رئیسی در سیاست خارجی دستپاچه نیست/ دولت روحانی خسارات سنگینی زد

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: پاسخ «خیر» رئیسی به دیدار با رئیس‌جمهور آمریکا، نشانه این است که ما تمایلی به این قضیه نداریم و دستپاچه هم نیستیم.

جواد منصوری در گفتگو با خبرنگار مهر، در تشریح الزامات برای تغییر در برنامه‌های سیاست‌های خارجی در دولت آینده گفت: سیاست خارجی به نوعی ادامه وضعیت و سیاست داخلی هر کشوری است. سیاست خارجی بدون واقعیت‌های داخلی یک کشور، عملی نیست.

معاون اسبق وزارت امور خارجه همچنین افزود: بنابراین دولت جدید در ابتدا باید یک مقداری در شرایط داخلی تغییراتی ایجاد کند که نشان دهد روند مدیریت و تحولات چگونه است تا تاثیرگذاری در سیاست خارجی داشته باشد.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: به عبارت دیگر زمانی که مسئولین ما با خارجی‌ها صحبت می‌کنند، آنها کمتر به سخنان مسئولین ما توجه دارند، بلکه به عقبه‌ مسئولین ما در داخل کشور توجه می‌کنند.

منصوری افزود: اگر در داخل کشور وضعیت مناسب و روند روشنی وجود داشته باشد، به حرف‌های مسئولین ما توجه می‌کنند.

وی ادامه داد: بنابراین قاعدتاً رئیس‌جمهور منتخب مدتی باید در داخل کشور به عادی سازی و تحول وضعیت و همچنین تغییر در شیوه مدیریت بپردازد تا این، مورد توجه دیگران قرار گیرد و به این ترتیب در سیاست خارجی بتواند نقش مثبتی داشته باشد.

دیپلمات سابق کشورمان تاکید کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، بر اساس سیاست نه شرقی، نه غربی، قرار بود که ما در سیاست خارجی و روابط خارجی، نوعی توازن و تعادل را داشته باشیم که طبیعتاً این خیلی بیشتر به نفع کشور است.

وی ادامه داد: اما به دلایلی، متاسفانه گرایش به غرب غلبه پیدا کرد، حالا چه به دلیل زیرساخت‌هایی که از قبل انقلاب وجود داشت، یا به دلیل عوامل نفوذی در دستگاه‌های اجرایی و یا اینکه یک ظاهر پیشرفته مادی از غرب، مدیران کشور را به سمت غرب کشاند. به طوری که در هشت سال گذشته، دولت فقط به سمت غرب نگاه کرد و این یک خسارت سنگین برای کشور بود.

منصوری تصریح کرد:  رئیسی اعلام کردند که من در روابطم متعادل خواهم بود. به عبارت دیگر سعی می‌کنم با همه رابطه داشته باشم. طبیعتاً هرکدام که رفتار مناسب و شایسته داشته باشد، روابطمان با آنها فعال‌تر خواهد بود.

معاون سابق وزارت امور خارجه افزود: قطعا در هر مذاکره‌ای، منافع متقابل، اساس و پایه موفقیت است.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر، هر دو طرف باید به منافع متقابل فکر کنند ولی معمولاً آمریکایی‌ها و اروپایی ها یک طرفه فکر می‌کنند. یعنی آنها به منافع طرف مقابل اعتنا نمی‌کنند. حتی به تعهدات امضا کرده نیز عمل نمی‌کنند زیرا برای منافع طرف مقابل ارزشی قائل نیستند.

منصوری تاکید کرد: در طی ۲۰ سال گذشته در صحنه بین‌المللی، دنیا شاهد این مسئله بوده است. یعنی اتفاق جدیدی نیست. در قضایای اخیر برجام نیز این قضیه خودش را پر رنگ نشان داد.

دیپلمات ارشد سابق کشورمان ادامه داد: در برجام دیدیم که چگونه طرف های امضا کننده آن، به هیچ وجه منافع ما را در نظر نگرفتند و چگونه با منافع ملت ایران برخورد کردند.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیز به نظر می‌رسد که نمی‌خواهند از این سیاست صرف نظر کنند. به همین دلیل طرف‌های مقابل می‌گویند که ما نمی‌توانیم یک تضمین دائمی برای اجرای بندهای مختلف برجام بدهیم. بنابراین امروز امضا می کنیم، فردا متناسب با منافعمان تصمیم می گیریم.

منصوری در واکنش به پاسخ «خیر» سید ابراهیم رئیسی برای دیدار با جو بایدن، رئیس جمهور امریکا گفت: این نشان دهنده عدم اعتماد و یا عدم فوریت این مسئله است. یعنی الان ما تمایلی به این قضیه نداریم و دستپاچه نیز نیستیم.

وی ادامه داد: ولی حالا اگر یک روزی فضا و روش تغییر کرد، آن بحث دیگری است. اما فعلاً چنین تصمیمی را نداریم.

معاون سابق وزارت امور خارجه در ادامه تصریح کرد: من یک خاطره از حضرت امام (ره) دارم که بی‌ارتباط با این جمله که عرض می‌کنم نیست. در سال ۶۲ که معاون وزیر امور خارجه بودم، در جلسه که خدمت امام (ره) بودیم و راجع به مسائل سیاست خارجی صحبت می کردیم، امام (ره) فرمودند: الان ما می‌خواهیم با همه دنیا رابطه داشته باشیم، ما نمی‌خواهیم دور خودمان دیوار بکشیم.

وی ادامه داد: این جمله که می‌گویند ما رابطه با دولت‌ها را برای چه می‌خواهیم و نمی‌خواهیم بلکه فقط قصد داریم با ملت‌ها رابطه داشته باشیم، این حرف بی‌خودی است.

منصوری در پایان افزود: به نظرم این سخن رئیسی خیلی نزدیک به این سخن حضرت امام (ره) است.

کد خبر 5241849

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 10 =