کووید ۱۹ یک چالش جدی برای سلامت است/ باورهای غلط درمانی

نایب رئیس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر کشور، کووید ۱۹ را چالش جدی سلامت خواند که حدود ۳۰ هزار نفر را در ایران به کام مرگ کشانده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، باقر لاریجانی، با بیان اینکه کووید ۱۹ تنها یک پاندمی نیست، افزود: ما شاهد سندمی کووید ۱۹ و بیماری‌های غیر واگیر هستیم که جوامع فقیر را به طور جدی تری تحت تأثیر قرار می‌دهد و رویکرد چند وجهی در مواجهه با این پدیده نیاز است.

وی ادامه داد: با توجه به نابرابری که در همه جوامع وجود دارد، کووید ۱۹ بر گروه‌های مختلف اجتماعی تأثیرات متفاوتی خواهد داشت.

لاریجانی، بیماران مبتلا به بیماری‌های غیر واگیر را در معرض خطر بیشتری برای عواقب شدید ناشی از کووید ۱۹ خواند که باید مراقبت‌های ویژه ای را دریافت کنند.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با بیان اینکه بحران اقتصادی ناشی از کووید ۱۹ تنها با دارو یا واکسن حل نخواهد شد، گفت: برای مقابله با کووید ۱۹ به چشم انداز وسیع‌تری در مقیاس ملی نیاز است که در بر دارنده تمام جنبه‌ها از جمله آموزش، اشتغال، مسکن، غذا و محیط باشد.

لاریجانی افزود: گنجاندن برنامه کنترل بیماری‌های غیر واگیر در پاسخ ملی به کووید -۱۹ در تقلیل شدت و مرگ و میر ناشی از این بحران بهداشتی بسیار مهم است. شدت همه گیری و مرگ و میر بالای کووید ۱۹ به دولت‌ها و مردم بستگی دارد و همه دولت‌ها باید مدیریت بیماری‌های غیر واگیر را به عنوان بخش مهمی از پاسخ ملی به کووید ۱۹ در نظر بگیرند.

وی با تشریح تأثیر همه گیری کووید ۱۹ بر منابع و خدمات بیماری‌های غیر واگیر، افزود: در یک مطالعه اخیر که در مجله لنست به چاپ رسیده است، ۷۵ درصد از کشورهای شرکت کننده اختلال کامل یا جزئی خدمات مدیریت بیماری‌های غیر واگیر را گزارش کردند. همچنین ۲۸ کشور (۱۷ درصد) اختصاص تخصیص بودجه مازاد برای مدیریت بیماری‌های غیر واگیر را در برنامه پاسخ ملی کووید ۱۹ اعلام کرده اند.

وی افزود: با توجه به ارتباط نزدیک بین چاقی و بیماری‌های غیر واگیر و شدت کووید ۱۹، نیاز فوری به اقدامات هماهنگ در همه کشورها برای کاهش عوامل خطر چاقی برای اطمینان از سلامت و رفاه جمعیت جهانی وجود دارد.

نایب رئیس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر، همچنین نگاهی به وضعیت ایران در این زمینه داشته و تصریح کرد: تعداد ویزیت‌های بیماران طی شیوع کووید ۱۹ در مقایسه با سال گذشته به طور قابل توجهی کاهش یافته است که بیشترین میزان این کاهش در مراقبت‌های مربوط به چاقی و کمترین آن در ویزیت‌های فشار خون بوده است.

وی همچنین اختلال در خدمات مدیریت پوکی استخوان و مدیریت شکستگی ناشی از آن در کشور را نگران کننده خواند و خاطر نشان کرد: در طول بیماری همه گیر کووید ۱۹، شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان یک چالش واقعی برای تشخیص و مدیریت مناسب است و فاصله میان تشخیص و درمان پوکی استخوان در این دوران افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه در شرایط همه گیری بهتر است تصمیمات بالینی بر اساس استفاده گسترده از ابزارهای پیش بینی مانند ابزار FRAX گرفته شود، خاطر نشان کرد: در حوزه درمان نیز باورهای غلطی وجود دارد اما می‌توان گفت که درمان با دنوزوماب یک عامل خطر برای کووید ۱۹ نیست.

لاریجانی در پایان با این جمع بندی که گنجاندن برنامه کنترل بیماری‌های غیر واگیر در استراتژی‌ها و پاسخ‌های ملی نسبت به کووید ۱۹ بر شدت و مرگ و میر کووید ۱۹ بسیار تأثیرگذار است، تصریح کرد: بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی دو سوم کشورهای جهان این اقدام را کرده اند و خدمات درمانی بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان و دیابت را جز برنامه‌های کنترل کووید ۱۹ قرار داده اند.

کد خبر 5055069

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =