۸ کانال مهار سیل در تبریز درحال احداث است

تبریز- معاون فنی و عمرانی شهردار تبریز گفت: هشت کانال دفع آب‌های سطحی و رسوب‌گیر برای مهار سیل در این شهر در حال احداث است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدحسین اسحقی، روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه هم اکنون کانال ولی امر به بیلانکوه چایی در حال اجراست، افزود: این کانال بتنی به طول یک هزار و ۵۰۰ متر و به ابعاد داخلی یک در ۱۰ متر اجرا می‌شود و بارش‌ها و آب‌های سطحی منطقه ولی امر را از زیر اتوبان پاسداران رد کرده و به بیلانکوه چایی هدایت خواهد کرد.

وی اظهار داشت: این کانال ۱۰۰ متر کانال رسوب گیر سنگی دارد و برآورد اولیه برای احداث آن ۷ میلیارد تومان است که امید است تا پایان سال جاری عملیات احداث آن به پایان برسد.

معاون فنی و عمرانی شهردار تبریز با اشاره به احداث یک کانال فرامنطقه ای در منطقه خاوران گفت: این کانال، آب چند دره از جمله جانلو و سولو را هدایت می‌کند تا از مشکل آبگرفتگی و سیل در منطقه خاوران جلوگیری کند.

اسحقی، ادامه داد: این کانال ۳ کیلومتر طول دارد و ابعاد داخلی آن ۳ در ۷ متر و به صورت روباز سنگی اجرا می‌شود و هم اکنون حدود ۵۰۰ متر از این کانال اجرا شده و عملیات احداث آن ادامه دارد.

وی یادآوری کرد: کانال سنگی اطلس در ضلع شمالی پارک ارم نیز به طول ۸۰۰ متر در ابعاد ۳ در ۳ متر در حال اجرا بوده تا آب‌های عینالی را به آجی چای هدایت کند و تا ۲ ماه آینده احداث آن تمام می‌شود و احداث آن موجب می‌شود تا سیلاب عینالی به منطقه ارم و حیدرآباد سرازیر نشود.

معاون فنی و عمرانی شهردار تبریز با اشاره به ادامه مقاوم سازی و پوشش مجدد کانال ایلی سو، گفت: برای این پروژه که جزو پروژه‌های اساسی شهرداری تبریز در حوزه پروژه‌های زیرساختی است حداقل ۴ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده و امسال ۵۰۰ متر پوشش ترافیکی و هم پوشش کانال داده می‌شود.

اسحقی، افزود: کانال اسلامشهر در منطقه ۳ از جنس بتن آرمه و با ابعاد داخلی یک در یک متر به طول ۴۰۰ متر و کانال گلستان به موازات جاده ائل گولی در حال احداث است و این کانال روباز به ابعاد ۱.۵ در ۱.۵ متر اجرا می‌شود تا سیلاب منطقه را جذب کند.

وی به پروژه‌های اساسی در حوزه زیرساختی اشاره کرد و اظهار داشت: در انتهای دره شادآباد یک رسوب گیر با اعتبار ۷ میلیارد تومان احداث می‌شود و به کانال لوله ۲ در ۲ متر سابق وصل می‌شود تا آب‌های این دره که به صورت سطحی به ائل گولی می‌رود را تمیز کند.

معاون فنی و عمرانی شهردار تبریز با اشاره به اجرای رسوب گیر در انتهای ایلی سو گفت: احداث این رسوب گیر موجب می‌شود تا آبی که از ایلی سو سرازیر می‌شود در این منطقه مهار و آبی که از کارخانه‌ها رد می‌شود، آلوده نباشد و مشکل بوی بد آن برطرف شود.

اسحقی، ادامه داد: در هر کدام از مناطق شهرداری تبریز بیش از ۶ کانال کوچک اجرا می‌شود و این کانال‌ها نقش توزیعی و یا تعریضی دارند و بعضی دیگر نیز در حال احداث است تا شبکه احداث کانال‌ها متوازن شود.

کد خبر 4929886

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 13 =