برنامه جدید بانک مرکزی برای مسکن مهر/ کسری 6 هزار میلیارد تومانی منابع وام ازدواج

قائم مقام رئیس کل بانک مرکزی با اعلام برنامه های این بانک برای اتمام پروژه مسکن مهر، گفت: با توجه به صف طولانی یک میلیون و 140 هزار نفری که برای دریافت وام ازدواج در نوبت هستند، 6 هزار میلیارد تومان منابع نیاز است.

به گزارش خبرنگار مهر، اکبر کمیجانی امروز در حاشیه بیست و چهارمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی در جمع خبرنگاران در مورد برنامه های بانک مرکزی برای مسکن مهر گفت: مسکن مهر با فرمولی که در سطح دولت و اعضای ستاد اقتصادی دولت طراحی شد، در آذرماه سال گذشته به این جمع بندی رسید که این طرح را در قالب سه بند ساماندهی کند.

وی درباره بند اول افزود: پرداخت تسهیلاتی که از منابع بانک مرکزی در اختیار مسکن مهر و برای تامین مالی آن در نظر گرفته شده بود، به مدت سه سال از ابتدای سال 92 به تعویق افتاد، یعنی هر آنچه تسهیلاتی که بانک مسکن باید به آن اختصاص می داد به بانک مرکزی پرداخت شد، یعنی این منابع در درون بانک مرکزی باقی ماند تا پروژه تامین مالی مسکن مهر به اتمام برسد.

قائم مقام رئیس کل بانک مرکزی درباره بند دوم اظهار داشت: خط های اعتباری معمولا کوتاه مدت است، بانک مرکزی از منابع خود به بانک‌ها برای رفع نیازهای نقدینگی برای مدت یک سال پرداخت می کند اما طی سال‌های گذشته این خطوط اعتباری بانک مرکزی برای بانک مسکن با زمان 3 یا 4 سال پرداخت شده است.

وی ادامه داد: بانک مرکزی به منظور حمایت از پروژه مسکن مهر و ادامه روند آن خط های اعتباری قبلی را به مدت 20 سال افزایش داد و در همان زمان نیز در کنار خط اعتباری قبلی 152 هزار میلیارد ریال خط اعتباری جدید به آن اختصاص داد، یعنی تمام اضافه برداشت های مسکنی که مشمول نرخ جریمه های 34 درصدی بود و یا اوراق مشارکت بانک مسکن را خریداری کرده بودیم به خط اعتباری 20 ساله با نرخ سود 1.6 تبدیل شد تا از بانک مسکن حمایت شود.

کمیجانی در مورد بند سوم اضافه کرد: زمانی که با مصوبات دولت قبل مواجه بودیم (آخرین مصوبه آن در تیرماه سال گذشته بود) سقف تسهیلات مسکن مهر را تا 50 هزار میلیارد تومان افزایش داده بودیم و  به طور غیر رسمی زمزمه هایی تا 60 هزار میلیارد تومان نیز مطرح شد اما بر اساس مصوبات اضافه برداشت ها  بدهی بانک مسکن به مرز 43 هزار میلیارد تومان رسیده بود که در این زمان مباحث کارشناسی آغاز شد و به دلیل نگرانی های تورمی منابع این بخش با حمایت های دولت و مجلس در حد 45 هزار میلیارد تومان عملا متوقف شد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی گفت: هیچ منابع جدیدی از بانک مرکزی به مسکن مهر و بانک مسکن ارائه نمی شود اما در درون بانک مسکن و وزارت راه و شهرسازی اقداماتی در حال انجام است و همان گونه که امروز نیز اعلام شد افرادی که مسکن مهر به آنها تعلق گرفته و قصد دارند زودتر تسهیلات را تسویه کنند اقدام نمایند و یا اگر بدهی از گذشته دارند می توانند نسبت به خرید مسکن مهر اقدام کنند یعنی با آزاد سازی اسناد مالکیت وزارت راه و شهرسازی اقدامات لازم را انجام می دهد.

وی در مورد روند پرداخت وام ازدواج اظهار داشت: استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای وام قرض الحسنه هنوز به صورت پیشنهاد توسط بانک مرکزی مطرح است و باید به دولت ارائه شود تا در نهایت بحث های کارشناسی به یک جمع بندی نهایی برسد.

کمیجانی خاطرنشان کرد: با توجه به صف طولانی یک میلیون و 140 هزار نفری که برای دریافت وام ازدواج در نوبت هستند، 6 هزار میلیارد تومان منابع نیاز است.

 

 

کد خبر 2312063

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =