کمتر از 10 درصد کارگران ساختمانی آموزش دیده‌اند

نایب رئیس کانون سراسری انبوه سازان ایران به توافق نامه با سازمان فنی و حرفه ای کشور برای آموزش کارگران ساختمانی اشاره کرد و گفت: این طرح به صورت پایلوت در تهران آغاز شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن محتشم در نشستی خبری به توافق نامه همکاری کانون سراسری انبوه سازان ایران و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای اشاره کرد و گفت: کانون در ارتباط با رسالت اجتماعی و ماموریت برای حفظ منافع صنفی انبوه سازان و نیروی انسانی در صنعت ساختمان این تفاهم نامه را به امضا رساند و اجرای این تفاهم نامه را گامی موثر برای افزایش کیفیت ساخت و سازها می دانیم.

نایب رئیس کانون سراسری انبوه سازان ایران با بیان اینکه صنایع زیادی وابسته به صنعت ساختمان هستند، گفت: کانون در جهت رسالت خود و برای به حرکت درآوردن موتور محرکه اقتصاد کشور که سهم بسزایی در اشتغال زایی دارد، ارتباط تنگاتنگی با سازمان‌ها و نهادهای مختلف از جمله سازمان فنی و حرفه‌ای کشور که متولی تربیت نیروهای انسانی ماهر در جامعه است برقرار کرده است.

وی با اشاره به مذاکرات متعدد با مدیران سازمان فنی و حرفه ای کشور برای اجرای این تفاهم نامه، اظهار داشت: در جریان جلسات به این نتیجه رسیدیم که ارتباط و همکاری تنگاتنگ مجموعه انبوه سازان با این سازمان می‌تواند منجر به ارتقای کیفیت ساخت و ساز و بهداشت و سلامت ساختمان شود.

محتشم تصریح کرد: براساس این تفاهمنامه چند برنامه مهم از جمله تهیه و تدوین کتب و منابع آموزشی برای بالا بردن سطح فرهنگ کار و مهارت نیروی انسانی شاغل در صنعت ساختمان، ارزشیابی و سنجش صلاحیت نیروی کار صنعت ساختمان، بهره گیری از نیروهای کار معرفی شده از سوی کانون سراسری انبوه سازان، شناسایی مشاغل موجود و مشاغل جدید در صنعت ساختمان، اجرای قانون الزام فراگیری آموزش های فنی و حرفه ای کشور، رعایت مسائل ایمنی جهت کاهش بلایای ناشی از حوادث کار و تدوین و بازنگری در استانداردهای آموزشی مهارتی در صنعت ساختمان در دستور کار قرار دارد.

کمتر از 10 درصد کارگران ساختمانی آموزش دیده‌اند

در ادامه این نشست سعید زمانی، مدیرکل دفتر آموزش در صنایع سازمان فنی و حرفه ای کشور هم با اشاره بر ضرورت اجرای قانون الزام بر فراگیری آموزش های فنی و حرفه‌ای کشور مصوب سال 76 مجلس گفت: طبق قانون کلیه کارفرمایان جهت استخدام هر نیروی کار جدیدی باید از وی مطالبه گواهینامه مهارت فنی بکنند؛ در حالی که طبق آمار بیش از 50 درصد از نیروهای کار در حد دیپلم و زیر دیپلم هستند و کمتر از 10 درصد از کارگران آموزش لازم را دیده اند.

به گفته وی در ماده 4 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، وزارت مسکن و شهرسازی وقت مکلف شد که با نظر وزارت کشور کلیه مشاغل مرتبط با صنعت ساختمان را شناسایی و افراد حقیقی وحقوقی را جهت فعالیت در آن حوزه ملزم به داشتن گواهی صلاحیت علمی بکنند و به رغم ابلاغ آیین نامه اجرایی آن در همان سال 76 متاسفانه اقدامی انجام نشده است.

زمانی افزود: بیش از 36 مرکز ارتقای مهارت در شهرک‌های صنعتی، بیش از 13 هزار آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای و بیش از 15 هزار نفر نیروی انسانی در اختیار سازمان فنی و حرفه ای کشور است.

 وی همچنین با اشاره به آمادگی کامل سازمان فنی و حرفه ای برای ارایه آموزش های لازم به کلیه مشاغل اعم از مشاغل حوزه صنعت ساختمان گفت: در این راستا وزارت راه نیز باید در جهت اجرایی شدن آیین نامه و صدور پروانه مهارت فنی برای کارگران ساختمانی ماهر نیز ورود پیدا کند.

مدیرکل دفتر آموزش در صنایع سازمان فنی و حرفه ای کشور، ادامه داد: همچنین با توجه به تغییرات تکنولوژی اقدام بعدی در جهت همکاری با انبوه سازان، تدوین استانداردهایی است که اکنون موجود نیست و به همین دلیل با کمک کمیته های تخصصی معرفی شده از سوی کانون تدوین استانداردهای جدید را نیز آغاز خواهیم کرد.

همچنین در این نشست حمیدرضا خانپور، مدیرکل سازمان آموزش و فنی و حرفه ای استان تهران، آموزش تخصصی و تقویت نیروهای انسانی تکنسین را از حلقه های مفقوده ایجاد اشتغال دانست و اظهار امیدواری کرد که با اجرای این تفاهمنامه نقش موثری در ایجاد اشتغال مولد و پایدار برای جوانان ایفا شود.

 وی با اشاره به بارگذاری 5 هزار استاندارد شغلی در سایت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: 207 مورد از این شغل ها در زمینه صنعت ساختمان و 16 مورد مربوط به شغل پرمشقت کارگرانی است که فعالیتهای اصلی را در صنعت ساختمان انجام می دهند.

خانپور در ادامه تصریح کرد: براساس طرح ساماندهی کارگران ساختمانی دولت نیز این امتیاز را برای کارگران قائل شده که با پرداخت 7 درصد بیمه حداقل دستمزد کارگری از کلیه مزایای بیمه، درمان، بازنشستگی و از کارافتادگی بهره مند شوند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: طرح پایلوت این تفاهمنامه از هفته آینده در تهران شروع می‌شود و سپس در تمامی استانها اجرایی خواهد شد.

کد خبر 2315980

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =