ سال سابقه وزارت داشت و به او شیخ الوزرا می‌گفتند ولی به خانم ابتکار که سال‌ها معاون بودند باید بگوییم شیخ‌المعاونین!

وی بیان داشت: سیاست‌گذاری‌هایی در زمینه زنان توسط این دوستان انجام شده و نمی‌شود دیگران را متهم کرد.

در کنگره زنان تاثیرگذار از ۹۶ کشور حضور پیدا کردند

معاون زنان و خانواده دولت گفت: چرا ما باید در مساله ورود زنان به ورزشگاه برویم به فیفا التماس کنیم وقتی خودمان می توانیم زیر ساخت آماده کنیم و سوال اینجاست که چرا این اقدام را نکرده ایم؟ ستاد زنان و خانواده در دوره اول دولت قبل اصلاً تشکیل نشد. در کنگره زنان تأثیرگذار از ۹۶ کشور زنان تأثیرگذار حضور داشتند و فعالیت خوبی انجام شد. چرا ما مشکلات خود را از بیرون حل کنیم؟ چرا ترک فعل کردیم؟ بنابراین باید موفقیت‌ها را بگوییم و از سیاه‌نمایی پرهیز کنیم تا نشاط در جامعه افزایش پیدا کند.

خزعلی بیان داشت: دولت فعلی می‌گوید زنان باید در همه شوراها شرکت کنند و حتی در بحث زنان و خانواده حق وتو دارند. در سفرهای استانی و پروژه‌ها زنان حضور فعال دارند و به بحث‌های آسیب‌های اجتماعی و… اشاره شده است. کسب و و کار پایدار خانواده محور در ۲۱ استان اجرا می‌شود با تعداد زیادی از زنان فعال که بسیار فعال و جدی است. برخی قانون‌هایی که عملیاتی نمی‌شدند امروز عملیاتی شده‌اند. مباحثی مثل دهه شصتی ها، چندقلوها، رتبه‌بندی معلم‌ها در سال اول دولت اجرایی شده. بیمه زنان شیرده، بیمه کودکان تا پنج سالگی، بیمه ناباروری، شش میلیون بیمه سلامت شده‌اند. وقتی موفقیت‌ها را نگوییم و سیاه‌نمایی کنیم مردم ناامید می‌شوند. سند اولیه دولت قبلی مسئله همجنس‌گرایی داشت و ما این موارد را در آموزش تنظیم کردیم.

باید نگاه مادرانه داشته باشیم

معصومه ابتکار هم در این مناظره با اشاره به جان باختن مدافعان امنیت و برخی از شهروندان گفت: دشمنان حتی موجودیت ایران را قبول ندارند و راه انسجام داخلی فرصت دادن به نسل جوان است و با عذرخواهی ساده این مشکل به وجود نمی آمد. همه مردم ایران اند و باید نگاه مادرانه داشته باشیم جوان معترض را باید فرزند خود بدانیم.

وی افزود: می گویند من دیگر مسوول جمهوری اسلامی ایران نیستید و به عنوان فرد غیر دولتی ام جوانان می گویند ما را درک کنید ای کاش به جای من فعالیت زن معترض یا منتقد را دعوت کرده بودید جوانان می گویند ما تریبون نداریم. باید صدا ها را شنید تا گفتگو شکل گیرد. باید اجازه داده شود مسایل منتقدان و معترضان مطرح شود و این لازمه انسجام ملی است.

انسجام ضروری است

ابتکار گفت: همه سوار کشتی هستیم و دلمان برای کشور می سوزد و انسجام ضروری است و باید فرصت دهیم به جوانان تا امیدوار به آینده شوند. جمعیت قابل توجهی از ایران مطالبی دارند که می خواهند شنیده شود.

وی بیان داشت: عذرخواهی ساده در مورد اتفاق مرحومه امینی می‌توانست از هجمه ها و اتفاقات دیگر جلوگیری کند، شعار زن، زندگی و آزادی با ارزش های انقلابی و اسلامی ما مطابقت دارد و از مباحث متعالی دینی ما و مورد تاکید امام (ره) است ولی برخی مردم احساس می کنند اینچنین نیست در حالی که قانون اساسی آزادی را تضمین کرده است.

معاون سابق زنان ریاست جمهوری بیان داشت: شیوه گشت ارشاد مورد نقد بود و هم روح جوانان را آسیب و هم نتیجه بخش نیست ولی عده ای بر طبل سخت گیری کوبیدند که اصلاح رویکرد و توجه به حقوق ذاتی انسان از مطالبه‌ها در دهه فجر است.

ابتکار گفت: در سال ۹۸ بیش از ۳۰ برنامه جامع در سطح ملی برای رسیدن به عدالت جنسیتی تدوین شد و ما این را با برش استانی پیش میبردیم و یک سامانه رصدو پایش هم داشتیم.

وی بیان داشت: قانون اساسی ما در تمامی شئونات اسلامی برابری را در اولویت حقوق زنان می داند. ما اینقدری که روی فرزندآوری تاکید کردیم باید ابتدا ملزومات آن را ایجاد کنیم.

معاون سابق زنان ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: ️در بسیاری از شوراهای عالی از ظرفیت زنان استفاده نمی‌کنیم. در دولت قبل حدود ۱۷ معاون استاندار از میان زنان توانمند انتخاب شدند.

ابتکار گفت: مقام معظم رهبری در دیدار با زنان هم تصریح کردند که باید در مورد خشونت علیه زنان فکری شود که یکی از راه حل‌ها اصلاح فرهنگ است و بخشی هم مربوط به قانون قوی در موضوع خشونت است. لایحه حفظ کرامت و تامین امنیت زنان در برابر خشونت که با امضای آقای رئیسی و آقای روحانی تایید شد، لایحه در مجلس ماند و مجلس مدت زیادی آن را نگه داشت و دیر اعلام وصول شد. اخیراً شنیدم لایجه را برخی اصلاحات آن را تایید کردند. این مسئله از موضوعات بسیار مهم است چون مطالبه جامعه ایران است تا خشونت در بعد خانوادگی و اجتماعی حذف شود.

کد خبر 5694443

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha