نسخ خطی را نجات دهید اگر می‌خواهید به ادبیات خدمت کنید

امیربانو کریمی فیروزکوهی در بازدید مدیرعامل خانه کتاب از مظاهر مصفا چهره پیشکسوت شعر و ادبیات فارسی گفت: اگر می‌خواهید خدمتی به ادبیات کنید نسخ خطی را نجات دهید.

به گزارش خبرگزاری مهر، نیکنام حسینی‌پور مدیر عامل موسسه خانه کتاب، روز چهارشنبه۹ مرداد همراه با محمود شالویی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور پاسداشت زبان فارسی از مظاهر مصفا قصیده‌سرا و ادیب پیشکسوت که در بستر بیماری به سر می‌برد، در منزلش عیادت کرد.

در این دیدار، حسینی‌پور به دورهمی‌های قدیمی که بزرگان ادب با هم داشته‌اند، اشاره کرد و گفت: متاسفانه نسل ما این دورهمی‌ها را نداشتند که بتواند بهره کافی ببرند.  

امیربانو کریمی فیروزکوهی محقق پیشکسوت و همسر مظاهر مصفا نیز در این دیدار، به دورهمی‌های اینچنینی که در منزل پدرش؛ امیری فیروزکوهی داشته‌اند اشاره کرد و گفت: افسوس که آن‌زمان ضبط‌صوت یا دوربینی نبود که آن صداها و تصویرها را ثبت کند.

وی افزود: برای بهترشدن وضعیت ادبیات فارسی باید از پایه و از کتاب‌های ابتدایی شروع کرد. بعد سراغ دانشگاه‌ها رفت که مثل قارچ گسترده شده‌اند. متاسفانه بحث کنکور هم که پیش آمده، دانش‌آموزان با نمرات پایین سراغ ادبیات می‌روند. در هر دوره و هر کلاسی که ما طی این چندین سال تدریس در دانشگاه بودیم، تقریبا دو یا سه نفر واقعا اهلیت داشتند. مسئله دیگر هم مقدار زیادی نسخه خطی است که تشویق کنید دانشجویان و دانشکده‌هایی که می‌خواهند رساله بگیرند، به جای اینکه بروند و از قول فرنگی‌ها چیزهای بی‌پایه و اساس نقل کنند، به آن‌ها بپردازند. اگر می‌خواهید خدمتی به ادبیات کنید، یک کار مهم همین است که این نسخ خطی از بین نرود.

فیروزکوهی در ادامه به وضعیت مصفا اشاره کرد و گفت: عجیب است که مصفا آلزایمر ندارد. آن اوایل خود ما فکر می‌کردیم آلزایمر گرفته است؛ حتی داماد من که متخصص مغز و اعصاب است، مدتی داروهای آلزایمری برای ایشان تجویز کردند، اما بعدا متوجه شدیم که خداراشکر آلزایمر ندارد. چون گاهی اوقات که پرستارها برای او شعر می‌خوانند، غلط‌های آنان را تصحیح می‌کند. یا گاهی اوقات که دلتنگ می‌شود و شعرهای خودش را برایش می‌خوانیم و بعضی مصرع‌ها را نمی‌خوانیم، خودش نیم مصرع‌های بعد را ادامه می‌دهد؛ یعنی درکش سر جایش است.

افشین علاء نیز که در این دیدار حضور داشت، گفت: نسل ما نسل بسیار رنجور و آفت‌دیده‌ای است؛ بنابراین من در این جور مواقع که به عیادت بزرگانی چون استاد مصفا می‌آیم، حتی اگر در بستر بیماری باشند، می‌گویم ما آمده‌ایم تا شما از ما عیادت کنیم و حالمان خوب شود. ما حالمان خیلی بد است و ما بیشتر به عیادت این بزرگان احتیاج داریم.

در پایان این دیدار، حسینی‌پور  لوح یادبود و هدایایی از طرف موسسه خانه کتاب به امیربانو کریمی و استاد مصفا اهدا کرد. 

کد خبر 4682279

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 6 =