سلیمانی اسم رمزی برای یک استراتژی تحول در معادلات ژئوپلیتیکی است

سلیمانی یک شخص نیست بل اسم رمزی برای یک استراتژی تحول در معادلات ژئوپلیتیکی است که محور آن تعمیق عمق استراتژیک ایران در جهان پسا-استعماری می‌باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، متن زیر یادداشتی از سید جواد میری عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است که در ادامه می‌خوانید؛

سردار سلیمانی یک شخص نیست بل یک «استرتژی» است. این سخن بدین معناست که ژئوپلیتیسین های ایرانی باید در پی راه‌هایی باشند که این استراتژیی که با نام «سردار سلیمانی» گره خورده است را اکنون تعمیق کنند و از هیجانات در سطح «شطرنج جهانی» به دور باشند.

نکته ای که در این ساعات حساس نباید از نظر دور نگاه داشته شود این است که نام سلیمانی «اسم رمز» تحولات ژئو-استراتژیک در منطقه وسیع غرب آسیا و کرانه‌های جنوبی مدیترانه است و برای صیانت از این تحولات ما نیازمند فهم دقیق محدودیت‌های پنتاگون و دولت ترامپ و همچنین امکانات آمریکا هستیم و در نسبت با این مجموعه پیچیده خطوط استراتژیک نوین اتخاذ گردد.

یقننا «وضع کنونی» ایران حاصل فرآیندهای پیچیده تاریخی است که پس از سقوط امپراتوری نادر شاه افشار، حوزه تمدنی ایرانی را در یک دوره ۱۸۰ ساله در موقعیت فروتری قرار داده بود که مصادف با بسط استعمار در آسیا و جهان بود. اما اکنون جغرافیای ژئوپلیتیک جهان ایرانی وارد مستوای پر مخاطره ای شده است که از آن به عنوان «نبرد مدیریت اعصاب» یاد می‌کنند و این مفهوم بدین معناست که پیروز میدان کسی است که «مسلط بر هیجانات» خویش است و کنش‌های خود را منطبق با برنامه پیش می‌برد.

به سخن دیگر، بهترین کنش در زمان کنونی پافشاری بر «خویشتنداری استراتژیک» برای ایران است زیرا سلیمانی یک شخص نیست بل اسم رمزی برای یک استراتژی تحول در معادلات ژئوپلیتیکی است که محور آن تعمیق عمق استراتژیک ایران در جهان پسا-استعماری می‌باشد.

کد خبر 4815181

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =