یک نگاه حقوقی درباره کشف حجاب بازیگران/ تهیه‌کننده متضرر می‌شود؟

عابدین رستمی حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری به تشریح قواعد حقوقی درباره تأثیر کشف حجاب بازیگر یک فیلم بر ضرر مالی احتمالی به دلیل توقیف آن فیلم،‌ پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، در پی اقدام برخی بازیگران فعال در سینما به انتشار تصاویر بدون حجاب خود در فضای مجازی، عابدین رستمی حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه در قالب یک یادداشت به طرح مسئله‌ای حقوقی درباره سرانجام فیلم‌هایی که این بازیگران در آن‌ها به ایفای نقش پرداخته‌اند، پرداخت.

این یادداشت در پاسخ به «سهم بازیگر کشف حجاب کرده در خسارات مالی احتمالی به یک فیلم» به شرح زیر است؛

در پی وقوع حوادث اخیر صرف نظر از داوری درباره درستی یا نادرستی کنش چهره‌های مشهور، برخی از بازیگران زن اقدام به کشف حجاب کردند و به‌نوعی مواضع صریح خود را در باب رعایت حجاب آشکارا بیان داشته‌اند. حال این پرسش حقوقی مطرح می‌شود که اگر سازمان نظارتی و یا هر مرجع حاکمیتی، اقدام به توقیف فیلمی که این هنرمندان در آن ایفای نقش کرده‌اند کند و یا از صدور پروانه نمایش برای آن فیلم خودداری کند و از این جهت به تهیه‌کننده و سرمایه گذار خسارت سنگینی تحمیل شود، آیا تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار می‌توانند علیه آن بازیگر طرح دعوای حقوقی کند؟ و آیا بازیگر مسئول زیان وارده هست یا خیر؟

در فرضی که سرمایه‌گذار و تهیه‌کننده با بازیگر قراردادی منعقد کرده باشند و در آن قرارداد بازیگر برای مدت معینی، متعهد به رعایت قوانین و قواعد مورد نظر سازمان‌های نظارتی و حکومتی شده و در آن قید شده باشد چنانچه رفتار ایشان موجب توقیف فیلم شود، بازیگر متخلف از قرارداد، مسئول خسارت وارد شده است، با نگاهی به قاعده اقدام و با توجه به ماده ۱۰ قانون مدنی بازیگر مسئول جبران خسارت وارده به سرمایه گذار خواهد بود.

اما در فرضی که قراردادی فیمابین وجود نداشته باشد، موضوع سوال مطرح‌شده جای بحث حقوقی بیشتر دارد و آنچه در قانون و قواعد حقوقی می‌توان به آن اشاره کرد و مورد استناد قرار داد، ماده ۳۳۱ قانون مدنی، قاعده تسبیب و قاعده لاضرر است که حاکی از آن است که چنانچه شخصی با انجام فعلی باعث ورود ضرر به شخص دیگری شود، باید خسارت وارده به شخص متضرر را جبران کند و هیچکس نمی‌تواند با رفتار قانونی یا غیر قانونی خود باعث ورود ضرر به دیگری شود.

با این توضیح در فرضی که توقیف فیلم یا عدم صدور پروانه نمایش، به دلیل رفتار بازیگر و عوامل فیلم باشد چنانچه تهیه‌کننده اقدام به طرح دعوای حقوقی در دادگاه کند، قاضی رسیدگی‌کننده میزان مسئولیت مدنی بازیگر و اینکه اصلاً در این زمینه مسئول بوده است یا خیر را بررسی می‌کند و این دادرس قضائی است که باید با دقت در قواعد حقوقی و قوانین موضوعه مشخص کند آیا رفتار بازیگر می‌تواند مصداق ماده ۳۳۱ قانون مدنی و قاعده تسبیب باشد یا خیر؟ و آیا فعل کشف حجاب بازیگر، سبب ورود زیان بوده است یا خیر؟

هر چند نظر نگارنده بر مسئول بودن هنرمند در اینگونه موارد است، اما تشخیص دادرس قضائی، اولی بر نظر و تفسیر دیگران است.

کد خبر 5641013

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • IR ۱۱:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
   2 1
   خب فیلم رو توقیف نکنن. حرفای عجیبی میزنید
  • سعید IR ۱۳:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
   3 0
   قانون وقاعده حقوقی میتراشید،ضرر باید بلاواسطه و رابطه مستقیم با رفتار فرد داشته باشد،مشکل از کسانی که بی‌دلیل فیلمی رو توقیف میکنند،وقتی شخصی جرمی انجام داده ،چه ارتباطی با فیلمی که قبلاً طبق قوانین ساخته شده داره،اون زمان فیلم ،قانونی و درست ساخته شده، و از حقوق مکتسبه تهییه کننده است
  • اسماعیل پیله گین IR ۱۵:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
   0 4
   باکمترین سواد حقوقی هم می شودفهمیدکه بازیگرمتخلف ازقوانین کشورکه موجب خسارت به عوامل سازنده شده می بایست خسارت جرم خودرابپردازد
   • سپهر سعیدی IR ۱۱:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۷
    0 0
    کاملا مطمئن شدم شما فاقد سواد حقوقی هستید لطفا کمی بیشتر مطالعه کنید