بحران بودجه دانشگاه‌ها در ترم جدید/ نگرانی از افت فعالیت پژوهشی

رئیس دانشگاه علم و صنعت بدهی های انباشته دانشگاه ها را به عنوان یکی از چالش های ترم جدید برشمرد و گفت: تحت الشعاع قرار گرفتن فعالیت پژوهشی هیات علمی از دیگر مشکلات پیش روی دانشگاه هاست.

جبار علی ذاکری در گفتگو با خبرنگار مهر، پیرامون اصلی ترین چالش‌های پیش روی دانشگاه در آستانه ترم جدید گفت: تا این لحظه حدود ۱۵- ۱۶ درصد از بودجه سال گذشته دانشگاه‌ها پرداخت نشده و این به معنای میزان بدهی‌های آنها ست؛ بی تردید مشکلات مالی اصلی ترین دغدغه ما برای ترم پیش روست.

وی افزود: معتقدیم برای رفع آن، یا باید با ایجاد منابع درآمدی و افق جدید، هزینه‌های تکراری ما تامین و یا تخصیص‌های دانشگاه‌ها تضمین شود؛ چرا که از سال گذشته دانشگاه‌ها بدهی‌های انباشته‌ای دارند و امسال وضعیت به مراتب بدتر است.

رئیس دانشگاه علم و صنعت تحت الشعاع قرار گرفتن فعالیت پژوهشی اعضای هیات علمی و فعالان حوزه صنعت دارای قرارداد را یکی دیگر از چالش‌های موجود دانشگاه در ترم آتی عنوان کرد و افزود: دوره آموزش مجازی تا حد قابل تاملی از نیروی بالقوه خود؛ یعنی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی محروم شده و این طبیعتاً می‌تواند افت محسوسی را در وضعیت قراردادهای صنعتی و فعالیت‌های پژوهشی، به دنبال داشته باشد.

وی ادامه داد: از طرفی دانشجویان خارجی برای حضور در دانشگاه‌های داخل کشور به علت شیوع کرونا با مشکلاتی رو به رو شده‌اند و در واقع آموزش مجازی، جذب چنین دانشجویانی را و نیز بخشی از منابع درآمدی دانشگاه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

رئیس دانشگاه علم و صنعت محدودیت در روند ارائه رساله و پایان نامه دانشجویان دکتری و بعضاً ارشد را یکی دیگر از مشکلات در ترم آتی برشمرد و گفت: به طور مثال در ترم آتی حضور دانشجویان در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی به دلیل رعایت پروتکل‌ها، با محدودیت رو به رو می‌شود و این شرایط افتی را در انتشار دستاوردهای پژوهشی در پی خواهد داشت.

وی گفت: با این وجود اما همکاران با تمام توان سعی دارند که متناسب با شرایط جدید راهکارهایی را برای جلوگیری از این افت پیدا کنند.

ذاکری با تاکید بر اینکه باید از نقطه نظر دیگری نیز شرایط موجود را بررسی کرد، اظهار داشت: بر این باور هستم که در کنار برشمردن چالش‌ها و تلاش در جهت رفع آنها، می‌توان به این برهه زمانی، به فرصتی مناسب برای اصلاح ضوابط، دستورالعمل‌ها، مقررات (آموزشی، پژوهشی، دانشجویی، فرهنگی و…) نگریست و با مرور مجدد، متناسب با شرایط پیش رو در صورت لزوم اصلاحاتی را انجام داده و تصمیم گیری کنیم.

کد خبر 5008287

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha