وزن «علی ای همای رحمت» امروزی است و بعید می‌دانم از شاعری قدیمی گرفته شده باشد

استاد محمدجواد محبت می‌گوید: شعر «علی ای همای رحمت» شعری امروزی است و ساختار شعری‌اش هم معاصر است. این شعر بعید است که از زبان شاعری در سال‌های دور در این وزن و شکل شعری سراییده شده باشد.

استاد محمدجواد محبت، شاعر آئینی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به سوء تفاهم‌ پیش آمده در مورد شعر «علی ای همای رحمت» مرحوم شهریار گفت: در ارتباط با این شعر مرحوم شهریار، صحبت از خوابی است که مرحوم آیت‌الله مرعشی نجفی در مورد این شعر دیده است و در آن اشاره شده که ایشان در عالم خواب شهریار را در مجلس شعری دیده که حضرت علی (ع) در آن حضور داشته‌اند و ماجراهایی که همه می‌دانند. با توجه این مسئله به نظرم تشکیک در این شعر دادن نسبت ناروایی به شهریار است و صحیح نیست. جدای از این، حرف و حرمت آقای مرعشی زیر سئوال می‌رود؛ به ویژه اینکه ایشان از ارادتمندان حضت علی (ع) هستند.

وی ادامه داد: بعد از سرایش این شعر از سوی شهریار، افراد زیادی به استقبال از این شعر رفته و آن را تضمین کرده‌اند. البته هیچ‌کدام از آنها به زیبایی او نتوانستند اثری خلق کنند؛ به ویژه چند شاعر اهل تصوف که هرگز شعرشان به خوبی شعر شهریار نشد و البته افراد دیگری هم بودند که سعی کردند این شعر را تضمین کنند.

محبت تاکید کرد: مسئله تضمین البته کار هر شاعری نیست. شاعری مثل ملک‌الشعرای بهار که از شعرای درجه یک است، برخی از اشعار سعدی را هم تضمین کرده است.

این شاعر همچنین گفت: شعر «علی ای همای رحمت» شعری امروزی است و ساختار شعری‌اش هم معاصر است. این شعر بعید است که از زبان شاعری در سال‌های دور در این وزن و شکل شعری سراییده شده باشد.

کد خبر 2141856

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =