سد النهضه «سد ویرانی»/ مهمترین تهدید تاریخی علیه مصر

محافل مصری با اشاره به اثرات مخرب سد النهضه برای این کشور از آن به عنوان سد ویرانی و مهمترین تهدید تاریخی علیه این کشور یاد کردند و خواستار اقدام سریع قبل از اینکه زمان از دست برود، شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رای الیوم، محافل مصری همچنان نگران سدالنهضه و تاثیرات مخرب آن بر روی نیل هستند.

محمد نصر علام وزیر اسبق امور آبی مصر آنچه سد النهضه نامیده می شود را به سد ویرانی توصیف کرد و گفت که اتیوپی سد را احداث و آبگیری کرده و قصد راه اندازی آن بدون توافق با دو کشور دیگر یعنی سودان و مصر گرفته است.

وی با انتقاد از رویکرد منفعلانه مقامات قاهره در قبال سد النهضه افزود: آبگیری سد اتیوپی تاثیر زیادی بر سد العالی که حامی مصر از خشکسالی است و تامین کننده اصلی برق مصر است، دارد. ایا زیانی بدتر از این هم می تواند وجود داشته باشد؟

وزیر اسبق امور آبی مصر تاکید کرد: اگر اتیوپی برنده این نزاع باشد اهانتی که به مصری ها خواهد شد برابر یا شاید بسیار بزرگتر از آنچه در سال ۱۹۶۷ رخ داد، خواهد بود. وزیر اسبق امور آبی مصر تاکید کرد: اگر اتیوپی برنده این نزاع باشد اهانتی که به مصری ها خواهد شد برابر یا شاید بسیار بزرگتر از آنچه در سال ۱۹۶۷ رخ داد، خواهد بود.

از سوی دیگر اسماعیل صبری استاد علوم سیاسی و روابط بین المللی مصری گفت: همه شواهد و نشانه کنونی گواه بر این است که اتیوپی قصد انصراف از روند کنونی خود ندارد و قصد تکمیل آنچه شروع کرده را دارد و توجهی به تبعات احتمالی یا فاجعه بار این تصمیم خود را ندارد.

وی افزود: در این میان اتیوپی تنها نیست و کسانی هستند که آنرا تحریک می کنند همان کسانی که علیه ما توطئه می کنند و قصد دارند که ما را از شریان حیاتی مان محروم سازند. این توطئه خطرناک با اهداف دراز مدت و مهمترین تهدیدی علیه ما در تاریخ است.

این استاد روابط بین المللی مصری ضمن بی نتیجه توصیف کردن ادامه روند مذاکرات و راهکار سیاسی بر این باور که شرایط و زمان اندک به گونه ای است که اجازه ادامه این روند را نمی دهد.

وی گفت: نیازی نیست که تکرار کنیم که ما در برابر خطر وجودی بی سابقه قرار داریم و تبعات وخیم آن بر ملت ما تا پایان تاریخ باقی خواهد ماند. وقتی دشمن متوجه نمی شود باید با زبان خودش با آن روبرو شد و سریعاً کاری انجام داد.

جایگاه راهبردی رودخانه تمدن‌ساز نیل بر هیچکس پوشیده نیست. از هزاران سال پیش تاب‌آوری اقتصادی دهها میلیون نفر در سه کشور سودان، مصر و اتیوپی به جریان این رودخانه وابستگی تام داشته است.

حال با شروع فرآیند آبگیری سد النهضه اتیوپی که به جای درخواست مصر برای چند ساله بودن آن، در سه سال انجام خواهد شد، حیات اقتصادی و اجتماعی مصر با جمعیتی که پیش‌بینی می‌شود تا ۱۰ سال آینده به بیش از ۱۴۵ میلیون نفر برسد در خطر جدی قرار گرفته است. بهره‌برداری از سد النهضه موجب می‌گردد که قاهره سالانه حجمی در حدود ۱۱ تا ۱۹ میلیارد متر مکعب از آب نیل و در پی آن، درآمد حدود ۲ میلیون کشاورز را از دست بدهد.

مصر به شدت به آب نیل نیاز دارد. حدود ۹۰ درصد از منابع آبی مصر از رود نیل تأمین می‌شود. همین مساله اهمیت نیل را برای زندگی و اقتصاد مصر نشان می‌دهد. حدود ۸۶ درصد از آبی که به سد اسوان می‌رسد از ارتفاعات اتیوپی سرچشمه می‌گیرد.

نیمی از رودخانه نیل در مناطق پر بارش بالای خط استوا در کشورهای تانزانیا و کنیا و نیمی دیگر در مناطق کاملاً خشک مصر واقع شده است. مصر در طول تاریخ خود با کسب بیشترین منافع از این رودخانه و داشتن یک تمدن رودخانه‌ای، رابطه‌ای ناگسستنی با رود نیل داشته است. منافع استراتژیک، ژئوپلیتیک و اقتصادی مصر به دلیل نیاز به آب برای کشاورزی، صنعت و تأمین آب شرب ۹۰ میلیون نفر، همواره اهمیت نیل به عنوان شاخص امنیت ملی این کشور را به روشنی نمایان کرده است.

سودان، مصر و اتیوپی نزدیک به یک دهه است که در مورد مدیریت و پر کردن مخزن سد النهضه که آدیس آبابا بر رود نیل می‌سازد در حال مذاکره هستند اما تاکنون توافقی بین طرفین حاصل نشده است سودان، مصر و اتیوپی نزدیک به یک دهه است که در مورد مدیریت و پر کردن مخزن سد النهضه که آدیس آبابا بر رود نیل می‌سازد در حال مذاکره هستند اما تاکنون توافقی بین طرفین حاصل نشده است.

این پروژه که در سال ۲۰۱۱ به بهره برداری رسید در صورت تکمیل بزرگترین تأسیسات برق آبی در آفریقا خواهد بود. دو کشور پایین دست یعنی سودان و مصر از اینکه این سد تأسیسات آنها را تهدید کند هراس دارند.

مرحله آبگیری سدالنهضه در جولای گذشته انجام شد. اتیوپی در مرحله نخست، آب‌گیری این سد را به حجم ۴.۹ میلیارد متر مکعب به اتمام رساند. حال اتیوپی اعلام کرده است که جولای آینده یعنی تا چند ماه دیگر دومین مرحله آبگیری سدالنهضه را ادامه خواهد داد.

اتیوپی طی ماه‌های گذشته اولین مرحله از آب‌گیری این سد عظیم را به پایان رساند و هم‌اکنون خود را برای پر کردن مرحله دوم آماده می‌کند. به موازات پر شدن سد، کار تکمیل آن نیز پیش می‌رود.

اتیوپی این سد را برای تولید برق و استفاده از آن در داخل و صادرات مازاد به خارج احداث می‌کند و اصرار دارد آن را در سه سال پر کند که همین مسئله باعث اختلاف شده است. مصر و سودان به عنوان کشورهای پایین دست می‌گویند آبگیری این سد در این مدت باعث وقوع خشکسالی و به تبع آن از دست رفتن زمین‌های زراعی حاشیه رود نیل و بیکاری و کاهش تولید خواهد شد و پیشنهاد داده‌اند در فرایند زمانی بیشتر پر شود.

کد خبر 5191414

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 11 =