هوای اصفهان در پنجمین روز بهار برای عموم شهروندان ناسالم است

اصفهان- کارشناس امور آزمایشگاه هوا اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: شاخص کیفی هوای کلان‌شهرهای اصفهان و دو شهر مجاور آن در پنجمین روز بهار در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان است.

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به هفت صبح امروز پنجشنبه - پنجم فروردین - با میانگین ۱۰۶ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد و در نخستین ساعات امروز نیز شاخص‌ها افزایش یافته و با میانگین ساعتی ۱۶۵ بر مدار (قرمز) ناسالم برای عموم شهروندان قرار گرفته است.

وی با اشاره به وضعیت هوا در ایستگاه‌های سنجش دائم آلودگی شهر اصفهان، ادامه داد: هم اکنون میدان احمدآباد با شاخص ۱۷۲، خیابان استانداری با شاخص ۱۵۷، خیابان پروین با شاخص ۱۶۷، خیابان رودکی با شاخص ۱۵۳ در وضعیت ناسالم برای عموم است.

کارشناس امور آزمایشگاه هوا اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان، ادامه داد: شاخص‌های کیفی هوا صبح امروز در ایستگاه خیابان باهنر با میانگین ۱۴۳، میدان فیض با شاخص ۱۳۶، کردآباد با میانگین ۱۳۳ و خیابان ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۴۲ وضعیت (نارنجی) و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

مزارع وضعیت کیفی هوای شهرهای مجاور کلانشهر اصفهان را نیز نامطلوب ناسالم اعلام کرد و گفت: امروز هوای شاهین شهر با میانگین ۱۵۸ و مبارکه با میانگین ۱۵۳ در وضعیت ناسالم برای عموم و در سجزی بسیار ناسالم است.

بنابر اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان وزش باد بسیار شدید و توفان لحظه‌ای توأم با گرد و خاک مناطق شمال، شمال شرق، شرق و مرکز استان را امروز و فردا در بر می‌گیرد و به علت خیزش گرد و خاک هوای این مناطق در شرایط ناسالم قرار دارد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5175477

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =