موج دریاچه مصنوعی پرند بر روی نقشه/ تحویل زمین به شهرداری؛ شروع ساخت از سال آینده

پرند - خبرگزاری مهر: وجود فضای سبز و اماکن تفریحی در شهرها از حقوق حقه و انتظارات بجای شهروندان بوده و مسئولان ذی ربط به عنوان دست اندرکاران این مهم، وظیفه دارند تا این امکانات رفاهی تفریحی را فراهم آورند.

به گزارش خبرنگار مهر، اماکن تفریحی و فضاهای سبز نه تنها عاملی برای اوقات فراغت سالم خانواده ها و فرزندان آنها محسوب شده بلکه به طور اخص نقش بسزا و مهمی در امور اجتماعی خانواده ها داشته و دارد.

اماکن تفریحی، ورزشی و سرگرمی به‌ عنوان یکی از ضرورت‌های زندگی سالم و باکیفیت در شهرها و کلانشهرها همواره از سوی کارشناسان مطرح و مورد تاکید قرار گرفته است به عبارتی این امکانات مجموعه‌ای از ویژگی‌های ضروری در ‌وجود انسان ایجاد می‌کنند که موجب افزایش و به‌دست‌آوردن تجارب بیشتری توسط افراد در خارج از خانه، مدرسه و محل کار می‌شوند.

ضرورت ایجاد امکانات فرهنگی تفریحی متناسب با ساخت و سازها

همگام و متناسب با ساخت و سازها و افزایش جمعیت و بزرگ‌تر شدن شهرها باید امکانات رفاهی، سرگرمی و تفریحی نیز در شکل‌ها و قالب‌های مختلف همچون بوستان‌ها، باغ‌موزها یا شهرک‌های بازی ایجاد شود و زیرساخت‌های لازم تفریحی و سیاحتی برای شهروندان به‌ویژه کودکان مورد توجه قرار گیرد.

شهر جدید پرند که نزدیک به دو دهه ار عمر خود را سپری کرده است از جمله بزرگترین شهرهای نوپا در کشور بوده که به سرعت رشد کرده تا جایی که با اجرای طرح ملی مسکن مهر،عنوان پایتخت مسکن مهر کشور را یدک می کشد و اکنون به صورت روزانه شاهد رشد جمعیت است.

ساخت مسکن مهر و تحویل ده ها هزار واحد از واحدهای مسکونی این پروژه بزرگ، آمار جمعیت ساکن در شهر جدید پرند را تا حدی بالا برده که نیاز به فضاهای سبز از جمله پارک‌ها و امکان تفریحی ورزشی را دو چندان می‌کند.

توسعه و ایجاد فضاهای سبز جدید و اماکن تفریحی ورزشی به همراه برنامه های فرهنگی از ضرورت های مهمی است که باید از سوی مسئولان این شهر بویژه شهرداری جدیدالتاسیس و همچنین شرکت عمران پرند مورد توجه ویژه‌ باشد.

تدوین برنامه‌های ویژه برای ارتقای سرانه‌های فضای سبز

تدوین برنامه‌های ویژه و سودمند برای ارتقای سرانه‌های فضای سبز و اماکن تفریحی ورزشی با توجه به موقعیت فیزیکی منطقه و آمار جمعیتی که روزانه در حال افزایش است باید در دستور کار مسئولان استان و شهرستان قرار گیرد.

بر اساس مطالعات و بررسی‌های کارشناسان، سرانه متعارف و قابل‌قبول فضاهای سبزشهری در شهرهای ایران بین هفت تا 12مترمربع برای هر نفر است که در مقایسه با شاخص تعیین‌شده از سوی محیط ‌زیست سازمان ملل متحد (20تا 25مترمربع برای هرنفر)، رقم کمتری است با وجود این در شهرهای مختلف کشور این رقم با توجه به ویژگی‌های متفاوت جغرافیایی و اقلیمی آنها با اختلافاتی همراه است.

با وجود زحمات زیادی که از سوی مسئولان در شهر جدید پرند بویژه شرکت عمران و بتازگی شهرداری جدیدالتاسیس درخصوص فضاهای تفریحی و سبز کشیده شده اما این مهم بنا به اذعان خود مسئولان در حال حاضر و با توجه به رشد روزانه جمعیت اصلا برای شهروندان کافی نبوده و بناچار مدتی از اوقات شهروندان در اماکن تفریحی تهران و شهرهای اطراف صرف می شود.

دریاچه مصنوعی و پارک آبی، پروژه ای خاکی

ساخت دریاچه مصنوعی و پارک آبی بیش از 30 هکتاری در جنوب فاز 2 از جمله پروژه هایی است که از همان ابتدای ایجاد شهر پرند بر روی نقشه جغرافیایی خودنمایی کرده و می کند و شهروندان همچنان چشم انتظار اجرای این پروژه هستند که به دلایلی تاکنون به تعویق افتاده است.!

تاکنون مردم با گذر از کنار این پروژه تنها با زمین خاکی مواجه بوده اند که سال هاست از آن به عنوان دریاچه مصنوعی و پارک آبی پرند و یا مجتمع تفریحی ورزشی  نام می برند غافل از اینکه بنا به دلایلی از جمله تامین آب به این پروژه اهمیتی داده نشده و جهت استفاده شهروندان به انجام نرسیده است.

عزم شهرداری پرند جهت ساخت مجموعه پارک آبی

اما اواسط آبان ماه سال جاری بود که شهردار شهرداری جدیدالتاسیس پرند اعلام کرد، احداث و ساخت دریاچه مصنوعی در دستور کار شهرداری پرند قرار گرفته و در زميني به مساحت 20 هكتار در ضلع جنوبي شهر پرند ساخته خواهد شد.

فتحعلی همتی در این خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر، دغدغه اصلی خود و مجموعه شهرداری را ساخت این پروژه عنوان کرد و گفت: مشکل شهرداری این بود که زمین مربوط را از شرکت عمران در قالب فضای سبز تحویل بگیرد تا این کار در اسرع وقت انجام شود.

همتی به همکاری و آمادگی شرکت عمران در این خصوص اشاره کرد و افزود: مدیرعامل شرکت عمران قول مساعد نقل و انتقال این زمین را به شهرداری داد و این مهم انجام شده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه شهر پرند در منطقه ای گرم و خشک قرار گرفته، بیان داشت: احداث این دریاچه برای معتدل شدن آب و هوای شهر در دستور کار شهرداری قرار گرفته است، بنابراین احداث دریاچه به تعدیل آب و هوا و اقلیم منطقه کمک شایانی‌ کرده و به دنبال آن مکانی برای تفریح مردم بوده و توسعه گردشگری را فراهم خواهد کرد.

زمین صرفا با کاربری فضای سبز تحویل شهرداری شد

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند نیز درخصوص تحویل زمین مذکور به خبرنگار مهر گفت: زمین مجتمع تفریحی ورزشی پرند در صورت جلسه ای تحویل شهرداری شده است و در این خصوص آمادگی هر نوع همکاری را داریم.

حبیب الله چاغروندی افزود: این زمین صرفا با کاربری فضای سبز تحویل شده و بهره برداری از آن نیز باید با ایجاد فضای سبز و مجتمع تفریحی ورزشی و نه کاربری خارج از این هدف باشد.

شروع مراحل اخذ مجوز و ساخت از سال آینده

شهردار پرند با تایید تحویل زمین مذکور به شهرداری گفت: طی نامه ای به شرکت عمران از مدیر عامل خواسته ایم تا چنانچه طرح و برنامه ای درخصوص احداث دریاچه و این مجتمع تفریحی ورزشی دارند به شهرداری ارائه کنند.

همتی از پیگیری اخذ مجوز از استانداری خبر داد و اضافه کرد: از اوایل سال آینده و بعد از تعطیلات عید، اعلام مزایده کرده و نسبت به احداث این مجتمع اقدام شده و مراحل طرح و برنامه ریزی را شروع خواهیم کرد.

شهر پرند نیازمند توجه بیشتری از سوی مسئولان است

فرماندار رباط کریم هم با بیان اینکه شهرجدید پرند با توجه به تازه تأسیس بودن نیازمند توجه بیشتر از سوی مسئولان است، به خبرنگار مهر گفت: شهرهای جدید باید هویت‌دار شوند لذا تحقق این مهم تنها با اجرای برنامه‌های فرهنگی انجام‌پذیر خواهد بود بنابراین رشد و توسعه جمعیتی این شهر جدید می‌طلبد تا برنامه‌های فرهنگی، تفریحی و ورزشی در این شهر جدید اجرایی شود.

بیژن سلیمان پور با بیان اینکه تدوین پیوست فرهنگی برای پرند یک تکلیف بود از مسئولان و متولیان امر فرهنگ خواست تا زمینه‌های توسعه این مهم را در شهر جدید پرند فراهم کرده و طرح‌های فرهنگی ورزشی و تفریحی خود را در پرند به اجرا بگذارند.

فرماندار رباط کریم با تاکید بر اینکه نیازهای فرهنگی پرند را احصا کردیم، افزود: ساخت مساجد، کتابخانه ها، مدارس، کانون های فرهنگی مذهبی و اماکن تفریحی ورزشی و ... در پرند باید با سرعت بیشتری در دستور کار قرار بگیرد تا همزمان با پروژه های عمرانی پیش بروند.

ضرورت تسریع در انجام پروژهای تفریحی ورزشی

به گزارش خبرنگار مهر، با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب بر لزوم تهیه پیوست فرهنگی برای طرح های عمرانی و لزوم توجه به امکانات فرهنگی در کنار احداث نزدیک به یکصد هزار واحد مسکن مهر در پرند باید اتفاق بزرگی هم در حوزه فرهنگی ورزشی رخ بدهد که در این خصوص اخیرا پیوست فرهنگی شهرجدید پرند تدوین و تصویب شد.

در این راستا و با تاکیدات مسئولان با راه‌اندازی این مرکز تفریحی مناسب، اقلیم آب و هوای شهر پرند دگرگون شده و خدمات‌دهی به ساکنان این شهر گسترش می‌یابد، بنابراین با توجه به رشد سریع جمعیت، تسریع در این امر مهم،ضروری بوده همت و یاری مسئولان و مشارکت شهروندان را نیز طلب می کند.

مسئولان امر باید همراه با مشارکت شهروندان در راستای رعایت حقوق شهروندی و رفع نیاز آنها، نسبت به ایجاد برنامه‌های مختلف نظیر ساخت مکان های تفریحی، ورزشی، فرهنگی، خدماتی و ... اقدام کرده و به نوعی به دغدغه و نیاز اصلی مردم،بخصوص در این شهر جدید پاسخ دهند.

گزارش از احسان عربی مفرد

کد خبر 2015157

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 8 + 9 =

  نظرات

  • ساناز ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۷
   1 0
   امنیت پرند را هم بر قرار کنند ،نانوایی لواش در فاز دو کم است