ثبت سه میراث ناملموس ملایر در فهرست ملی

همدان- رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ملایر گفت: حلوا مغزی، شیره ترخینه ملایر و قالی ازندریان در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، ابراهیم جلیلی با بیان اینکه در دومین جلسه ثبت میراث ناملموس که در معاونت میراث فرهنگی وزارتخانه برگزار شد دو نوع از شیرینی‌های سنتی و محلی شهرستان ملایر با نام‌های حلوا مغزی و شیره ترخینه و همچنین قالی دست بافت شهرستان ازندریان در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسید، مطرح کرد: به منظور حفظ و احیا سنت‌ها، با پیگیری‌های انجام شده و حضور میدانی کارشناسان اداره کل مستندات و پرونده ثبت حلوا مغزی و شیره ترخینه ملایر و قالی دست بافت ازندریان تهیه و جهت بررسی و اعلام نظر کارشناسی به وزارتخانه متبوع ارسال شد که پس از بررسی و طرح در شورای ثبت میراث ناملموس و با تأیید معاونت مربوطه در فهرست آثار میراث ناملموس کشور ثبت شد.

وی ادامه داد: یکی از وظایف این اداره حفظ سنت‌ها و رسم و رسوم‌های رو به فراموشی است و در همین راستا کارشناسان این اداره ضمن شناسایی ظرفیت‌های موجود، پرونده ثبت آنها را تهیه و به وزارتخانه متبوع ارسال می‌کنند که در کنار ثبت بناهای تاریخی، سنت‌ها و خرده فرهنگ‌های شهرستان نیز حفظ و پاسداری می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ملایر در این راستا افزود: امروزه تعاریف جدیدی در گردشگری مطرح است و وجود میراث ناملموس ثبت شده می‌تواند در این زمینه بسیار تأثیر گذار باشد.

وی ادامه داد: گردشگری غذا یکی از ظرفیت‌های جدید در حوزه گردشگری داخلی و بین المللی به عنوان یک جاذبه گردشگری مطرح است که احیا شیرینی و غذاهای سنتی در این قالب می‌تواند کمک بزرگی به توسعه گردشگری داشته باشد.

کد خبر 5365132

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =