۱۹ خرداد ۱۳۹۹، ۱۲:۴۳

توسط نشر لگا انجام شد؛

چاپ ترجمه چهار نمایشنامه از گروه اودین و یوجینو باربا

چاپ ترجمه چهار نمایشنامه از گروه اودین و یوجینو باربا

چهار نمایشنامه گروه تئاتر اودین با سرپرستی یوجینو باربا با ترجمه محسن تمدنی‌نژاد توسط نشر لگا منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، ۴ کتاب نمایشنامه از گروه دانمارکی «اودین تئاترت» با سرپرستی یوجینو باربا کارگران معروف تئاتر، به‌تازگی با عناوین «درخت»، «نمک»، «ایتسی بیتسی» و «کتاب ایستر» و ترجمه محسن تمدنی‌نژاد، توسط نشر لگا منتشر و راهی بازار نشر شده‌اند. این‌کتاب در قالب مجموعه «تئاتر به مثابه زندگی» چاپ شده‌اند که این‌ناشر منتشر می‌کند.

هر کدام از کتاب‌های مجموعه تئاتر به‌مثابه زندگی شامل متون اجرایی نمایش‌ها و مقالاتی هستند که از مرحله «تولد تا بلوغ» اجرا را روایت می‌کنند. این‌روایت‌ها به پازلی می‌مانند که کارگردان، بازیگران، دراماتورژ، طراحان صحنه، مشاوران ادبی و هرکس که نقشی در این آفرینش داشته است، قسمتی از آن‌ها را تکمیل کرده‌اند. در برخی موارد (اجراهای انفرادی) بازیگر، مؤلف و کارگردان، راوی این قصه بوده‌اند و در موارد دیگر (اجراهای گروهی) دراماتورژ، طراح صحنه، مشاور ادبی و … نیز بخشی از این ماجرا هستند.

یوجینو باربا کارگردان ایتالیایی تئاتر و سرپرست گروه اودین، متولد ۱۹۳۶ است و پژوهش‌های زیادی در زمینه تئاتر دارد. او با همراهی گروهی از جوانان، گروه اودین تئاترت (Odin Teatret) را تأسیس کرد. باربا طی ۵۵ سال کار با اودین تئاترت و آنسامبل بینافرهنگی تئاتروم موندی (Tetrum Mundi) ۷۹ اجرای تئاتری خلق کرده است که برخی از آن‌ها از این قرار اند: پرنده دوستان، فرای، خانه پدری‌ام، تالابوت، کائوسموس، میتوس، ایتسی بیتسی، نمک، رؤیای آندرسون، هملت دیرین، زندگی مزمن، درخت و...

باربا، در سال‌های اخیر (در کتاب‌ها، مقالات یا سخنرانی‌هایش) تکنیک یا متدی تحت‌عنوان متد باربا را به‌طرزی آیرونیک نه تأیید کرده و نه انکار، اما نگاه خاصِ او به مقوله دراماتورژی منظری را باز کرده تا کسانی که نیم‌نگاهی به مسئله آموزش دارند با دنبال‌کردن نگرش‌های حرف‌ه‌ای‌اش، کار عملی او و سیر آفرینش یک‌اثر در اودین تئاترت را کشف کنند. نمایشنامه‌های درخت، نمک، ایتسی بیتسی و کتاب ایستر ۴ جلد نخست مجموعه تئاتر به مثابه زندگی هستند که منتشر شده‌اند، و سایر مجلدها نیز به‌مرور توسط این‌ناشر منتشر خواهند شد. نویسندگی این آثار را اعضای گروه اودین تئاترت یعنی یوجینو باربا، ایبن ناگل راسموسن و روبرتا کارری … بر عهده داشته‌اند و مترجم آن‌ها محسن تمدنی نژاد، مترجم و فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد تئاتر است.

نمایشنامه «درخت» نوشته باربا روایتگر درخت تاریخ است که با شور و حرارت رشد می‌کند. دو راهب زیرِ درختی خشک چشم به راه بازگشت پرندگان‌اند، مادری زیر سایه درخت فراموشی استراحت می‌کند و جنگ‌سالارانی در پی نابودی درخت زمین‌اند. نمایش «درخت» آخرین محصول اودین تئاترت است که اجراهایش از سال ۲۰۱۶ در دانمارک شروع شد و سفرهای اجرایی‌اش همچنان ادامه دارد. یوجینو باربا و گروه اودین بهمن ماه سال ۱۳۹۵ به ایران سفر کردند و مدت پنج شب نمایش درخت را در سالن حافظ تهران اجرا کردند.

نمایشنامه «نمک» اثر باربا و روبرتا کارری، اودیسه‌ای زنانه را روایت می‌کند و قصه سرگشتگی زنی‌ است که در جستجوی عشقی گمشده جزایر یونان را یکی پس از دیگری پشت سر می‌گذارد. او برای تکرار و زنده‌کردن خاطرات گذشته‌اش سفری بی‌انتها را میان واقعیت و خیال آغاز می‌کند. نمایش «نمک» بر اساس کتابی از آنتونیو تابوکی با اجرای روبرتا کارری و یان فرسلو و کارگردانی یوجینو باربا در سال ۲۰۰۲ برای اولین‌بار در هولستبرو [دانمارک] روی صحنه رفت و جزو اجراهای رپرتوار گروه اودین است.

«ایتسی بیتسی» نوشته ایبن ناگل راسموسن، قصه عشق خود ایبن ناگل راسموسن (بازیگر گروه اودین) و آیک اسکالوئه (نخستین شاعر نسل بیت دانمارکی) است. این دو روزهای آغازین دهه هفتاد میلادی را با هم سپری می‌کنند؛ فعالیت‌های سیاسی، سفر و مواد توهم‌زا سراسر زندگی آنان را دربرگرفته است. ایتسی بیتسی ترانه‌ای دانمارکی‌ است که آیک اسکالوئه برای عشق‌ جادوانه‌اش، ایبن ناگل راسموسن، سرود. نمایش ایتسی بیتسی هم با بازی ایبن ناگل راسموسن و همراهی یان فرسلو و کای بردهولت به کارگردانی باربا نخستین بار در سال ۱۹۹۱ روی صحنه رفت و جزو اجراهای رپرتوار گروه اودین محسوب می‌شود.

نمایشنامه «ایستر» واگویه‌های مادری برای کودکی است که در رحم دارد. مادری آبستن خاطرات روزمره‌اش از جنگ جهانی دوم را که در دنیای بیرون در حال وقوع است، برای کودک آینده‌اش روایت می‌کند. کتاب ایستر روایتگر روزگار پیری نیز هست، کهنسالی ناگزیری که چشم‌به‌راه نشسته است. نمایش کتاب ایستر نوشته و کارگردانی ایبن ناگل راسموسن هم نخستین‌بار در سال ۲۰۰۵ اجرا شد که در اجراهای امروزی النا فلوریس نیز او را همراهی می‌کند.

این ۴ کتاب با تعداد صفحاتی بین ۷۲ تا ۱۴۰ صفحه و قیمت ۱۰ تا ۲۲ هزار تومان منتشر شده‌اند.

کد خبر 4943773

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha