نزدیک به ۲ هزار واحد مسکونی فارس در سیلاب خسارت دیدند

شیراز - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار فارس گفت:۳۲ شهرستان استان متحمل خسارت سیلاب شده اند که در بخش شهری ۴۶۷ واحدمسکونی و در بخش روستایی یک هزار و ۴۰۹ واحد نیازمند بازسازی هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمود رضایی کوچی در خصوص خسارت‌های بارش‌های مرداد ماه در فارس، گفت: در فاز اول این بارش‌ها تنها شاهد وقوع سیلاب در شهرستان استهبان بودیم که به از دست دادن جان تعدادی از هم استانی‌های عزیرمان منجر شد، اما در فاز دوم این بارش‌ها در تمام ۳۷ شهرستان استان بارش‌های سیل آسا و وقوع سیلاب را شاهد بودیم.

وی تصریح کرد: در نوبت دوم بارش‌های موسمی، ستاد بحران در تمام شهرستان‌ها در وضعیت آماده باش حداکثری بود و از این رو بارش‌های مذکور خوشبختانه تلفات جانی به همراه نداشت؛ البته در روزهای وقوع سیل دو نفر در شمال شرق استان فارس در شرایطی که سوار خودرو بودند، به خاطر شدت بارش و سیلاب ایجاد شده در منطقه از جاده منحرف شده و این انحراف به از دست رفتن جان این دو هم‌استانی عزیزمان منجر شد.

رضایی در ادامه در رابطه با میزان خسارت‌های ناشی از سیل در سه بخش حوزه کشاورزی، ساختمان‌های مسکونی، تجاری، صنعتی و وسایل نقلیه و همچنین تجهیزات زیر بنایی و ساختمان‌های دولتی توضیح داد.

‎وی عنوان کرد: در حوزه کشاورزی در بحث زراعت آبی حدود ۲۴ هزار هکتار از اراضی تخریب و خسارتی معادل یک هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان به این اراضی وارد شد؛ همچنین ۵۳ هزار هکتار از اراضی باغی نیز دچار آسیب شده و این اراضی نیز متحمل ۲ هزار و ۸۳۴ میلیارد تومان خسارت شدند.

‎رضایی سر جمع خسارات وارده در حوزه کشاورزی را رقمی معادل ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: بارش‌های مذکور باعث تحمیل خسارتی معادل ۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون هزار تومان به تولیدات دامی شده و به حوزه مرتع، آبخیز داری و راه‌های عشایری نیز خسارات قابل توجهی وارد کرد.

‎وی اظهار کرد: در چهار چوب برنامه‌های سازمان مدیریت بحران و بر اساس روش‌های مرسوم اعداد و ارقام خسارات وارده در تمام حوزه‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و بعد از تأیید توسط ستاد مدیریت بحران استان، معاونت اقتصادی سازمان مدیریت و برنامه ریزی و معاونت عمرانی استانداری، ارقام خسارت به ستاد مدیریت بحران کشور ارسال می‌شود.

رضایی بیان داشت: در مرحله بعد نیز پس از اخذ مصوبه هیأت دولت، ارقام خسارت در قالب تسهیلات و یا پرداخت‌های بلا عوض تصویب شده اقدام‌های لازم در خصوص جبران خسارات و تخصیص اعتبار انجام می‌شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس همچنین در خصوص خسارات وارده به ساختمان‌های مسکونی و تجاری توضیح داد و گفت: ۳۲ شهرستان استان، متحمل خسارت در این حوزه شده اند؛ در بخش شهری ۴۶۷ واحد مسکونی نیازمند بازسازی و یک هزار و ۲۲۰ واحد نیازمند تعمیر هستند. ‎

به گفته وی، در بخش روستایی یک هزار و ۴۰۹ واحد نیازمند بازسازی و ۲ هزار و ۷۱ واحد نیز نیازمند تعمیر هستند؛ ضمن اینکه اسباب و اثاثیه یک هزار و ۲۲۵ واحد روستایی و سه هزار و ۳۹۷ واحد شهری نیز به دنبال وقوع سیلاب‌های مذکور، دچار آسیب و خسارت شده اند که به صاحبان این واحدهای مسکونی نیز تسهیلاتی در قالب تسهیلات معیشتی پرداخت خواهد شد.

‎رضایی همچنین به خسارات وارده به راه‌ها و معابر، تأسیسات آب و برق و گاز اشاره کرد و گفت: در پی وقوع این بارش‌ها مجموعاً حدود یک هزار کیلومتر از راه‌های استان و۶۰۲ پل از پل‌های مرتبط با حوزه راهداری آسیب دیده اندکه خسارت وارد شده در این حوزه معادل یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است. ‎

وی همچنین از وارد شدن خسارت ۱۲۰ میلیارد تومانی به ساختمان‌های دولتی استان خبر داد و گفت: به تأسیسات آب، برق، گاز و تلفن نیز معادل ۵۷۲ میلیارد تومان خسارت وارد شده است.

‎به گفته معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس سر جمع حوزه تأسیسات زیر بنایی و ساختمان‌های دولتی ۲ هزار و۳۰۰ میلیارد تومان خسارت دیده اند.

کد خبر 5564385

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha