مراسم قالیشویان مشهد اردهال کاشان جزیی از فرهنگ غنی ملت ایران است

کاشان - یک استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به برگزاری مراسم سنتی مذهبی قالیشویان مشهد اردهال کاشان با بیش از یک هزار سال قدمت در دومین جمعه مهرماه گفت: این مراسم جزیی از فرهنگ ملت ایران است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام ناصر رفیعی در مراسم سنتی مذهبی قالیشویان مشهد اردهال با بیان اینکه امام باقر(ع) دارای هفت فرزند بود،اظهار داشت: تنها فرزند آن حضرت که همنام با جد بزرگوارش امام علی(ع) بود و در تمام کتاب های معتبر اسم ایشان به عنوان فرزند بلافصل امام باقر(ع) نام برده شده است، همین امامزاده ای است که در مشهد اردهال مدفون شده اند.

نحوه شهادت حضرت سلطانعلی ابن امام محمد باقر(ع) شبیه جد بزرگوارشان امام حسین(ع) بود

وی با اشاره به نحوه شهادت حضرت علی ابن امام محمد باقر(ع) ابراز داشت: ایشان ۵۵ سال بعد از شهادت جد بزرگوارش حضرت امام حسین(ع) همانند ایشان در غربت و تشنه به دست ستمکارترین افراد زمان خود به شهادت رسیدند.

این استاد حوزه و دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان دیگر موارد تشابه شهادت حضرت سلطانعلی ابن امام محمد باقر(ع) با امام حسین(ع) افزود: هر دو این بزرگواران سر از تن مبارکشان جدا شده و بدنشان روی زمین ماند و مورد هجمه قرار گرفت.

امامزادگان مدفون در ایران همه مورد احترام هستند اما مقام آنها متفاوت است

وی با اشاره به اینکه تمام ائمه نور واحد و دارای ولایت تکوینی هستند، ابراز داشت: امامزادگان مدفون در کشور همه مورد احترام ما هستند ولی نمی توان رتبه این امامزاده ها را یکی دانست.

رفیعی با بیان ویژگی هایی از امامزادگان مدفون در ایران که مقام و رتبه آن ها از همدیگر متمایز است، ابراز داشت: مقام نیابت اولین وجه تمایز امامزاده هاست به نحوی که حضرت سلطانعلی ابن امام محمدباقر(ع) نائب خاص پدر بزرگوارشان بودند که به امر ایشان برای هدایت و رهبری مردمان کاشان و فین رهسپار این منطقه شدند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: پیروی از ولایت یکی از مهمترین شاخصه های امامزادگان است و می توان گفت پیروی برخی از امامزادگان مانند حضرت عبدالعظیم حسنی و حضرت سلطانعلی ابن امام محمدباقر از امام زمان خود آنها را تا ابد در تاریخ ماندگار و مورد محبت قلوب مومنین کرده است.

این استاد حوزه و دانشگاه با اینکه هجرت و فقاهت از دیگر ویژگی های متمایز کننده امامزادگان است، افزود: حضرت سلطانعلی ابن امام محمدباقر(ع) به دلیل داشتن این دو ویژگی به تبعیت از فرمایش امام خود برای رهبری و ارشاد شیعیان این منطقه از مدینه به دیار مومنان هجرت کردند تا پاسخگوی سوالات مردم باشد و به مدت سه سال هم ایشان امام جمعه مردم کاشان بودند.

وی افزود: فرزند بلافصل بودن امام، مجاهد در راه خدا بودن و همچنین نحوه شهادت این حضرت از جمله دیگر ویژگی های حضرت سلطانعلی ابن امام محمدباقر(ع) است که باعث تمایز این حضرت نسبت به دیگر امامزادگان می گردد.

مقام معظم رهبری به حضرت سلطانعلی ابن امام محمد باقر(ع) توجه ویژه دارند

رفیعی با اشاره به سفر مقام معظم رهبری در چند سال گذشته برای زیارت حضرت سلطانعلی ابن امام محمد باقر(ع) در مشهد اردهال اظهار داشت: اهمیت این امامزاده واجب التعظیم در نظر رهبر معظم انقلاب به حدی است که ایشان به همراه خانواده برای زیارت این حضرت به مشهد اردهال سفر کردند.

کد خبر 4736675

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =