کتاب «برنامه ریزی و مدیریت مناطق کلان شهری» منتشر شد

کتاب «برنامه ریزی و مدیریت مناطق کلان شهری، با تاکید بر مدیریت یکپارچه حریم منطقه کلان شهری تهران» نوشته رحیم سرور توسط انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «برنامه‌ریزی و مدیریت مناطق کلان شهری، با تأکید بر مدیریت یکپارچه حریم منطقه کلان‌شهری تهران» نوشته رحیم سرور به‌تازگی توسط انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شده است.

براساس مطالعات اداره کل حریم، بیش از ۲۴ سازمان و نهاد به‌نوعی در پهنه حریم، سیاست‌گذاری و مداخله می‌کنند و از طرفی بر اساس آینده‌نگری‌های جمعیتی، قریب به ۴ میلیون نفر دیگر تا حدود سال ۱۴۰۵ به جمعیت این پهنه اضافه خواهد شد. این در شرایطی است که هم‌اکنون پهنه حریم با انواع چالش‌ها مواجه بوده که به‌مراتب از مشکلات شهر تهران فراتر هستند. تعرض به اراضی با قابلیت‌های زیست‌محیطی، کوه‌خواری، تقلیل شأنیت فضاهای جنوبی، گسترش اسکان‌های غیررسمی، تصرف‌های عدوانی و صدور مجوزهای موردی با نگاه جزیره‌ای، بخشی از چالش‌هایی هستند که هرگز و یک لحظه نمی‌توان نسبت به روند آن‌ها بی‌تفاوت ماند و جالب اینکه طرح‌های متعدد تهیه‌شده برای آن چندان قابلیت اجرایی پیدا نکرده‌اند و اغلب نشست‌ها و جلسات به بیان مشکل پرداخته‌اند تا اینکه حاوی راهکارهای عملی و متضمن اقدامات اثربخش باشند! در چنین شرایطی است که «راهبرد صیانت و توسعه پایدار» در سایه مدیریت و برنامه‌ریزی یکپارچه به عامل تعیین‌کننده در سطوح کلان تا محلی تبدیل‌شده است. راهبردی که اگر موردتوجه قرار نگیرد با تداوم وضع موجود در بهترین وضعیت با «آینده و سناریو فرصت ازدست‌رفته» مواجه خواهیم شد؛ آینده‌ای که در آن عملاً خبری از حریم و فضاهای تنفس‌گاهی دیده نمی‌شود.

هدف اصلی این کتاب ارائه یک‌سری اصول و معرفی برخی متغیرهای مهم در مدیریت یکپارچه و نحوه برنامه‌ریزی اثربخش پهنه‌های فرامرزی و حریم کلان‌شهرهای کشور است. با عنایت به گستره بسیار وسیع مباحث از حیث قانونی، نظریه‌ای، اقتصادی و اجتماعی، موضوعات مطروحه در این کتاب می‌تواند در حکم مقدمه‌ای برای ورود به بحث بوده و امید است در آینده توسط سایر دوستان تکمیل شود.

این‌کتاب با ۶۰۰ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۱۳۰ هزار تومان عرضه شده است.

کد خبر 5468740

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =