مازندران عاری از بیماری آنفلونزای فوق حاد پرندگان است

ساری - خبرگزاری مهر: مدیرکل دامپزشکی مازندران با اشاره به اینکه سال گذشته موردی از بیماری طاعون در استان گزارش نشده است، اظهار داشت: خوشبختانه مازندران در سال قبل عاری از شیوع بیماری آنفلونزای فوق حاد پرندگان بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مجید مختاری عصر شنبه در نشست خبری روز جهانی دامپزشکی(25 آوریل) در ساری افزود: بر اثر اجرای طرح پوشش بهداشتی دام های روستایی و عشایری بر روی 80 درصد دام های سبک و سنگین استان، از شیوع 30  درصد از بیماری های انسانی از طریق دام نظیر تب مالت جلوگیری شد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به سیاست های کلی دولت در مورد واگذاری امور به بخش خصوصی کلیه اقدامات و فعالیت های مربوط به دارو و درمان دامپزشکی استان به بخش خصوصی واگذار شد.

مدیرکل دامپزشکی مازندران با اشاره به اینکه در سفر نخست دولت به مازندران تکمیل و راه اندازی نخستین مرکز بیماری های طیور کشور تصویب شد، تصریح کرد: فاز نخست پروژه فوق سال قبل افتتاح شده است.

مختاری با بیان اینکه هم اکنون 50 درصد تجهیزات مرکز بیماری های طیور کشور در قائم شهر تامین شده است، یادآور شد: در صورت فراهم آوردن تمامی تجهیزات این مرکز از طریق خارج از کشور، مرکز فوق به عنوان پنجمین آزمایشگاه رفرنس دنیا و اولین آزمایشگا رفرانس خاورمیانه محسوب خواهد شد.

وی همچنین از اجرای طرح GIS مربوط به بیماری ها و واکسیناسیون دام در مازندران طی سال گذشته خبر داد و افزود: بر اساس این طرح کلیه موارد واکسیناسیون پس از 24 ساعت از انجام آزمایشات به صورت سیستم در سطح کشور قابل رویت خواهد بود.

مدیرکل دامپزشکی مازندران با بیان اینکه کشتارگاه صنعتی ساری و بابل در مازندران راه اندازی شده است، اظهار داشت: زمین احداث کشتارگاه صنعتی تنکابن تهیه شده که به زودی عملیات اجرایی این پروژه آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه مازندران رتبه نخست کشور از نظر تعداد واحدهای پرورش طیور را دارد، افزود: سالانه 100 میلیون قطعه جوجه در مازندران تولید می شود که 45 درصد طیور تولیدی استان در مازندران مصرف و بقیه به استان های دیگر صادر می شود.

مختاری با اشاره به وجود 11 کشتارگاه طیور در مازندران نیاز واقعی کشتارگاه طیور در استان را 25 کشتارگاه ذکر کرد و افزود: ادارات دامپزشکی شهرهای ساری، جویبار، نکا و گلوگاه سال گذشته به بهره برداری رسید.

وی با اشاره به فعالیت 220 واحد درمانی و درمانگاه دامپزشکی در مازندران اظهار داشت: نظارت بر واحدهای پرورش طیور و دام نیز توسط ادارات دامپزشکی شهرستان ها به صورت مرتب انجام می شود.

مدیرکل دامپزشکی مازندران همچنین با اشاره به اینکه نگاه سنتی قصابان در کشتار دام در استان هنوز وجود دارد اظهار داشت: طرحی را به شورای سلامت و امنیت غذایی  استان ارائه دادیم که بر اساس آن باید ایجاد و تاسیس واحد قصابی و پروتئینی توسط دامپزشکی استان صورت گیرد.

وی افزود: در صورت تصویب این طرح در شورای فوق باید در شورای عالی سلامت کشور طرح و در مجلس به تصویب نهایی برسد.

وی با اشاره به اینکه طرح ساماندهی کشتارگاه های دام در مازندران تجربه موفقی را سپری کرده است اظهار داشت: هم اکنون شش کشتارگاه از 19 کشتارگاه صنعتی مازندران تعطیل شده است.

مختاری با تاکید بر استفاده مردم از مواد پروتیئنی و گوشتی به صورت بسته بندی های صنعتی اظهار داشت: تعطیلی تمامی کشتارگاه های سنتی مازندران به فرهنگ سازی بیشتر و همکاری مدیران در رده های استانی و شهرستانی نیاز دارد.

وی میزان مصرف گوشت طیور در مازندران را سالانه 90 هزار تن ذکر کرد و افزود: در حال حاضر در استان تقریبا 730 هزار راس دام سنگین، دو میلیون و 350 هزار راس دام سبک وجود دارد.

مدیرکل دامپزشکی مازندران با اشاره به وجود دو هزار و 200 واحد پرورش طیور گوشتی در استان اظهار داشت: 158 واحد مرغ مادر، 36 واحد تخمگذار در مازندران داریم.

وی با اشاره به اینکه نظام جامع دامپروری کشور از دستور کار شورای نگهبان گذشته است، اظهار داشت: طرح افزایش بهره وری کشاورزی و منابع طبیعی جایگزینی طرح فوق شده که با تنظیم و تصحیح برخی ایرادات طرح جدید به زودی در دولت طرح و برای تصویب به مجلس ارجاع خواهد شد.

مختاری در ادامه تعداد افراد فارغ التحصیل دامپزشکی شاغل در بخش های مختلف این بدنه را دو هزار و 500 نفر ذکر کرد و افزود: هم اکنون 220 واحد درمانگاه دامپزشکی، 180 داروخانه دامپزشکی، 85 مرکز مایه کوبی و هشت بیمارستان دامپزشکی در استان وجود دارد.

کد خبر 867067

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =