سه پیش نیاز مبارزه با مفاسد اقتصادی

دبیر قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی لازمه مبارزه با مفاسد اقتصادی را برطرف کردن تعارض منافع، اصلاح سیاست گذاری های غلط و تقویت نظارت عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، داود گودرزی امروز در نشست خبری برگزاری اولین دوره تخصصی مبارزه با مفاسد اقتصادی با اشاره به سوابق و تجارب چند ساله قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: این قرارگاه، یک قرارگاه ملی و مردمی است که اعضایش از قشرهای مختلف دانشجویی، رسانه ای، تولیدکنندگان، مسئولین و ... هستند که تاکنون هم با مطالبه گری و زحمات این اقشار اتفاقات خوبی در حوزه مبارزه با مفاسد اقتصادی رخ داده است.

وی گفت: یکی از عوامل اصلی که سبب شد جریان مبارزه با مفاسد به نتایج مطلوب خود نرسد این است که طی این چهار دهه به جای فساد با مفسد مبارزه شده و ما همیشه به دنبال مفسد دویده ایم در حالیکه با شناسایی عوامل فسادزا و بستن راه های فساد به راحتی می توانستیم به مقدار زیادی فساد را کاهش دهیم.

وی قرارگاه را بازوی تخصصی، علمی و اجرایی همه دلسوزان کشور دانست و افزود: این قرارگاه در خدمت کلیه مدیران و نخبگان و دغدغه مندان نهادهای حاکمیتی و مردمی کشور است که به واقع خواستار شفافیت و پایان فساد هستند.

گودرزی: راهکار اصلی مبارزه با فساد را شناسایی و رصد کامل سه جریان مالی و کالایی و خدماتی کشور بر شمرد که با برطرف کردن تعارض منافع و اصلاح سیاستگذاری های نادرست و تقویت نظارت می توان آینده روشنی را برای کشور پیش بینی نمود.

دبیر قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی در خاتمه اعلام کرد جوانان ایران اسلامی به راهکارهای شفافیت و مبارزه با مفاسد اقتصادی دست یافته اند و ثابت کرده اند که جمهوری اسلامی ایران بن بست ندارد ولی مسئولین هم باید اراده استفاده از راهکارها را داشته باشند و به عنوان نمونه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ۵ سال و نیم معطل اجرا نماند یا سامانه ملی املاک و اسکان بعد از ۴ سال همچنان برای اجرایش بهانه تراشی نکنند.

گودرزی مهمترین مطالبه اقتصادی امروز کشور را برخورد قوه قضاییه با افرادی دانست که مسئولیت دارند و به تکالیف و وظایف قانونی خود عمل نمی کنند و سبب مشکلات فراوانی برای کشور مثل قاچاق و واردات بی رویه و بانکداری ربوی و معضلات زیادی برای مردم مثل بیکاری و گرانی مسکن و احتکار و آسیب های اجتماعی شده اند که نفرات و مسئولیت هایشان هم مشخص است.

در ادامه سعید تواناراد، مسئول برگزاری دوره تخصصی مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: این دوره توسط قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی و با همکاری تشکل های دانشجویی و برخی رسانه ها دهم تا دوازدهم مهرماه امسال در تهران برگزار می‌شود و اهداف برگزاری آن شامل ایجاد شبکه‌ای منسجم برای مبارزه با مفاسد اقتصادی، گسترش راهبرد مبارزه‌ سیستمی با مفاسد و مبتنی بر پیشگیری از وقوع فساد و آموزش و تمرین مطالبه‌گری تخصصی در زمینه‌ مبارزه با مفاسد اقتصادی است.

تواناراد با اشاره به اهمیت نگاه تخصصی و علمی به مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: مدت سه روز مباحث محتوایی و کاربردی توسط اساتید متخصص به شرکت کنندگان منتقل خواهد شد و در پایان دوره با برگزاری کارگاه فعالیت، مهارت های شرکت کنندگان محک خواهد خورد و گواهی شرکت در دوره اعطا خواهد شد.

وی گفت: سرفصل‌های دوره تخصصی مبارزه با مفاسد اقتصادی بررسی مباحث تخصصی مفاسد در حوزه‌های قاچاق، زمین‌خواری، سلامت، مسکن، مالیات و... است و در کارگاه‌های مهارتی این دوره توانایی شرکت‌کنندگان در مطالبه‌گری و تشکیل پویش اجتماعی، مهارت‌های حقوقی مطالبه گری، جریان سازی رسانه‌ای و آشنایی با برخی ابزارهای مطالبه گری افزایش خواهد یافت تا پس از پایان دوره به عنوان یک مطالبه گر واقعی بتوانند از حقوق خود و کشور دفاع نمایند.

مسئول برگزاری دوره تخصصی مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: دید شرکت کنندگان نسبت به مبارزه با مفاسد اقتصادی و شفافیت پس از پایان دوره تخصصی و علمی تر خواهد شد و این قابلیت را پیدا خواهند کرد تا با تشکل سازی افراد دغدغه مند حوزه مبارزه با مفاسد را با یکدیگر آشنا و مطالبه گری اجتماعی نمایند.

وی زمان افتتاحیه دوره را ساعت ۹:۳۰ صبح روز چهارشنبه مورخ ۹۸/۰۷/۱۰ در محل مجتمع فرهنگی دانشجویی ۱۳آبان (لانه جاسوسی سابق آمریکا) اعلام کرد.

کد خبر 4733124

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =