کاهش ورودی پرونده ها به دادگستری مورد تاکید است

رئیس قوه قضائیه گفت: با همکاری دستگاه‌های اداری در کشور تلاش برای کاهش ورودی پرونده‌ها به دادگستری انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، دیدار قضات و کارکنان دستگاه قضایی استان خراسان رضوی با آیت الله رئیسی رئیس دستگاه قضا برگزار شد.

آیت الله رئیسی با اشاره به اظهارات رئیس کل دادگستری خراسان رضوی و نماینده قضات و کارکنان دستگاه قضایی این استان، با یادآوری برخی از این نکات، در زمینه کاهش ورودی پرونده که جزو برنامه‌های تحولی قوه قضاییه در این دوره است دو نکته را مورد تاکید قرار داد.

وی با بیان اینکه کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضایی امری مورد تاکید است، ادامه داد: در همه بخش‌های قوه قضاییه، دادستان‌ها و روسای کل دادگستری‌ها با همکاری دستگاه‌های اداری در کشور تلاش برای کاهش ورودی پرونده به دادگستری باید شود.

آیت‌الله رئیسی گفت: با همکاری دستگاه‌های اداری در کشور تلاش برای کاهش ورودی پرونده‌ها به دادگستری انجام می‌شود آن دسته از مسائلی که می‌تواند بدون آمدن به عدلیه حل شود حتماً باید راهکارهایی با غیر ورود به دادگستری را برای آن فکر کرد.

رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: کارهایی که در جهت کاهش جرم در جامعه می‌شود انجام داد یا در گسترش معنویت و اخلاق تا بسیاری از ساز و کارهایی که می‌تواند در کاهش ورودی پرونده تاثیر گذار باشد باید درباره آن‌ها اقدام کرد.

وی بیان داشت: کاهش ورودی یک راهکار ندارد بلکه به صورت یک موضوع چند ضلعی و یک بسته‌ای است که باید همه آن به کار آید تا منجر به کاهش ورودی به دادگستری شود.

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: نوع و درصد کاهشی که در سال جاری نسبت به پرونده‌های داشتید با یک برنامه ریزی جامع و پیگیر باید تبدیل به جریان فراگیر برای کاهش ورودی پرونده به دادگستری شود.

رئیس قوه قضاییه گفت: اینکه دستورالعملی از تهران بیاید آقایان منتظر نمانید یک سری ابتکاراتی است که در استان‌ها و شهرستان‌ها مسئولین انجام می‌دهند که باید بشود. ما هم در شهرستان، استان و مرکز کار کرده‌ایم، گاهی ابتکاراتی در شهرستان‌ها و استان‌ها است که بسیار قابل توجه است.

وی با تاکید بر اینکه از نظر سازمانی باید منتظر دستورات از تهران بود ادامه داد: اما در ابتکار و خلاقیت باید مدیران، قضات و همکاران در بخش‌های مختلف کارهایی را انجام بدهند.

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: امروز صبح قبل از آمدن در جمع شما و ابتدای ساعت‌های اداری به یکی از مجموعه‌های قضایی سر زدم بعضی از همکاران ابتکارات قابل توجهی داشتند که توصیه کردم آن را منتقل کنند چرا که قابل اهمیت بود. مشکلاتی هم وجود داشت که به آن اشاره می‌کنم.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه مسئله کاهش ورودی یکی از مسائل مهم است بیان کرد: در ارائه آمار باید دقت کنید هم آمار کم را زیاد دادن و هم آمار زیاد را کم دادن بد است، بلکه آمار را باید واقعی داد.

وی ضمن بیان اینکه واقعی ساختن آمار امر مهمی تلقی می‌شود گفت: به طور مثال یک پرونده‌ای است ۲۰ شاکی دارد به نام ۲۰ شاکی که پرونده ثبت شود، می‌شود ۲۰ پرونده در حالی که این یک پرونده است.

آیت‌الله رئیسی افزود: اگر گفتید پرونده ۲۰ شاکی دارد حال ۲۰ پرونده تلقی شد نیز آمار نادرستی است و یک پرونده به حساب می‌آید که ۲۰ شاکی دارد، به همان ترتیب اگر ۲۰ پرونده یک پرونده تلقی شود آن هم نادرست است و باید آمار واقعی باشد.

آمارگرایی و آمار زدگی امر ناصحیح و ناصوابی است

رئیس قوه قضاییه افزود: ما آمار و عدد را شاخص مهمی می‌دانیم و نمی‌شود از دستور خارج کرد، اما آمار، آمارگرایی و آمار زدگی امر ناصحیح و ناصوابی است.

وی ادامه داد: زمانی یک پرونده ساعت‌ها، روزها و هفته‌ها وقت یک قاضی را به خود اختصاص می‌دهد به ظاهر یک پرونده تلقی می‌شود، اما در باطن شاید ۱۰۰ یا صدها پرونده تلقی شود. حتماً باید به کیفیت در کنار کمیت توجه کنیم و بهره وری هم بر این اساس مورد توجه قرار بگیرد و این مورد تاکید ما است.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به اسناد عادی و اسناد رسمی گفت: اسناد رسمی باید به عنوان یک موضوعی از نظامات اجتماعی باشد، این نظم در اسناد است اما اگر در جامعه، حاکم نکنیم تثبیت مالکیت نخواهد شد و حقوق افراد ضایع می‌شود و عوارضی دارد که قابل تحمل نیست.

رئیس قوه قضاییه گفت: حالا در مجموعه قضایی تبدیل به پرونده شده است در حالی که در مجموعه‌های دیگر مشکلات دیگری ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: این موضوع در مسائل شرعی و قانونی هم نسبت به نظامات اجتماعی یک جایگاهی دارد که برای نظم در جامعه و بالاخص در اینجا نظم در اسناد، مورد نظر است. نظمی که تثبیت مالکیت می‌کند و اجازه نمی‌دهد افراد به حدود دیگران تجاوز کنند.

آیت‌الله رئیسی تاکید کرد: ما باید در جهت نظام بخشی به اسناد مالکیت اقدام کنیم و حتماً به دنبال رسمی شدن اسناد برویم.

آ یت الله رئیسی در بخش دیگری از اظهاراتش ادامه داد: سئوال این است که اگر امروز با دو نفر نیروی ناسالم برخورد شد، آیا این تضعیف دستگاه است و یا تقویت دستگاه؟ یعنی اگر گفته شد در مجموعه ادارات کشور با دو آدم ناسالم برخورد شده، آیا این تصعیف دستگاه اداری کشور است؟

وی بیان داشت: سئوال این است که اگر در جامعه امروز در مجموعه دستگاه قضایی ضمن صیانت، یک ناسلامتی نیز وجود داشته باشد و ما اعلام کنیم که با آن بخش ناسلامت برخورد شد و شما هم بدانید، آیا این موجب تضعیف دستگاه است و یا موجب تقویت دستگاه؟

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: نگاه ما این است که این موجب تقویت دستگاه است. اگر گفتیم که در مجموعه‌ای ناسلامتی هم هست، ضمن اینکه همه عادل، فاضل و متدین هستند، ناسلامتی‌‎هایی نیز هست و به مردم اطمینان دهیم که با آن ناسلامتی برخورد کردیم و آماده هستیم که در صورت گزارش برخورد کنیم، این موضوع سبب تقویت دستگاه است و در این مورد تردید نکنید..

آیت الله رئیسی تصریح کرد: یک وقت مقام معظم رهبری فرمودند در خصوص گزارشاتی که قوه قضاییه می‌دهد، نگاه کنید به خروجی کار و اینکه نگاه مردم نسبت به شما چیست.

اعلام حکم، یک طرف قضیه است و یک طرف قضیه تنویر افکار عمومی است

وی تصریح کرد: ما باید ببینیم نگاه مردم و نگاه نخبگان به مجموعه ما چیست. ما حکم خود را برای دیگران باید تبیین کنیم، این حکمی که در مورد پدیده صادر شد، من اینجا از زحمات قاضی و همکاران پرونده و تحقیقاتی که در این مدت انجام شده، تقدیر می‌کنم؛ اما سئوالاتی در بین مردم مشهد و مردم کشور نسبت به پدیده هست، باید پاسخ داده شود. اعلام حکم، یک طرف قضیه است و یک طرف قضیه تنویر افکار عمومی است.

وی ادامه داد: سوالاتی بین مردم درباره بعضی پرونده‌ها هست. این سئوالات باید پاسخ داده شود. درباره پرونده پدیده من نمی گویم فقط باید قاضی پاسخ دهد؛ بلکه باید رسانه ملی، اصحاب رسانه، صاحبان سخن و قلم بیایند تمام ابعاد این حکم قریب ٥٠٠ صفحه‌ای را که در زمره احکام کم نظیر دستگاه قضایی است و قاضی محترم با دقتی کم نظیر آن را پیگیری کرده، برای جامعه تبیین کنند.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: نه تنها این حکم بلکه بسیاری از احکام ارزشمندی که به قلم شما قضات محترم صادر می‌شود، نیاز به تنویر افکار عمومی دارد و باید سیستم و سازمان در این مورد کار فکری کند؛ چرا که تبیین برخی از احکام برای مردم بسیار ارزشمند است.

وی افزود: شما سنجش‌ها را ببینید؛ آیا نگاه مردم به دستگاه قضایی متفاوت شده است یا نه؟ شما در جامعه هستید و با بدنه جامعه ارتباط دارید؛ آیا این تفاوت را احساس نمی‌کنید؟

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه باید به جامعه، نخبگان و اصحاب رسانه توجه داشت، تصریح کرد: این بدان معنا نیست که به آنچه دیگران می‌خواهند، عمل کنیم؛ ما بر اساس میزان موازین شرعی خودمان عمل می‌کنیم؛ اما آنچه را که عمل می‌کنیم، باید برای مردم تبیین کنیم و ابعاد کاری ما در جامعه تبیین شود تا معلوم شود که این یک فلسفه کاری دارد.

وی گفت: در آداب القضا هست که قاضی وقتی در یک منطقه‌ای حضور پیدا می‌کند، شناخت نسبت به بلد جز آداب القضاست. برای چه به ما گفتند که جامعه شناسی داشته باشیم، معرفت بلد یعنی چه؟ یعنی بدانیم که کجا داریم حکم می‌کنیم. فضای شهر، فرهنگ مردم، آداب و رسوم مردم نکاتی است که باید شناخته شود.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: من نمی گویم که قاضی دوره روانشناسی و جامعه شناسی بخواند؛ حرف من این است که متهم با متهم فرق می‌کند. می‌گویند این متهم یک نوع حکم دارد؛ در اینجا تخفیف است و در جای دیگر تشدید و باید شخصیت متهم شناخته شود که سابقه دارد یا ندارد؛ مجرم حرفه‌ای است و یا در زمینه‌ای که ایجاد شده، مرتکب جرم شده. این‌ها با یکدیگر فرق می‌کنند.

رئیس قوه قضاییه بیان داشت: اینکه گفتم قاضی شخصیت متهم را در نظر بگیرد، تمام ابعاد را در نظر بگیرد، برای همین است و در برخی از جلسات گفتم قاضی فرقش با استاد دانشگاه آن است که او مهندسی اجرای قانون را بر عهده دارد؛ یعنی قانون مدنی، قانون تجارت، آیین دادرسی مدنی و کیفری، فقه و اصول و مبانی را می‌خواند و سپس در یک حکم همه آنچه را که خوانده در آن حکم مورد استناد و استفاده قرار می‌دهد.

وی گفت: تشخیص حق، تناسب بین موضوع و حکم، صدور حکم به نحوی که انسان از خود نیز نفوذ نپذیرد، کار سختی است و تقوای الهی می‌خواهد. این نکته، نکته قابل توجهی است.

آیت الله رئیسی افزود: سربازی توفیق همه ما نسبت به وجود مقدس حضرت ولی عصر و نایب بر حقشان است.

وی با اشاره به اینکه کار ستاد را به صف آوردن بسیار کار مبارکی است و جزو تاکیدات ما است و حتماً هم خواهد بود، بیان داشت: درباره همه مسائل رفاهی که اشاره کردند ما نظرمان این است که دستگاه قضایی هر اقدامی در جهت رفع مشکلات کارکنان قوه قضاییه انجام دهد. منتهی استحضار و اطلاع داشته باشید و بدانید و آگاه باشید که وضعیت بودجه‌ای وضعیت خاصی است. یقین داشته باشید در این شدت فرجی خواهد بود و بدون هیچ‌گونه تردید گشایشی ایجاد خواهد شد و آینده را برای دستگاه قضایی و کشور بسیار روشن و نورانی می بی نم.

وی تصریح کرد: ما همکاران بسیار مخلص، متدینی داریم و این نهال بر یک خون‌های مقدس و مبارکی قرار داده شده که اینها جز برای خدا قدم برنداشتند، شهدای بزرگواری که در قوه قضاییه و کشور دادیم این انقلاب و نظام بر این ریشه‌های بسیار مستحکم است و یقین داشته باشید ان‌شاالله آینده بسیار روشن خواهد بود یعنی الان اگر مشکلاتی وجود داشته باشد ما آینده را بسیار روشن می‌بینیم.

با تعطیلی پنجشنبه‌ها موافق نیستیم

رئیس قوه قضاییه با اشاره به برخی درخواست‌ها در مورد تعطیلی پنجشنبه‌ها افزود: با تعطیلی پنجشنبه‌ها موافق نیستیم، انشالله پرونده‌ها کم شود فکری در این زمینه می‌کنیم اما در صورتی که آمار پرونده‌های شما انقدر هست. قبل از اینکه به خدمت شما بیاییم خدمت همکاران شما در دادسرا رفتیم، رسیدگی به پرونده‌های مردم ایجاب می‌کند عزیزان ما نسبت به پنجشنبه هم عنایت داشته باشند.

آیت الله رئیسی عنوان کرد: به نظرم در سیستان و بلوچستان عزیزان همین خواست شما را در خصوص پنجشنبه‌ها مطرح کردند، من عرض کردم که ما تابع این هستیم که کار چقدر باشد، من اینجا خادم آستان مقدس رضوی (ع) بودم و از این دادگستری بی اطلاع نبودم و خبر داشتیم که برخی از همکاران تا بعد از ساعت رسمی هم کار می‌کنند. چون کار هست نمی‌شود که پنجشنبه‌ها تعطیل شود و به این دلیل عرض می‌کنم؛ ما نیز باید نیروی انسانی را تقویت کنیم اما الان کار هست و اگر کار باشد و لازم باشد اجازه دهید بگویم جمعه‌ها نیز باید سرکار بیایید.

وی در رابطه با پیشنهادی که در رابطه با جرایم سبک هفت و هشت در جلسه مطرح شد، گفت: بسیار نکنه خوبی است و حتماً در دستور کار است، موردی که می‌تواند به دستگاه قضایی نیاید، نیاید و داریم با مجلس همکاری می‌کنیم تا بتوانیم از تعداد مواردی که به دادگستری می آیند کم کنیم و دادگستری به مسائل اصلی خود برسد انشالله.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: نسبت به موضوع شورای حل اختلاف اشاره شد که باید گفت، شورای حل اختلاف یک امری است که هم در باورهای دینی ما ریشه دارد و هم در باورهای ملی ما ریشه دارد، امر کدخدامنشی و ریش سفیدی امر بسیار مقبولی است.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: آیت الله آقای هاشمی شاهرودی با تاسیس این شورا کار بسیار کار ارزشمندی کرد و بنای ما بر تقویت شورای حل اختلاف خواهد بود، لیکم وقتی که داده شده شش ماه است برای اصلاح قانون، که از آن شش ماه قریب به دو ماه آن مانده است و خود اصل قانون نیز تا آخر سال جاری وقت دارد، ما اصلاح را پیشنهاد خواهیم کرد؛ اما یک مشکل تبصره نیز دارد، قرار بود شورای حل اختلاف اختلافی باشد، یعنی عده‌ای از زن و مرد که نفوذ کلام دارند بیایند در یک جمعی شرکت کنند و دعوا را حل کنند ولی شورای حل اختلاف تغییر وضعیت داد و مقداری از کار قضایی را بر عهده گرفت، یعنی قانون بخشی از رسیدگی‌ها را بر عهده آن گذاشت و طبعاً وقتی که این رسیدگی‌ها را بر عهده گذاشت از آن حالت افتخاری خود وضعیت متفاوتی به خود گرفت.

وی بیان داشت: این موضوع را با همکاری خود شما حل می‌کنیم و تردیدی در بقا و تقویت شورای حل اختلاف نکنید و بنای ما بر تقویت آن است و از قضات نیز نظرخواهی کردیم. نظراتی نسبت به امور قضایی شوراهای حل اختلاف که به چه میزان صلاحیت داشته باشد که مورد بحث است که انشالله در این اصلاحیه به این نظر نیز توجه خواهد شد. اصل شورای حل اختلاف امری قطعی است و بنا انشالله بر تقویت این مجموعه خواهد بود.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: نکته بعدی که اشاره فرمودند نسبت به انتساب در رشته‌های تحصیلی و با تخصص بسیار حرف درست و پیشنهاد درستی است و باید انتسابات بر اساس تحصیلات و تخصص باشد و این هم امر کاملاً قابل پذیرش است و ما هم قبول داریم که این مساله انشالله مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: این شش هزار کارمندی که امروز من خیلی نظرات، نوشته‌ها و کامنت هایشان و بحث‌های مختلفی که می‌کنیم می‌بینیم که بیشترین مراجعه کننده ما همین عزیزان هستند که می‌گویند وضع ما چه شد، ما به لحاظ مسائل مالی مشکل داریم؛ اما عرض کردم ما هیچ مشکلی را برای خود مشکل به حساب نمی‌آوریم و از همه مشکلات انشالله به خوبی عبور خواهیم کرد، سختی‌ها و مشکلاتی به لحاظ وضعیت اقتصادی هست که آنها هم با مدیریت کردن می‌توان شرایط را متفاوت کرد که هم بشود وضعیت را تحمل کرد و هم در جهت اهداف و برنامه‌هایی که دستگاه قضایی دارد بتوانیم توفیقاتی داشته باشیم.

وی افزود: یک نکته مساله سال رونق تولید و حمایت از سرمایه گذاری است، این بحث رونق تولید شعاری است که باید هر دستگاهی به اقتضای مسئولیت خود در آن نقش ایفا کند، در وزارت صمت و صنعت به یک شکل باید نقش ایفا کند، در صدا و سیما و رسانه ملی در رابطه با رونق تولید یک جور باید نقش ایفا شود و در دستگاه قضایی می‌بینیم که به اقتضای مسئولیت و ماموریتمان باید نقش ایفا کنیم.

امنیت سرمایه گذاری در پرتو مبارزه با فساد اتفاق می‌افتد

آیت الله رئیسی تصریح کرد: امنیت سرمایه گذاری در پرتو مبارزه با فساد اتفاق می‌افتد، یعنی اگر در جامعه‌ای رشوه باب شد، فساد رونق پیدا کرد ما آنجا شاهد هستیم که روابط ناسالم اجازه نمی‌دهد که امنیت اقتصادی و سرمایه گذاری باشد.

آیت الله رئیسی در بخشی از اظهاراتش رونق تولید و برخورد با مفسدان اقتصادی که روابط سالم در اقتصاد ندارند و می‌خواهند اقتصاد سالم را ناسالم کنند را به عنوان یکی از مسئولیت‌های قوه قضاییه و قضات عنوان کرد و افزود: البته همه دستگاه‌ها موظف هستند و سازمان بازرسی کل کشور به عنوان ناظر بر دستگاه‌های اداری موظف است دفتر حمایت از سرمایه گذاری را فعال کند و اگر سرمایه گذار و کارآفرینی با یک مشکل مواجه شد تلاش برای رفع مشکل صورت گیرد و اگر معلوم شد به ناحق او را اذیت می‌کنند، حتماً پیگیری نماید.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: اقداماتی که در رابطه با بعضی از پروژه‌ها انجام شده اگر مسئولان مربوطه در زمان خود وظیفه شان را انجام می‌دادند ما گرفتار چنین مشکلاتی نمی‌شدیم.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: وقتی ایجاد یک ساختمان بیست طبقه در بستر رودخانه، گذشتن محیط زیست از وظایف قانونی خود و عمل نکردن منابع طبیعی به وظیفه خود را کنار هم می‌گذاریم نتیجه آن پرونده‌ای سال‌ها در دستگاه قضایی و نگرانی مردم می‌شود و موجب یکسری مشکلات خواهد شد.

وی با تاکید براینکه مسئولان در انجام مسئولیت خود مرزبانان و حفظ منافع ملی را در آن مرزها باید مدنظر قرار دهند، گفت: محیط زیست و منابع طبیعی و جنگلبانی وظیفه خود را انجام دهد و اگر هر کدام کار خود را انجام ندهند، گرفتاری ایجاد می‌کنند.

رئیس قوه قضاییه خطاب به دادستان‌ها و مسئولان سازمان بازرسی تاکید کرد: مسئولان ادارات باید وظایفشان را انجام دهند؛ اما نظارت بر آن‌ها و پیگیری حقوق عامه وظیفه دستگاه قضایی است.

آیت الله رئیسی یادآور شد: اگر در زمان خود اقدام، هشدار و پیگیری مناسب صورت گیرد، شاهد بروز جرم، تخلف و فسادی که امروز در برخی از کیس‌ها شاهد آن هستیم، نخواهیم شد.

وی با اشاره به اینکه یک کمیسیون تشکیل شد تا جلوی تغییر کابری‌ها نادرست را بگیرد، گفت: چه اتفاقی در برخی از کمیسیون‌ها در رابطه با تغییر کاربری و مشکلاتی که در این زمینه ایجاد شده، افتاده است.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر پیشگیری و مبارزه با فساد، گفت: باید بسترها و زمینه‌های فساد مورد تاکید قرار گیرد و ان شاءالله در استان خراسان رضوی نیز گزارشات حاکی از همین قضیه است.

وی با اشاره به ایفای نقش موثر قوه قضاییه در شوراهایی که عضویت دارد، خطاب به همکاران قضایی گفت: اگر در هر کمیسیونی گفته شد قوه قضاییه عضویت داشته باشد، نباید اینگونه باشد که صورتجلسه را در اتاق آقایان دست گردان کنند. قرار نبود این صورتجلسات دست گردان شود و فقط امضا گرفتن باشد؛ بلکه قرار بود که جلسه باشد و بحث و بررسی صورت گیرد.

آیت الله رئیسی با اشاره به اینکه قوه قضاییه ناظر بر حسن اجرای قانون و جریان امور است، گفت: قرار بود عضویت دستگاه قضایی یا یک قاضی به نمایندگی از قوه قضاییه در یک کمیسیون عالی یا میانی برای این باشد که ببیند قانون اجرا شده یا خیر و حضور و بررسی و نظر دادن در اینجا واقعی است.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: اگر از ظرفیت قوه قضاییه هرجا که قانون قرار داده کامل استفاده کنیم، به وظایف قانونی ما کاملاً عمل شده است.

وی با اشاره به اینکه نگاه‌های مردم را نسبت به برخی از مسائل می‌بینم، افزود: باور عمومی افسران اجرای عدالت از قضات دستگاه قضایی با سخنرانی و بخشنامه ایجاد نمی‌شود؛ بلکه این یک کار عملی، اقدامی و میدانی است که باید مردم احساس کنند دادگستری ملجاء و پناهگاه آنهاست و در اینجا قاضی با حوصله‌ای هست که مو را از ماست می‌کشد.

آیت الله رئیسی گفت: این میزان از ورودی پرونده گاهی اجازه نمی‌دهد قاضی بتواند آن صبوری را داشته باشد. بنای ما بر این است که این موضوع را با افزایش قاضی و کارمند و کاهش ورودی پرونده پیگیری کنیم.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر نحوه اقدام و ارتباط با مردم در دستگاه قضایی، اظهار کرد: برخورد خوب و بد و حکم درست و نادرست اثر دارد و تاثیر این مسائل می‌ماند و هیچکدام محو نمی‌شود و همراه با ما هست.

وی خاطرنشان کرد: خداوند متعال این امکان را در اختیار ما گذاشته که حکم ما و امضای ما و عمل ما امروز تاثیرگذارِ در جامعه باشد و بهترین تاثیر را در اجرای عدالت، آرامش و گره کشایی در کار مردم داشته باشد.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: با روی گشاده با مردم مواجه شدن و صبوری کردن در مقابل بعضی از ناملایمات و سختی‌ها و بعضی از ناراحتی‌هایی که اصحاب دعوا دارند، در نگاه مردم نسبت به دستگاه قضایی موثر است.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: بگذاریم مشکل برای اصحاب دعوا همان مشکلی که خودشان دارند باقی بماند و بر مشکلات آن‌ها با برخورد نادرست نیفزاییم و اصل این است که مردم وقتی به دادگستری می‌آیند، گرفتاری دارند و هرچه قانون حکم می‌کند بر اساس آن بتوانیم عمل کنیم.وی در پایان از زحمات قضات و کارکنان دستگاه قضایی استان خراسان رضوی تقدیر و تشکر کرد و برای آن‌ها آرزوی توفیق نمود.

رئیس قوه قضاییه با ابراز امیدواری نسبت به اینکه دستگاه قضایی در گام دوم انقلاب ارتقاء جدی پیدا کند بطوریکه این ارتقاء را مردم و کارکنان دستگاه قضا احساس کنند، خاطرنشان کرد: خود را صاحبخانه بدانید و در این تحول همه شما صاحبخانه هستید و تحول به دست همه اجزا در سازمان اجرا می‌شود و بخشنامه‌ای نیست.

کد خبر 4676117

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 6 + 7 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • IR ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۳
   0 0
   پس کی قراره بعد از گذشت ۴ سال پرونده کاسپین-فرشتگان از دادسرا به دادگاه ارسال بشه؟