هفته کم‌خبر اما پر مرگ‌ومیر حوزه کتاب و نشر

هفته‌ای که گذشت از حیث تعداد اخبار حوزه کتاب و نشر، کم‌خبر بود اما در همین تعداد کم هم بیشتر خبرها، مربوط به درگذشت چهره‌هایی از ایران و دیگر کشورها بود.

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: هفته‌ای که گذشت، در بردارنده ۵ خبر مهم در حوزه کتاب و نشر است که متاسفانه اکثرشان اخبار ناراحت‌کننده‌ای هستند. گزارش «یک هفته با کتاب» هفته گذشته، ۱۱ خبر داشت که ۶ خبر داخلی و ۵ خبر خارجی را در خود جا داده بود و از حیث سهم اخبار خارجی قابل توجه بود.

اتفاق قابل توجه گزارش این هفته، سهم زیاد خبرهای مرگ و میر نسبت به دیگر خبرهای گزارش است. همان‌طور که انتظار می‌رفت با وجود تعطیلی‌های پایان هفته، اخبار زیاد و مهمی در حوزه کتاب و نشر منتشر نشد و تنها ۲ خبر درباره کاغذ و کارگروه ایفلا منتشر شد. اما در کنار این ۲ خبر، ۳ خبر هم از مرگ و میر چهره‌های فرهنگی فعال در حوزه کتاب و نشر داشتیم.

در ادامه خبرهای مهم حوزه کتاب و نشر را در هفته‌ای که گذشت مرور می‌کنیم.

درگذشت قاسم غریفی

قاسم غریفی مترجم آثار و کتاب‌های ادبیات نمایشی جهان، عصر اولین روز این هفته، شنبه ۱۱ خرداد درگذشت. غریفی متولد سال ۱۳۳۰ در خرمشهر بود که از ۳ سال پیش دچار سکته مغزی و بستری شد.

مراسم تشییع پیکر غریفی دوشنبه و یادبودش نیز روز سه‌شنبه برگزار شد.

درگذشت مرتضی کلانتریان

مرتضی کلانتریان دیگر مترجمی بود که این هفته درگذشت. مرگ کلانتریان در هاله‌ای از ابهام و تردید بین خودکشی و درگذشت قرار دارد. این مترجم و حقوقدان، متولد سال ۱۳۱۱ در تنکابن بود و روز شنبه درگذشت. کلانتریان پیش از اشتغال متمرکز به ترجمه، به‌عنوان قاضی دادگستری فعالیت می‌کرد.

سقوط این چهره ادبی از طبقه دوازدهم ساختمان، شائبه مرگ ارادی یا غیرارادی او را مطرح کرده است.

درگذشت یک ناشر ایتالیایی آثار ادبیات فارسی

سومین چهره ادبی که این هفته درگذشت، فلیچیتا فرارو، رایزن فرهنگی سابق ایتالیا در ایران و مدیر انتشارات پونته ۳۳ بود که خبرش روز یکشنبه این هفته منتشر شد. این چهره فرهنگی، تعدادی از آثار معاصر ادبیات ایران را در کشورش منتشر کرد و طی سال‌های گذشته رفت و آمد زیادی به ایران داشت.

انتشار اطلاعیه تامین کاغذ ناشران توسط وزارت ارشاد

با خروج از خبرهای مرگ و میر این هفته، به خبر اطلاعیه تامین کاغذ ناشران می‌رسیم که توسط وزارت ارشاد منتشر، و خبرش روز یکشنبه این هفته منتشر شد.

به موجب اطلاعات این خبر، اعلام شد که معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در نظر دارد ۴۰ هزار تن کاغذ تحریر مورد نیاز نشر کتاب در سال ۱۳۹۸ را از طریق شرکت‌های وارد کننده معتبر داخلی و بر اساس سوابق واردات و با لحاظ قیمت و کیفیت کاغذ تامین کند و شرکت‌های متقاضی وارد کننده کاغذ می‌توانند نامه درخواست خود را به همراه پروفرمای واردات کاغذ به دبیرخانه کارگروه کاغذ معاونت امور فرهنگی تحویل دهند.

عضویت یکی از اعضای هیات علمی کتابخانه ملی در کارگره ایفلا

خبر دیگر هم مربوط به کتابخانه ملی و کارگروه ایفلا بود. سعیده اکبری داریان برای دومین دوره متوالی به عنوان عضو «گروه بررسی مدل‌های مفهومی کتابشناختی ایفلا» و «کمیته دائمی یونی مارک» منصوب شد. عضویت اکبری داریان در «گروه بررسی مدل‌های مفهومی کتابشناختی ایفلا» و «کمیته دائمی یونی مارک» برای دوره مرداد ماه سال ۱۳۹۸ تا مرداد سال ۱۴۰۰ (آگوست ۲۰۱۹- آگوست ۲۰۲۱) تأیید شده است.

کد خبر 4633350

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =