زیر سوال بردن استقلال وکلا به حق دادخواهی مردم آسیب می زند

قزوین- معاون حقوقی رئیس جمهور گفت: موازی کاری و زیرسوال بردن استقلال وکلا موجب آسیب دیدن حق دادخواهی مردم و آسیب دیدن جایگاه ایران در دفاع از حقوق ایران در مجامع بین المللی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، شصت و ششمین سالروز استقلال کانون وکلا روز پنجشنبه با حضورلعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور، عبدالمحمد زاهدی استاندار قزوین، سیده حمیده زرابادی نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی، عبدالرحیم سمسارزاده رئیس شعبه ۴ دادگاه عالی انتظامی قضات، بهمن طاهرخانی عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در سالن اجتماعات دانشگاه تربیت معلم قزوین برگزار شد.

لعیا جنیدی در این مراسم اظهار کرد: جامعه وکالت مصر است که روز وکیل را جشن بگیرد. در ۶۶ سال گذشته یک ارمان به جای مانده مشروطیت تحقق یافت. مهمترین یادگار دوران مشروطه است.

لعیا جنیدی در این مراسم اظهار کرد: ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران  که تعیین تعداد مشاور حقوقی یا کارشناس مورد نیاز، اعطای مجوز کارآموزی و مشاوره حقوقی، وکالت و کارشناسی و تعیین حوزه های قضایی محل خدمت آنان و اعطای پروانه های مشاوره حقوقی و وکالت پایه ۱، ۲ و پروانه کارشناسی و تایید صلاحیت پس از بررسی توسط مرکز است در واقع نوعی موازی کاری است و برای وکلا مشکل ساز شده است.

وی اضافه کرد: این ایین نامه در برنامه سوم بوده شاید بهانه ایحاد اشتغال باشد چون برنامه سوم منقضی شده دیگر ایجاد نهادهای موازی محلی از اعراب ندارد و نباید استقلال کانون را زیر سوال برد.

جنیدی تصریح کرد: مگر چقدر امکانات داریم که باید با ایجاد نهادهای موازی این منابع را نیز آنجا توزیع کرد و این که با این کار استقلال و جایگاه یک نهاد مستقل را دچار خدشه کنید منطقی نیست.

معاون حقوقی رئیس جمهور تصریح کرد: اگر هم واقعا می خواهید با اجرای این آئین نامه شغل ایجاد کنید باید با کانون وکلا صحبت شود تا هر گونه آزمون و جذبی از طرقی این نهاد مستقل باشد و هر کاری غیر از این می تواند پیامدهای بیشتری برای ما داشته باشد.

جنیدی بیان کرد: وقتی نهادی اعلام استقلال کرده و اعلام کرده بدون کمک دولت روی پای خود می ایستد امروز در این شرایط نقض استقلال کانون آثار زیاد داخلی و خارجی دارد و می تواند در مجامع بین المللی هم بهانه ای باشد که بگویند چون دستگاه قضایی و کانون وکلا ایران استقلال ندارد پس در رسیدگی به پرونده های حقوقی در مجامع بین المللی هم حق مردم را ضایع کنند.

وی اضافه کرد: این آیین نامه دقیقا مخالف کاهش تصدی گری دولت و واگذاری امور به بخش خصوصی است و حق دادخواهی مردم هم صدمه می بیند و اگر این نهاد مستقل نباشد نمی تواند به اجرای قانون و نظارت بخوبی عمل کند و این بخش نیز آسیب می بیند و در نهایت حکومت هم متضرر می شود.

جنیدی یادآورشد: بدون هیچ نگاه سیاسی و جانبدارانه باید اذعان کنیم با زیر سوال رفتن استقلال وکلا نگران حقوق مردم ایران در دادگاههای خارج هستیم زیرا گاهی رسیدگی بین یک شرکت یا فرد ایرانی در خارج را با یک نظر کارشناسی بر علیه ما تمام می کنند تا جلوی احقاق حقوق ما را بگیرند.

معاون حقوقی رئیس جمهور بیان کرد: اگر استقلال وکلا زیر سوال برود در خارج هم قادر به دفاع از حقوق مردم نخواهیم بود و براحتی حق ما را با همین بهانه نبود استقلال وکلا و هم دستگاه قصا نادیده می گیرند لذا با جدیت از نمایندگان تقاصای پیگیری و اصلاح این آیین نامه را داریم.

وی اظهارداشت: حتی اگر تخلفی از سوی وکیلی صورت می گیرد باید همان نهاد ابزار رسیدگی و نظارت را داشته باشد در غیر این صورت جسارت و استقلال بشدت آسیب خواهد دید.

انتخاب وکیل معتمد بازنگری شود

جنیدی در ادامه در خصوص تعیین برخی از وکلا به عنوان معتمد در رسیدگی به پرونده های خاص و سیاسی و امنیتی تصریح کرد: می گویبم ۸۰ وکیل معتمدند و بقیه نیستند ابن نگاه ایراد دارد هر کس می خواهد وکیل مورد اعتماد خود را داشته باشد چرا نگران هستیم افراد خودشان وکیل انتخاب کنند؟ این تبصره مشکل ساز است. 

وی اظهارداشت: منطق ما و کساتی که به مدنیت معتقدند تعامل است نه تقابل و لازم است با مفاهمه و گفتگو مهم مشکلات را حل کنیم لذا از دستگاه قضایی هم انتطار داریم نگدارند جایگاه مستقل وکیل آسیب ببیند.

جنیدی یادآورشد: در همین ماده  ۱۴۸ هم برخی افراد تعیین شده برای این که تقابلی با همکاران خود نداشته باشند اعلام انصراف کرده اند لذا اگر پرونده ای امنیتی است و قرار است وکیل خاصی داشته باشد می توان از کانون وکلا برخی شرایط را اعلام کرد تا کانون با درنظر گرفتن این شرایط وکیل را معرفی کند.
 

کد خبر 4555470

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =