بازدید وزیر نیرو از چهار  پروژه آبی کهگیلویه و بویراحمد

یاسوج- وزیر نیرو از چهار پروژه آبی کهگیلویه و بویراحمد بازدید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، وزیر نیرو در سفر به کهگیلویه و بویراحمد، پیش از ظهر شنبه از طرح آبرسانی به شهر لیکک و روستاهای مسیر در شهرستان بهمئی، آبرسانی به چهار شهر (دهدشت، چرام، سوق و لنده)، سد کوثر و طرح تامین و انتقال آب به اراضی دهدشت غربی بازدید کرد.

 مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد با بیان  اینکه این بازدیدها به شکل هوایی انجام گرفت،   به طرح آبرسانی به شهر لیکک و روستاهای مسیر در شهرستان بهمئی اشاره کرد و گفت: این طرح با هدف تامین ۸.۵ میلیون مترمکعب آب شرب و صنعت (۵.۵ میلیون مترمکعب شرب، ۳ میلیون مترمکعب صنعت) شهر لیکک و روستاهای واقع در مسیر انتقال با جمعیت ۷۸ هزار نفر عملیاتی می شود.

علی داودی مهر  سال آغاز این طرح را ۱۳۹۰ دانست و افزود:  همچنین اعتبار هزینه شده برای این طرح، تاکنون ۳۷۳ هزار میلیون ریال  است.

داودی مهر با بیان اینکه  اعتبار مصوب سال ۹۸ این طرح ۳۲۷ هزار و ۵۶۰ میلیون ریال  و پیش بینی کل هزینه اجرای آن، یک هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال بوده است،  تصریح کرد: همچنین این طرح  تاکنون ۳۸.۵ درصد پیشرفت داشته است.

داودی مهر با اشاره به جزئیات پروژه، گفت: این طرح دارای مشخصاتی همچون طول خط انتقال چدن نشکن ۱۸۶/۷کیلومتر، طول جاده سرویس ۵۰ کیلومتر، جنس لوله های طرح فولادی (ST۳۷-II) و چدن نشکن، قطر اسمی خط لوله فولادی ۷۰۰، ۶۰۰ و ۵۰۰ میلیمتر، ضخامت جدار لوله ها ۹۲/۷، ۱۱/۷ و ۳۵/۶ میلیمتر، قطر اسمی خط لوله چدن نشکن ۲۰۰ میلیمتر، دبی طراحی ۳۵۵ لیتر در ثانیه، وجود دو ایستگاه‌های پمپاژ، مجموع ارتفاع پمپاژ ۳۹۳ متر، تعداد مخازن ذخیره ۴ واحد و مجموع حجم مخازن ۱۸ هزار مترمکعب است.

وی اتمام عملیات اجرائی مخزن ۱۵۰۰۰ متر مکعبی، اتمام عملیات اجرائی بدنه اصلی مخزن یک هزار متر مکعبی و همچنین انجام عملیات پی کنی و بتن مگر محل تلمبه خانه ۲،   اتمام خاکبرداری محوطه ایستگاه پمپاژ ۱، اتمام عملیات اجرائی بدنه اصلی مخزن هزار متر مکعبی شهرک ولیعصر (عج)، خاکبرداری جاده سرویس بطول ۲۱ کیلومتر، ترانشه کنی جهت لوله گذاری بطول ۱۶۹۳۱ متر، جوشکاری و لوله گذاری لوله فلزی با قطر ۶۰۰ میلیمتر بطول ۶۰۶۰ متر، جوشکاری و لوله گذاری لوله فلزی با قطر ۷۰۰ میلیمتر بطول ۸۵۶۰ متر، دپوی لوله فولادی ۶۰۰ میلیمتر بمیزان ۵/۴ کیلومتر  دانست و اهم اقدامات باقی مانده را تهیه و خرید ۴۵ کیلومتر لوله فولادی و چدنی مورد نیاز پروژه، احداث ۲ واحد ایستگاه پمپاژ، تهیه و خرید تجهیزات هیدرومکانیکال و الکتریکال مورد نیاز طرح و تامین برق مورد نیاز پروژه بمیزان ۳ مگاوات، برشمرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان با بیان اینکه طرح تامین آب شرب چهار شهر(دهدشت، چرام، سوق و لنده) از سد کوثر نیز مورد بازدید قرار گرفت، اظهار کرد: عملیات اجرایی این طرح با هدف تامین آب شرب شهرهای دهدشت، سوق، چرام، لنده و روستاهای مسیر از سد کوثر با جمعیتی بالغ بر ۲۴۰ هزار نفر (۱۵۳ هزار نفر جمعیت شهری، ۸۷ هزار نفر جمعیت روستائی) در افق ۱۴۱۰ در سال ۹۶ آغاز شده که حدود ۱۷ میلیون متر مکعب در سال آب شرب با دبی لحظه ای ۸۶۰ لیتر در ثانیه نتقال داده می شود. ۱۲.۲ و ۴.۸ میلیون متر معکب برای مصارف شرب شهری و روستایی مورد بهره برداری قرار می گیرد. طرح مذکور قابلیت افزایش ظرفیت تامین انتقال تا سقف ۱۳۴۵ لیتر در ثانیه به منظور توسعه آب شرب مورد نیاز را نیز دارد.

وی افزود: اعتبار هزینه شده برای این طرح، ۵۴۰ هزار میلیون ریال، اعتبار مصوب سال ۹۸، ۳۵۸ هزار و ۴۰۰ میلیون ریال و پیش بینی هزینه این بخش از طرح، یک هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال بوده که اعتبار مورد نیاز جهت تکمیل آن، ۳۵۰۰ میلیارد ریال است و تاکنون ۷۵/۲۲ درصد پیشرفت داشته است.

داودی مهر مهمترین اقدامات انجام شده برای این پروژه تاکنون را شامل، تجهیز کارگاه، خاکبرداری مسیر و عملیات خاکی بمیزان ۲، ۹۳۲، ۲۹۰ متر مکعب در قطعه اول و سوم، اخذ کلیه مجوزات لازم (منابع طبیعی، میراث فرهنگی، اداره راه و ترابری)، پایان خاکبرداری و پی کنی محل مخزن شماره ۳ و ۴، پایان عملیات خاکبرداری و پی کنی ایستگاه پمپاژ شماره ۳، حفر کانال خط انتقال بطول ۷۵۰۰ متر، لوله گذاری (عملیات جوشکاری) بطول تقریبی ۸۰۰۰ متر در قطعه اول، انجام عملیات خاکبرداری و پی کنی مخزن و ایستگاه پمپاژ شماره ۲، تهیه و خرید ۲۵۰۰ تن ورق فولادی و شروع تولید لوله های با قطر ۱۰۰۰ میلیمتر و شروع حمل به کارگاه، تهیه و حمل بخشی از میلگرد مورد نیاز به کارگاه و شروع عملیات ابنیه در آینده نزدیک  دانست.

وی اهم اقدامات باقی مانده را نیز شامل، احداث ۴ استگاه پمپاژ، احداث تصفیه خانه، احداث مخازن ذخیره آب، تهیه و خرید ۴۵ کیلومتر لوله فولادی مورد نیاز پروژه، تهیه و خرید تجهیزات هیدرومکانیکال و الکتریکال مورد نیاز طرح دانست.

داودی مهر با بیان اینکه سد کوثر، دیگر موردی بود که وزیر نیرو از آن بازدید هوایی به عمل آورد، گفت: سد مخزنی کوثر در سال ۷۳ در سفر پر برکت مقام معظم رهبری به استان، کلنگ زنی و در سال ۱۳۸۳ به بهره برداری رسیده که دارای حجم مخزن ۵۸۰ میلیون متر مکعب، طول تاج ۱۹۰ متر و تراز ۶۲۵ متر از سطح دریا است.  این سد در فاصله ۵۵ کیلومتری شهر گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده و تامین کننده آب شرب ۱۱شهر و ۲ هزار روستا با جمعیتی بالغ بر دو و نیم میلیون نفر و تامین کننده آب کشاورزی ۵۷۰۰ هکتار از اراضی دشت لیشتر و خیرآباد و همچنین صنعت استان بوده  و در حال حاضر نیز ۵۱۵.۷ میلیون مترمکعب ذخیره آب دارد.

وی افزود: در این میان تامین آب شرب گچساران در وضعیت کنونی، تامین آب شرب دهدشت، سوق، چرام و لنده و ۳۰۰ روستای مسیر، تامین آب شهر لیکک و روستاهای مسیر، تامین آب صنایع منطقه، تامین آب کشاورزی لیشتر، خیرآباد و دشت مور در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز از سد کوثر انجام گرفته و یا در حال تکمیل است.

داودی مهر با اشاره به اهمیت و تاثیرات سد کوثر، خاطر نشان کرد: اگر سد کوثر نبود، کنترل سیلاب‌های رودخانه خیرآباد امکانپذیر نمی شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان گفت: طرح تامین و انتقال آب به اراضی دهدشت غربی که با هدف تامین آب پنج هزار و ۶۴۷ هکتار از بخشی از اراضی کشاورزی مناطق سوق و چنگلوا در غرب دهدشت در شهرستان کهگیلویه طی  سال ۱۳۸۷ آغاز شد.

وی افزود: ۴۳۰ هزار میلیون ریال برای این پروژه هزینه شده و اعتبار مصوب سال ۹۸ برای آن ۳۴۱ هزار میلیون ریال است.

داودی مهر تصریح کرد: هزینه اجرای فاز اول طرح یک هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال بوده  و هزینه مورد نیاز برای تکمیل آن دو هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال است و این پروژه  تاکنون ۲۶ درصد پیشرفت دارد.

کد خبر 4736956

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =