مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران:

بانگ بقای بزرگترین گوزن ایرانی در جنگل های هیرکانی طنین انداز شد

شناسهٔ خبر: 4085196 -
ساری - بانگ بقای بزرگترین گوزن ایران در دل جنگل های خزری طنین انداز و ۲۵ چادر برای حفاظت از گونه ارزشمند مرال در مناطق حفاظت شده مازندران برپا شده است.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه طنین بانگ مرال نر در دل جنگل های هیرکانی آغاز فصل گاوبانگی و تلاش محیط بانان برای بقای نسل بزرگترین گوزن ایران را نوید می دهد اظهار داشت: فصل گاوبانگی فرا رسیده وآغاز رقابت گوزن های نر برای از میدان به در کردن سایر گوزن ها و در اختیار گرفتن قلمرو و بقای نسل بزرگترین گوزن ایران که با راهکارهای مدیریتی مناسب برای حفظ وحفاظت از این گونه با ارزش همراه است.

وی افزود: حفاظت مناسب از گونه با ارزش مرال و انجام اقدامات حفاظتی در مناطق جنگلی مازندران تنها با تلاش شبانه روزی محیط بانانی به دست می آید که با تمام وجود سعی دارند محیطی امن برای زاد و ولد این گونه با ارزش فراهم کند.

وی گفت: از جمله این اقدامات برپایی چادرهای گاوبانگی از اواسط شهریور تا اواخر مهرماه گشت وکنترل و نظارت مناطق زیستگاهی است تا علاوه بر کوتاه کردن دست شکارچیان متخلف که با تقلید صدای گوزن سعی در شکار آن ها دارند اطلاعات لازم از وضعیت جمعیتی ،زیستگاهی وپراکنش این گونه حمایت شده را نیز بدست آورند.

به گزارش مهر، مرال یا گوزن قرمز به عنوان نماد تنوع زیستی استان مازندران از گونه های حمایت شده ای است که در جنگل های شمال از شمال غرب تا ارسباران و از شمال شرق تا بخش های از خراسان شمالی پراکنش دارد و مناطق جنگلی هزارجریب بهشهرو نکا، پناهگاه حیات وحش دودانگه وچهاردانگه،کیاسر ومحدوده امن منطقه حفاظت شده البرز مرکزی از مهم ترین زیستگاه های مرال در استان است.

در فصل گاوبانگ با برپایی ۲۵چادر و استقرار محیط بانان در این چادرها از ارتفاعات رامسر در غرب تا گلوگاه شرق استان را تحت پوشش وحفاظت دارند.

محیط زیست مازندران از همه دوستداران و علاقمندان به حیات وحش ومردم نواحی جنگلی وکوهستانی درخواست کرد تا هرگونه فعالیت و رفت وآمد غیرعادی را به ادارات حفاظت محیط زیست در سراسر استان گزارش دهند تا بدینوسیله بتوان حمایت همه جانبه ای جهت حفظ وحراست این گونه زیبا و بارازرش به عمل آورده و با حفظ داشته هایمان آن ها را برای نسل های بعد محافظت کنند.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 5 =