حوزه مسئولیت اجتماعی جامعه پزشکی باید بازنمایی شود

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت جامعه پزشکی در حوزه مسائل اجتماعی، گفت: باید حوزه مسئولیت اجتماعی جامعه فرهیخته پزشکی دوباره بازنمایی شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، در جلسه مشترک رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران و نمایندگان جامعه پزشکی با مشاور اقتصادی رئیس جمهور با عنوان آسیب‌شناسی هدفمندی یارانه‌ها در حوزه سلامت برگزار شد.

در این جلسه روسای انجمنهای علمی تخصصی و مدیران عامل بیمارستانهای خصوصی و پزشکان برجسته کشور حضور داشتند.

دکتر مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه هم اکنون مسئله هدفمند کردن یارانه‌ها معضل بزرگی است، اظهار کرد: مسئله هدفمند کردن یارانه‌ها یک مسئله اجتماعی است.

وی با اشاره به جهش بزرگ قیمت انرژی در سال 89 افزود: این موضوع سبب شد تا دولت یارانه‌ها را به صورت نقدی به مردم پرداخت کند که البته مبنای این کار قانون مصوب مجلس شورای اسلامی بود.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه هم اکنون مبنای اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها همان قانون مجلس است، ادامه داد: در قانون مقرر شد با افزایش قیمت انرژی 50 درصد از منابع حاصل از فروش آن به خانوارها، 30 درصد آن به تولید و 20 درصد آن به بودجه دولت داده شود.

نیلی گفت: پس از سال 89 از این میزان فروش 45 هزار و 500 تومان به خانوارها پرداخت شد که در بر اساس پرداختی دولت در بهمن امسال 77 میلیون و 480 هزار نفر یارانه دریافت کردند که این بیش از جمعیت کشور است.

وی افزود: حاصل ضرب 45 هزار و 500 تومان هر نفر در جمعیت کشور بیش از 3500 میلیارد تومان در ماه و ضرب آن در 12 ماه سال کمی بیش از 42 هزار میلیارد تومان می‌شود که این میزان پرداختی دولت بابت اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به مردم است.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به تلاش دولت برای تأمین این کسری از منابع مختلف ادامه داد: در قانون بودجه 92 مقرر شده است که 11 هزار میلیارد تومان از یارانه به بودجه کمک شود نه تنها این اتفاق نمی‌افتد بلکه ماهانه 930 تا 950 میلیارد تومان دولت از خزانه دریافت می‌کند تا کسری برای پرداخت یارانه‌ها جبران شود.

نیلی با اشاره به اینکه بر اساس قانون بودجه 93 باید ثبت‌نام مجدد انجام شود، گفت: قانونگذار دولت را موظف کرده است که از سال 93 یارانه فقط به متقاضی نیازمند پرداخت شود که در این راستا دولت فرم‌هایی را تهیه کرده و سال آینده در میان مردم توزیع می‌شود.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه 5 درصد از مخارج خانوار دهک دهم از محل یارانه تأمین می‌شود، ادامه داد: بنابراین دولت به راحتی قادر به قطع یارانه‌ها نیست بنابراین باید کوشید با تبدیل آن به یک گفتمان اجتماعی از گروه‌های مرجع اجتماعی خواست که دریافت نکردن یارانه را برای مردم به یک ارزش اجتماعی تبدیل کنند.

نیلی با اشاره به گروههای مرجعی چون جامعه پزشکان، هنرمندان و ورزشکاران و اساتید دانشگاه گفت: در حال حاضر حرکتهایی آغاز شده گروهی به نام حمایت از محیط زیست انصراف از دریافت یارانه را اعلام و عنوان کردند رجحان ما صرف این منابع برای حل مسئله آلودگی هوا است.

وی با اشاره به اعلام گروه 128 نفره متشکل از هنرمندان و اساتید دانشگاه مبنی بر انصراف از دریافت یارانه افزود: این گروه اعلام کردند رجحان ما کمک به دولت برای بازسازی مدارس مناطق محروم کشور است.
مشاور اقتصادی رئیس جمهور افزود: این انصراف داوطلبانه باید پیش از ثبت‌نام مجدد مردم انجام شود.

دکتر علیرضا زالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران نیز با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت نخبگان و فرهیختگان جامعه گفت: خوشبختانه پزشکان جایگاه وزینی در جامعه دارند که می‌توان از آن برای ایجاد یک راهبرد اجتماعی جهت حل مسئله استفاده کرد.

وی با اعتقاد به اینکه با این کار می‌توان نشان داد مسئولیت‌ پذیری اجتماعی همچنان سر لوحه جامعه پزشکان است، افزود: باید حوزه مسئولیت اجتماعی جامعه فرهیخته پزشکی دوباره بازنمایی شود پزشکان برای حل این معضل اقتصادی در کنار مسئولان اقتصادی دولت هستند.

زالی با بیان اینکه باید پویش و کمپین‌ های اجتماعی در کارکردهای اجتماعی انجام شود، ادامه داد: باید با استفاده از سلیقه‌های مختلف به طور مجازی کمپین ایجاد کرد که این قبیل حرکتها نمادین هستند.

وی با اشاره به علاقه‌ مندان محیط زیست به شیفت این منابع به سمت این بخش گفت: استحصال ناشی از خروج داوطلبانه بازآرایی دهکها و باز مهندسی شیوه اجرایی هدفمند کردن یارانه‌ها و تخصیص آن به حوزه سلامت است که می‌تواند سایر اهداف را محقق سازد.

زالی با بیان اینکه همواره جامعه پزشکی اقبال خوبی به فعالیتهای اجتماعی نشان داده است، ادامه داد: در سال جدید با هفته سلامت به عنوان فستیوال علمی بزرگ در حوزه سلامت و روز دندانپزشک مواجه هستیم که باید از این ظرفیتها استفاده شود.

کد خبر 2259787

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =