یک دلار از پول نفت تلف نشد

یزدـ معاون اول رئیس جمهور گفت: به رغم مشکلاتی که در زمینه فروش نفت داشتیم، حتی یک دلار از پول نفت تلف نشد و حتی یک بابک زنجانی کوچک شکل نگرفت زیرا همه دقت‌ها لحاظ شد.

به گزارش خبرنگار مهر، اسحاق جهانگیری، پیش از ظهر شنبه در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان یزد با اشاره به اینکه یزدی‌ها همواره برای حل مشکلی راهکار دارند و از این رهگذر به نتایج مطلوب نیز رسیده‌اند، اظهار داشت: صبوری و قناعت یزدی‌ها از مهمترین شاخص‌های اخلاقی توسعه است.

وی عنوان کرد: هدف عالی اقتصاد مقاومتی و سیاست‌هایی که رهبر معظم انقلاب در ۲۴ بند با پنج رویکرد اعلام کردند، باید در دستور کار همه دستگاه‌ها قرار گیرد و فقط مختص دستگاه‌های اقتصادی نیست.

جهانگیری بیان کرد: نتیجه اقتصاد مقاومتی باید این باشد که در برابر تکانه‌هایی که به اقتصاد کشور وارد می‌شود، اقتصاد از هم نپاشد و سرپا باشد که در طول دو سه سال اخیر سه تکانه مهم و اساسی داشتیم که یکی از آنها کاهش شدید قیمت نفت بود.

وی، تحریم‌های جدید را نیز یکی از دوره‌های استثنایی دانست و گفت: این تحریم‌ها هنوز تمام نشده و آمریکایی‌ها هنوز تحریم‌های ظالمانه ضد حقوق بشر خود را ادامه می‌دهند و اگر به دنبال مذاکره هستند، باید این تحریم‌ها را بردارند و تا این اتفاق نیفتاده، معتقدیم که هنوز در جنگ اقتصادی هستیم.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: بازدهی عملکرد اقتصاد مقاومتی در استان‌ها خوب بوده و پروژه‌های خوبی تعریف شده و توانستیم از این اوضاع عبور کنیم.

وی بیان کرد: آمریکایی‌ها گلوگاه‌های ایران را شناسایی کردند و از همان‌جا فشارهای خود را آغاز کردند به نحوی که آنها در مطالعات خود اعلام کردند که باید امکان ورود کالاهای تجملی را فراهم کنیم و از ورود کالاهای اساسی را ممانعت کنیم تا مردم دچار مشکلات اساسی شوند و به خیابان‌ها بریزند.

جهانگیری اظهار داشت: همین سوال اکنون برای مردم ایجاد شده و عده‌ای می‌پرسند چرا داروهای ضروری کمیاب شده اما ماشین‌های لوکس وارد می‌شود.

وی افزود: ما از لحاظ قانونی نمی‌توانستیم واردات برخی کالاها را ممنوع کنیم با این وجود برخی کالاها را ممنوع کردیم و سوالاتی نیز در این زمینه متوجه دولت شد.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اقتصاد ساز و کار علمی خودش را دارد، تصریح کرد: ممنوع کردن واردات و صادرات مربوط به دوران سخت جنگی است و نمی‌توان اقتصاد را با دستورالعمل و بخشنامه اداره کرد.

جهانگیری اظهار داشت: رشد کارگاه‌های صنعتی در ۹ ماهه امسال بالای ۱۰.۸ درصد بود حتی ریزش شغلی که در اثر کرونا پیدا کردیم در بهار سال ۹۸، بیشتر از بهار ۹۹ بود به نحوی که در بهار ۹۸ در بخش صنعت و کشاورزی یک میلیون و ۴۰۰ هزار ریزش شغلی داشتیم که بهار امسال افت شغلی به یک میلیون نفر در بخش صنعت رسید.

وی ادامه داد: در تابستان بخش صنعت تقریباً صفر شد و صنعت و کشاورزی کشور که جهت گیری اصلی اقتصاد مقاومتی بود، توانست در شرایط کرونا استقامت کند.

جهانگیری با اشاره به بخش خدمات بیشترین آسیب را از کرونا دید، افزود: وقتی سفر تعطیل می‌شود، بسیاری از شغل‌ها ریزش می‌کند و بسیاری از کارهای خدماتی دچار مشکل می‌شود و تبعات خود را دارد و کرونا بیشتر، کارهای خدماتی را تحت تأثیر قرار داد.

وی ادامه داد: در این دوره از همه ظرفیت‌های کشور برای سر پا نگاه داشتن تولید کشور استفاده شد و یکی از کارهایی که در راستای استفاده از ظرفیت داخلی کشور انجام شد، حذف بسیاری از کالاها از حوزه واردات و تولید آن در داخل کشور بود.

معاون اول رئیس جمهور عنوان کرد: یکی از کارهایی که در سال ۹۷ با خروج ترامپ از برجام انجام شد، اجرای سیاست ارزی بود که کارهای گسترده‌ای از جمله راه اندازی سامانه نیمایی، استخراج لیست واردات و صادرات و اتخاذ سیاستهای اقتصادی بود.

وی افزود: در مرداد ماه، وقتی سیاستهای تجاری و ارزی تدوین و تصویب شد، تصمیم گرفتیم که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را ثابت کنیم که بتوانیم کالاهای اساسی و دارو و … را وارد کنیم.

جهانگیری ادامه داد: تأمین مالی کشور در زمان تحریم یک موضوع مهم بود و یکی از سیاستهای اقتصاد مقاومتی، کاهش اتکای بودجه به نفت بود که یک تصمیم گیری راهبردی را در این زمینه انجام دادیم.

وی تاکید کرد: تا اوایل اسفند از ۵۷۰ هزار میلیارد تومان بودجه کشور که هزینه شد، ۹ هزار میلیارد تومان از محل درآمد نفت بود ضمن اینکه امسال تا این مقطع ۷۰ هزار میلیارد تومان بودجه اقتصادی تخصیص دادیم و اجازه ندادیم روند عمرانی کشور متوقف شود که این از برکات اقتصاد مقاومتی است.

جهانگیری تصریح کرد: اگر اقتصاد مقاومتی نبود نمی‌توانستیم بودجه کشور را به این شکل تأمین کنیم و اگر اقتصاد مقاومتی نبود نمی‌توانستیم در برابر تحریم‌ها مقاومت کنیم.

وی عنوان کرد: وقتی نفت ما را نخریدند، به دنبال راه‌های مختلف رفتیم و مدعیان پرادعا که فقط به دنبال فضاسازی بودند حتی نتوانستند یک بشکه نفت برای ما بفروشند و ما با دور زدن تحریم‌ها فروختیم و پول آن را با ده‌ها ریسک و خطر به دست آوردیم.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: تا این لحظه یک دلار از پول نفت تلف نشده و یک بابک زنجانی کوچک هم به وجود نیامد زیرا همه دقت‌ها لحاظ شد.

وی افزود: در سال ۹۸ وقتی دیدیم که نمی‌توانیم نفت به اندازه کافی بفروشیم، برخی کالاها مثل شکر و برنج و لاستیک کامیون را به سمت تولید داخل رفتیم و هر کجا جواب نداد به سمت واردات با ارز دولتی رفتیم.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود در مورد برجام نیز بیان کرد: برخی سخنان به دلیل شرایط انتخاباتی و جهت گیری‌های سیاسی مطرح می‌شود اما دنیا بداند که حرف رسمی ایران در مورد برجام، حرف مقامات رسمی ایران است.

کد خبر 5162495

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • محمد IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
   1 1
   اینارو ولش کن تو یکی فقط بگو دلاااار چندددددد؟؟؟
  • علی IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
   1 1
   برنامه ریزی کنیم تا بخش عمده ای از کالاهای اساسی وارداتی را در داخل تولید کنیم و به خودکفایی برسیم تا از این طریق هم صرفه جویی ارزی محقق شود و هم اینکه اقتصاد کشور در مقابل تحریم ها و تهدیدهای خارجی مقاوم سازی گردد، کاهش واردات مواد اولیه از طریق افزایش ضریب بازیافت و مدیریت واردات راه گشاست
  • علی IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
   1 1
   اگر میخواهیم اقتصاد کشور در مقابل تحریم و تهدیدهای خارجی مقاوم سازی گردد باید اهداف توسعه پایدار را محقق کنیم تا از این طریق در مصارف داخلی نفت و گاز صرفه جویی کنیم تا سهم بیشتری از نفت و گاز تولیدی را با ایجاد ارزش افزوده صادر و درآمد ارزی کسب کنیم، کاهش یارانه ها و افزایش بهره وری نیز راه گشاست
  • علی IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
   0 1
   کسب و کارهای اینترنتی را گسترش دهیم و همچنین بخشی از خدمات را به فضای مجازی انتقال دهیم تا رشد بخش خدمات بدون تاثیرپذیری از همه گیری کرونا مثبت شود، خدمات اداری، آموزشی را نیز الکترونیکی کنیم، حتی برخی از خدمات درمانی را نیز میتوانیم الکترونیکی کنیم، فضای مجازی بهترین مکان برای رشد بخش خدمات است
  • علی IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
   0 1
   دولت میتواند اعمال حاکمیت کند و واردات و صادرات را مدیریت کند، محدودیت های وارداتی و صادراتی اگر حساب شده باشند در مقاوم سازی اقتصاد کشور در مقابل تحریم ها و تهدیدهای خارجی موثر خواهد بود، واردات کالاهای لوکس و گران قیمت که ارز بری زیادی دارند باید ممنوع یا محدود شود و مجوز واردات ندهیم
  • علی IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
   0 1
   کاهش اتکا بودجه به نفت نیز در مقاوم سازی اقتصاد موثر است به نحوی که هزینه های جاری متکی به درآمد های نفتی نباشد تا درآمد های نفتی صرف کارهای عمرانی، توسعه ای و اشتغال زا شود و از درآمد نفت برای رشد و توسعه اقتصادی کشور استفاده کنیم، اینطور نفت نیز سر سفره مردم خواهد آمد و همه بهره مند خواهند شد
  • علی IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
   0 1
   فکری هم به حال بدهی های داخلی دولت بکنیم، اگر مجلس مجوز دهد تا دولت از بخشی از درآمد های نفتی و تبدیل آن به ریال در بازار داخلی بتواند منابع ریالی حاصل کند تا بدهی های داخلی خود را زودتر از موعد بدون نیاز به خلق پول پرداخت کند در مقاوم سازی اقتصاد و جلوگیری از افزایش تورم راه گشاست
  • مهدی نسیمی IR ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
   1 1
   برادرت کجاست جناب جهانگیری، بقیه مسائل را بی خیال.
  • مرودشتی IR ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
   2 1
   درسته یک دلار تلف نشد صدها میلیارد دلار تلف شد.
  • علی IR ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
   2 1
   راست میگی تلف نشد و بابک زنجانی بوجود نیومد چون تا قرون آخر رفت توی جیب خودتون جیب عالی منفجر با خودتون
  • IR ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
   0 0
   هیچ فرقی بین دولت ها نیست اونا غیرمستقیم جیبن ملت خال کردن شما مستقیم و البته اعتماد عمومی هم شما از دست دادید