شایعه تعطیلی خط ۲ قطار شهری تبریز از اساس کذب است

تبریز- مدیرعامل سازمان قطار شهری تبریز و حومه گفت: شایعه تعطیلی خط ۲ قطار شهری تبریز از اساس کذب است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مصطفی مولوی فرد امروز آخرین وضعیت پروژه قطار شهری تبریز را در صحن علنی شورای شهر تشریح کرد.

وی با اشاره به وضعیت پایانه لاله خط یک در سال ۹۷ و ۹۹ گفت: در فروردین ۹۷ فقط ساختمان‌های پایانه احداث شده بود و هیچیک از کارهای محوطه شامل چندین کیلومتر کانال‌های زیر سطحی، تحکیم بستر محوطه، زیر سازی و روسازی ریلی انجام نشده بود در حالی که در شهریور سال ۹۹ شاهد اتمام سازه‌های زیر سطحی، زیر سازی، تکمیل ریل گذاری و نصب پایه‌های برق بالاسری و دیگر کارهای محوطه از جمله آسفالت ریزی و… هستیم. همچنین از مجموع ۷۸۰۰ متر ریل گذاری پایانه لاله ۵۵۰۰ متر در این مدت انجام شده و ریل گذاری کامل شده است.

وی ادامه داد: در کل ریل گذاری در فاز ۳ به طول ۷۲۰۰ متر در دو تونل مجموعاً ۱۴۴۰۰ متر بوده است.

مولوی اشاره‌ای نیز به وضعیت مسیر ریلی فاز سوم خط یک در سال ۹۷ داشت و گفت: اردیبهشت ۹۷ گل و لای داخل تونل‌های خط یک مابین ایستگاه ۱۵ و۱۶ و ایستگاه ۱۳ به سمت ۱۴ را شاهد بودیم در صورتی که در آذر ماه ۹۷ ریل گذاری داخل تونل خط یک به اتمام رسید.

مدیرعامل سازمان قطار شهری تبریز و حومه ضمن مقایسه پیشرفت ایستگاههای خط یک قبل و بعد از سال ۹۷ گفت: از ابتدای شروع فعالیت‌های ایستگاه‌ها تا سال ۹۷ پیشرفت سالانه ۴.۷ درصد بود در صورتی که از ابتدای سال ۹۷ تا به امروز پیشرفت سالانه ایستگاه‌ها ۵.۶ درصد است.

وی آخرین وضعیت ایستگاه‌هایی که پیش از این عبوری بود را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: در خصوص وضعیت ایستگاه ۱۲ خط یک در اردیبهشت ۹۷ خاکبرداری ورودی شمالی آغاز و بهمن ماه ۹۸ سازه ایستگاه تکمیل و مورد بهره برداری قرار گرفت.

مولوی در خصوص ساماندهی خیابان محققی گفت: پس از اتمام سازه ایستگاه در سال ۹۸ مکاتبات سازمان قطار شهری با مراجع ذیربط از جمله شهرداری منطقه ۸، معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری، معاونت عمرانی شهرداری در خصوص تعیین تکلیف طرح ترافیکی خیابان محققی صورت پذیرفت که بااتمام کارهای ایستگاه از اواخر سال ۹۸ و اعلام آمادگی قطار شهری برای بازسازی و بازگشایی خیابان که چندین مکاتبه طی سالهای ۹۸ تا کنون بمنظور درخواست طرح و نقشه‌ها صورت گرفته که هم اکنون نیز با وجود نواقصات نقشه‌ها و ابهامات طرح، مشاور و پیمانکار این سازمان نسبت به رفع ابهامات و رفع نواقصات اقدام نموده و بخشی از محوطه جلوی مغازه‌ها تکمیل و بازگشایی شده و در ادامه مابقی تیز تکمیل خواهد شد.

وی در خصوص وضعیت ایستگاه ۱۳ خط یک نیز اظهار کرد: در مرداد ماه سال ۹۷ پیمانکار جدید ایستگاه شروع به فعالیت کرد و با اینکه فقط بخشی ازخاکبرداری سازه اصلی قبلاً انجام شده بود با فعالیت‌های شبانه روزی تا اسفند ۹۷ اتمام فونداسیون و سقف اول ایستگاه انجام و آبان ۹۸ قطار از این ایستگاه عبور کرد و در سال ۹۹ اتمام سازه ایستگاه، شروع کاشی کاری و نازک کاری طبقات انجام شده است.

مولوی افزود: در خصوص وضعیت ایستگاه ۱۴ خط یک نیز اردیبهشت سال ۹۷ خاکبرداری انجام شد و پاییز و زمستان ۹۷ اتمام فونداسیون و سقف اول ایستگاه انجام و اتمام گالری‌ها و سازه اصلی ایستگاه و آغاز آجرکاری و نازک کاری نیز در تیر ماه انجام و شهریور ۹۹ اتمام سازه ایستگاه، ساماندهی، آسفالت و بازگشایی خیابان خیام عملیاتی شد.

وی در خصوص وضعیت ایستگاه ۱۵ خط یک نیز گفت: پس از چندین سال رکود و انسداد خیابان زبردست لاله در مرداد ۹۷ عملیات با پیمانکار جدید آغاز شد و تیر ماه سال ۹۹ اتمام سازه ایستگاه، آسفالت و بازگشایی خیابان شهید زبردست طی دو سال عملیاتی شد.

مولوی در خصوص ایستگاه ۱۶ نیز گفت: در سال ۹۷ بخشی از سازه این ایستگاه اجرا شده و دو ورودی شرقی و غربی و تونل دسترسی آن هنوز اجرا نشده بود که با تلاش شبانه روزی نازک کاری و تأسیسات ایستگاه اجرا شد و بهمن ماه ۹۸ مورد بهره برداری قرار گرفته و اخیراً نیز پله‌های برقی آن نیز نصب شده و تردد مردم در آن آسان‌تر شده است.

مدیرعامل سازمان قطار شهری تبریز و حومه وضعیت ایستگاه ۱۸ خط یک را نیز تشریح کرد و گفت: عمده عملیات نازک کاری و تأسیسات ایستگاه از اردیبهشت ۹۷ آغاز و در دهه فجر سال ۹۸ این ایستگاه مورد بهره برداری قرار گرفت.

اولین پله برقی تولید داخل در تبریز به کار گرفته شد

وی در خصوص پله برقی نیز گفت: مسئله پله برقی دغدغه عمومی قطارهای شهری است و به دلیل تحریم‌های ظالمانه مشکلاتی در این خصوص وجود داشت که در حال بر طرف کردن آن هستیم و برای حل این مشکل با شرکت‌های داخلی وارد مذاکره شدیم و افتخار می‌کنیم که نخستین پله برقی تولید داخل در تبریز به کار گرفته شده است و در حال حاضر تنها یک تولید کننده پله برقی که بتواند پله با کیفیت مورد نیاز مترو تولید کند داریم و ناگذیر به خرید هستیم و در ماه‌های آتی این مشکل را نیز به امید خدا حل خواهیم کرد.

مدیرعامل سازمان قطار شهری تبریز و حومه با اشاره به پیشرفت پروژه‌های مخابرات و سیگنالینگ گفت: میانگین پیشرفت در بحث مخابرات در سال ۹۷ حدود ۲۱ درصد و در سال ۹۹ حدود ۵۴ درصد و در بخش سیگنالینگ در سال ۹۷ حدود ۵۸ درصد و در سال ۹۹ حدود ۸۵ درصد است.

وی با اشاره به سوال‌های مطرح شده از سوی عضو شورا گفت: آقای ریحانی مطرح فرمودید با چراغ قطار را در تونل‌ها هدایت می‌کنیم در پاسخ شما باید بگویم ما با چراغ قوه قطار راهدایت نمی‌کنیم بلکه به علت اینکه افراد غیر متخصص در پایان سال گذشته به بهره برداری تحمیل شده است، این افراد غیر تخصصی با چراغ قوه برای آزاد سازی، مسیر را رصد می‌کنند این آزاد سازی مسیر است نه کنترل قطار، کل تونل خط یک روشنایی کامل دارد و مثل روز روشن می‌باشد.

مولوی در پاسخ به سوالی مبنی بر تعطیلی خط دو مترو تبریز گفت: تعطیلی خط ۲ قطار شهری تیز از اساس دروغ است.

مولوی ادامه داد: پیشرفت فیزیکی خط ۲ از اول سال ۹۷ تا مهر ۹۹ بارها تشریح شده است به طوری که از فروردین ماه ۹۱ لغایت مهر ماه ۹۶ شاهد پیشرفت ۱۱.۶ درصدی خط دو بودیم در صورتی که در دو نیم سال گذشته شاهد پیشرفت ۵.۵۲ درصد این پروژه و در نهایت پیشرفته کلی ۱۶.۸۲ درصدی هستیم.

مولوی پیشرفت حفاری تونل خط دو از فروردین ۹۷ تا مهر ۹۹ را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: پیشرفت تونل در دوره ۵ ساله ۲۲ درصد با ۴۹۲۸ متر حفاری بود که این پیشرفت در دو و نیم سال گذشته ۱۴ درصد با ۳۱۳۶ حفاری بوده که در مجموع کل درصد پیشرفت حفاری تونل تامهر ۱۳۹۹ بالغ بر ۳۶ درصد است.

وی با اشاره به مشکلات و موانع پروژه خط ۲ اظهار کرد: در بخش ریالی با توجه به همزمانی شروع قرارداد و افزایش نرخ‌ها در دور اول تحریم‌ها و عدم پوشش تعدیل‌های پیش بینی شده در قیمت مقطوع بخش ریالی، کارکرد پیمانکار با هزینه‌های انجام شده منطبق نبود. در نتیجه پیمانکار هر مقدار بیشتر کار می‌کرد بیشتر متضرر می‌شد.

مولوی ادامه داد: در این خصوص در سالیان گذشته اقدامات و پیگیری‌های انجام گرفته و منتج به اخذ مصوبه از سازمان برنامه وبودجه برای اعمال تعدیل و اصلاح مبلغ پیمان گردیده است. در بخش ارزی نیز با افزایش دوباره نرخ ارز، از اول ۱۳۹۷ مشکل ارزی قرارداد مطرح و درخواست دریافت فیزیک ارز یا مبلغ واقعی آن می‌شود که در این رابطه راهکارهایی همچون تأمین ارز از طریق فاینانس بود که اقدامات لازم برای تأمین بخش ارزی قرارداد شروع و پس از تأیید فاینانس خط ۲ در مصوبه سفر استانی ریاست محترم جمهور وارد فاز نهایی شده تا سال ۹۶ مراحل مسدودی ارزی و تعیین بانک عامل انجام گردید. و در پایان با توجه به پروسه نه ماهه بررسی موضوع فایناس در شورای محترم شهر و تأیید نهایی آن تقریباً یک ماه بعد از بازگشت تحریم‌های ظالمانه آمریکا، مطابق نامه بانک مرکزی بدلیل محدودیت‌های مبادلات ارزی فرآیند فاینانس متوقف و بحالت تعلیق درآمد.

وی خاطر نشان کرد: در صورت تحقق فاینانس، مبلغ ۴۲۰ میلیون دلار معادل مبلغ ۱۲ هزار میلیارد تومان به پروژه تزریق می‌شد که قابل مقایسه با بودجه‌های سنواتی برای قطارشهری ها نمی‌باشد.

مدیرعامل سازمان قطار شهری تبریز و حومه با اشاره به اقدامات انجام شده برای حل مشکلات خط ۲ گفت: با پیگیری‌های انجام گرفته مصوبه تعیین نرخ تسعیر ارز از هیئت سه وزیر جهت حل موضوع تا زمان بهره مندی از فایناس اخذ شده است.

مدیر عامل سازمان قطار شهری تبریز و حومه از انجام رایزنی‌های لازم و قرار دادن پروژه خط ۲ تبریز در لیست طرح‌های اقتصادی مقاومتی خبر داد و گفت: این موضوع صرفاً برای قطار شهری تهران و تبریز اعمال شده و با تلاش و پیگیری‌های لازم، مصوبه هئیت دولت در خصوص تأمین ۱۵ درصد یعنی ۶۳ میلیون دلار سهم کارفرما برای فاینانس خط ۲ از محل صندوق توسعه ملی در مرداد ماه امسال اخذ شد که این رقم معادل ۲,۰۰۰ میلیارد تومان که ۱۰۰۰ میلیارد سهم دولت و ۱۰۰۰ میلیارد سهم شهرداری است.

وی افزود: اقدامات لازم در خصوص انتشار اوراق اسلامی به مبلغ ۳,۰۰۰ میلیارد ریال برای خط ۲ نیز انجام شده است.

وی اشاره جامعی نیز به وضعیت دستگاه‌های حفاری در خط ۲ داشت و گفت:دستگاه‌های TBM خط دو بلااستفاده نبوده و هم اکنون یکی از دستگاه‌های حفار روزانه ۹ متر (ماهانه حدود ۲۵۰ متر) حفاری می‌کند و دستگاه دیگر بدلیل حفاری به طول ۷ کیلومتر نیاز به اورهال و تعویض ابزارهای برشی دارد که برنامه ریزی تدرکات وانجام آن در اولویت اجرایی است.

وی افزود: برعکس خط یک، دستگاه‌های حفاری خط دو متعلق به سازمان قطار شهری نبوده و متعلق به پیمانکار است و حسب کارکرد و صورت وضعیت پرداخت صورت می‌پذیرد.

وی خاطرنشان کرد: میزان حفاری مکانیزه با پشتیبانی مناسب و معقول، به طور متوسط ماهانه ۲۵۰ متر است. سرعت حفاری بیش از این مقدار یا ثبت رکوردها، اغلب منجر به رکود حفاری در ماه‌های آتی شده است. لذا انتظار حفاری ۵۷۰ متر ماهانه (روزانه ۱۹ متر) شاید بصورت مقطی میسر باشد اما تبعات بعدی (خرابی دستگاه عدم توجه به تعمیرات روزانه و …) و نهایتاً رکود در ماه‌های بعدی را در پی خواهد داشت.

مدیرعامل سازمان قطار شهری تبریز و حومه اهمیت و اولویت اجرای خط ۳ را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت: دو خط ۱ و ۲ قطار شهری تبریز دارای امتداد شرقی- غربی بوده و احداث خطی بصورت شمالی جنوبی مورد نیاز اساسی شهر است که خط ۳ ظرفیت بالایی از مسافرین را در این محدوده جذب کرده، باعث تشکیل شبکه ریلی کار آمدتری خواهد شد و منافع طرح وافزایش مطلوبت حمل و نقل ریلی در کلیه خطوط می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: دستگاه‌های TBM تعطیل متعلق به شهرداری این دو دستگاه است که از سال ۹۴ بعد از اتمام حفاری خط یک بلا استفاده مانده که ارزش تقریبی آن بالغ بر ۵۰۰ میلیارد است که ما تلاش داریم تا استفاده حداکثری از تجهیزات ارزشمند و تحت مالکیت شهرداری تبریز برای احداث تونل (دستگاه‌های حفار TBM، کارخانه تولید قطعات بتنی تونل، سیستم رولینگ استاک وجرثقیل های دروازه‌ای …خریداری شده برای خط یک) بعنوان بخشی از آورده شهرداری وجلوگیری از انتقال امکانات و دارایی‌های شهری به سایر پروژه‌ها وجلوگیری از آسیب‌های ناشی از طولانی شدن زمان عدم استفاده از تجهیزات دمونتاژ شده TBM از عوامل مهم در چرایی اولویت اجرای خط سوم است.

وی اشاره‌ای نیز به تأمین اوراق مورد نیاز خط یک به مبلغ ۶۵۰ میلیارد تومان داشت و گفت: تأمین و فروش اوراق مراحل دشوار در ۶۶ مرحله دارد و تأمین اوراق چهارساله است و با توجیه چهار ساله ارائه می‌شود و بر اساس حسابرسی ویژه از طرف بانک مرکزی هر شش ماه انجام و نتایج آن در روزنامه‌های کثیرالانتشار چاپ می‌شود و در حال حاضر از این اوراق ۲۹۱ میلیارد تومان باقیمانده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر قرار به هزینه کرد فقط پول نقد و اوراق بود تنها با خرید پله برقی و آسانسور این مبلغ به اتمام می‌رسید و مابقی پروژه قابل اجرا نبود که با مدیریت مالی صحیح بالغ بر ۱,۲۰۰ میلیارد تومان هزینه در این مدت انجام شده است.

کد خبر 5061644

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =