مذاکرات محرمانه فرانکفورت بدون اطلاع شورای عالی امنیت بوده است

نماینده مردم شاهین شهر با بیان اینکه در مذاکرات محرمانه فرانکفورت ماورای سقف تعهدات برجام را اجرا کردید، گفت: این توافق بدون اطلاع مجلس، شورای عالی امنیت و هیات نظارت بر برجام بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در جلسه سؤال از وزیر امور خارجه با انتقاد از عملکرد این وزارتخانه در پیگیری اموال بابک زنجانی در خارج از کشور گفت: بیش از ۲.۷ میلیارد یورو از اموال این کشور در اختیار فردی قرار دارد که در زندان است و ۹۰ درصد اموال این فرد در خارج از کشور است؛ چرا وزارت خارجه از ظرفیت‌های خود برای بازگرداندن این اموال استفاده نکرده است؟

وی ادامه داد: وزارت خارجه کارمندان زیادی در خارج از کشور دارد، همه مردم ما را به عنوان پیمانکار استخدام کردند؛ حقوق ما، شما و کارکنان شما را می‌دهند تا از حقوق ملت دفاع کنید.

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی افزود: گزارش ندهید که چند نفر را اعزام کردید و چند جلسه داشته‌اید؛ اینها تشریفات کار است. اعلام کنید که چند میلیارد یورو از اموال ایشان را به ایران بازگردانده‌اید.

حاجی‌دلیگانی با بیان اینکه زنجانی با روش‌هایی اموال خود را در خارج از کشور مخفی کرده است، تصریح کرد: باید از ظرفیت‌های دیپلماسی برای شناسایی این اموال استفاده می‌کردید؛ گردش‌های مالی این فرد در خارج از کشور مشخص است.

وی اظهار داشت: دولت تاجیکستان اموال این فرد را توقیف کرده و به ایران بازنگردانده است؛ برای مقابله با این اقدام دولت تاجیکستان چه کرده‌اید؟

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: ۱۰ تا ۱۵ شرکت از اموال بابک زنجانی توسط اتحادیه اروپا تحریم شد؛ برای بازگرداندن این اموال چه کرده‌اید؟

حاجی‌دلیگانی خطاب به ظریف خاطرنشان کرد: شما در سال ۹۶ در کمیسیون امنیت ملی اعلام کردید که نامه‌های رئیس قوه قضائیه در خصوص تشکر از اقدامات وزارت خارجه در پرونده زنجانی را به کمیسیون ارائه می‌دهید؛ با گذشت دو سال هنوز این نامه‌ها ارائه نشده است.

حاجی دلیگانی در ادامه با انتقاد از انعقاد برخی توافقات پس از برجام گفت: هیاتی با مسئولیت آقای ظریف ۱۷ آذرماه سال ۹۵ درست یک سال پس از اجرای برجام و یک روز قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مذاکراتی را در فرانکفورت انجام داده و سه توافق جدید را برخلاف نص صریح برجام امضا کردند. نقض برجام فقط توسط طرف مقابل نبوده است، ما هم برجام را نقض کردیم.

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: طبق بند ۷ برجام، صریحا ایران پذیرفته است که در کشور ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده باشد و ایران می تواند به عنوان محصول تولیدشده نهایی از این اورانیوم استفاده کند.

وی اظهارداشت: اما در مذاکرات فرانکفورت قبول کردید و به آمریکا تعهد دادید که رسوبات این مواد غنی شده که در داخل لوله ها و تجهیزات قرار دارند را نیز جزو آن ۳۰۰ کیلو به حساب آورید. این توافق جدید، پایمال کردن حق ملت و نقض برجام است.

حاجی دلیگانی افزود: در بند ۱۰ برجام ایران مکلف شده مازاد آب سنگین تولید شده بیش از ۱۳۰ تن را در دسترس برای فروش قرار دهد اما در فرانکفورت تعهد دادید که مازاد بر این ۱۳۰ تن آب سنگین را صادر کنید.

وی تصریح کرد: به چه حقی شما توافق برجام را نقض کردید که علاوه بر هزینه های حیثیتی برای کشور، هزینه مادی نیز روی دست ملت گذاشتید و برای صادرات باید هزینه حمل و نقل، بیمه و انبارداری بپردازید؟

حاجی دلیگانی خطاب به ظریف تأکید کرد: شما ماورای سقف تعهدات برجام را اجرا کردید و تا ۱۵ سال ملت ایران را از حقوق خود محروم کردید.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: شما در توافق فرانکفورت اجازه دادید آمریکایی‌ها الیاف کربن که در روترها به کار برده شده بود را نمونه برداری کنند. در متن برجام چنین چیزی نبوده است و اطلاعات جدیدی از این طریق به آمریکایی ها داده شد.

حاجی دلیگانی ادامه داد: در موضوع اقدام مالی[FATF] هم آقای طیب نیا در سال ۹۵ تعهدی را امضا کردند که ۴۱ بند را اجرا کنند. پس از آن آقای ظریف، سیف و طیب نیا نامه پشیمانی نوشتند.

وی خطاب به ظریف گفت: علت محرمانه بودن این توافقات چه بوده است؟ چرا نمایندگان مجلس باید از طریق رسانه های بیگانه از این توافقات مطلع شوند؟ پیشنهاد می دهیم دولت قبل از اینکه اسناد بیشتری از این توافقات از سوی هم پیمانان اروپایی اش منتشر شود، پرده از این توافق محرمانه بردارد تا اعتماد افکار عمومی را جلب کند.

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی تأکید کرد: این توافق بدون اطلاع مجلس، شورای عالی امنیت ملی و هیات نظارت بر برجام امضا شده است.

حاجی دلیگانی اظهارداشت: این توافق در حالی صورت گرفت که در خردادماه سال ۹۵ مقام معظم رهبری خطاب به مسئولان نظام تأکید کردند توافقات جدید طرف غربی در زمینه الیاف کربن و روترها را مطلقا قبول نکنید و زیر بار نروید.

وی تصریح کرد: این تعهدات جدید بوده و مذاکرات جدیدی است و برخلاف دفعات قبل، ایران پیشقدم شده است.

کد خبر 4450474

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =