از دستگیری مهره اصلی قاچاق کتاب تا ادامه تدارکات نمایشگاه

دستگیری متهم اصلی قاچاق کتاب در کشور و اخبار مربوط به ثبت‌نام ناشران داخلی و کشورهای خارجی در نمایشگاه‌ کتاب تهران از جمله خبرهای مهم حوزه کتاب در این هفته هستند.

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: گزارش هفتگی این هفته هم در زمینه اخبار حوزه کتاب و نسبت به هفته گذشته یک خبر بیشتر دارد و حاوی ۲۰ خبر است. هفته گذشته، گزارش یک خبر بین‌المللی داشت اما در گزارش این هفته ۲ خبر خارجی را مرور می‌کنیم.

گزارش این هفته، با خبری درباره مساله قاچاق کتاب آغاز می‌شود و با ۲ خبر درباره نمایشگاه کتاب تهران که در پیش است، ادامه پیدا می‌کند. این هفته همچنین ۲ نشست خبری در اتحادیه ناشران و کتابخانه ملی برگزار شد که خبرشان را در این گزارش مرور می‌کنیم. ۷ خبری که در ادامه گزارش به آن‌ها می‌پردازیم درباره نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، خانه کتاب، برگزاری یک شب تجلیل و متأسفانه خبر درگذشت یک ناشر است که خبر برگزاری یک نمایشگاه کتاب دانش‌آموزی هم با آن‌ها همراه شده است.

هفته گذشته ۳ رویداد در زمینه کتاب داشتیم که خبرشان روز شنبه این هفته منتشر شد و در این گزارش مرور می‌شوند. پس از این ۳ خبر هم ۲ خبر داخلی و ۲ خبر خارجی را از نظر می‌گذرانیم.

در ادامه مشروح گزارش مرور اخبار حوزه کتاب و نشر را در این هفته می‌خوانیم؛

دستگیری متهم اصلی قاچاق کتاب کشور

طبق خبری که روز سه‌شنبه ۲۱ اسفند در مهر منتشر شد، متهم اصلی قاچاق کتاب کشور دستگیر شد. به موجب این خبر، یکی از اعضای کارگروه صیانت از حقوق ناشران با اعلام این خبر به مهر گفت: «ع. خانزاده» متهم اصلی در پرونده انتشار غیرقانونی و قاچاق کتابهای ناشران که در شش ماه گذشته متواری بوده است به کمک نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شد. این فرد به همراه فرزندان خود، بزرگترین شبکه تولید و توزیع کتاب به صورت قاچاق در تهران و حتی کشور را در کنترل خود داشت.

اعلام آمادگی ۱۴ کشور برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران

احمد شاکری مدیر بخش بین‌الملل سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در خبری که روز شنبه این هفته منتشر شد، از ثبت‌نام ۱۴ کشور برای حضور در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خبر داد و گفت: کشورهایی نظیر چین (مهمان ویژه)، ژاپن، آلمان، هند، اتریش، کره جنوبی، روسیه، سوریه، افغانستان، عمان، صربستان، قطر، ارمنستان و لبنان ثبت‌نام خود را انجام داده‌اند.

شاکری همچنین گفت: در بخش بازار جهانی هم ۱۰ متقاضی که شامل آژانس‌های ادبی، ناشران فعال ایرانی در حوزه بین‌الملل و طرح‌های حمایتی آثار ایرانی در بازارهای جهانی ثبت‌نام داشته‌اند. ۱۰ نهاد فرهنگی فعال ایرانی در حوزه بین‌الملل نیز تاکنون در بخش بین‌الملل ثبت‌نام انجام داده‌اند.

مهلت ثبت‌نام کشورهای خارجی برای حضور در نمایشگاه کتاب روز سه‌شنبه ۲۱ اسفند به پایان رسید.

اعلام آخرین فرصت ثبت‌نام ناشران برای نمایشگاه کتاب

طبق خبری که سه‌شنبه این هفته منتشر شد، آخرین فرصت ثبت‌نام ناشران برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران، امروز پنجشنبه ۲۳ اسفند اعلام شد. این خبر را سید رفیع احمد جواهری مدیر کمیته ناشران داخلی سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ضمن اعلام تمدید یک روزه مهلت مذکور اعلام کرد و گفت: تمهیدات لازم برای این امر در نظر گرفته شده است و سایت از ساعت یک بامداد پنجشنبه الی ۲۴ شب فعال خواهد بود.

برگزاری نشست خبری رئیس اتحادیه ناشران

نشست خبری هومان حسن‌پور رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران صبح دوشنبه ۲۰ اسفند با حضور خبرنگاران و اهالی رسانه برگزار شد و حسن‌پور در این برنامه به بیان توضیحاتی پرداخت.

برگزاری نشست خبری رئیس کتابخانه ملی

اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران صبح سه‌شنبه ۲۱ اسفند در نشستی خبری با حضور خبرنگاران به تشریح برنامه‌های این سازمان در سالی که گذشت و برنامه‌های سال آتی پرداخت.

آغاز فروش اینترنتی کتاب خاطرات رهبر انقلاب

فروش اینترنتی کتاب «خون دلی که لعل شد» حاوی خاطرات حضرت آیت‌الله العظمی سیّد علی خامنه‌ای (مدّظلّه‌العالی) از زندان‌ها و تبعید دوران مبارزات انقلاب اسلامی این هفته آغاز شد. این کتاب ترجمه فارسی کتاب «إنّ مع الصّبر نصراً» شامل زندگینامه رهبر انقلاب با گردآوری محمدعلی آذرشب است که توسط انتشارات انقلاب اسلامی چاپ و روانه‎ بازار نشر شده است.

برگزاری گرامیداشت سالروز تأسیس نهاد کتابخانه‌ها

مراسم گرامیداشت پانزدهمین سالروز تأسیس نهاد کتابخانه ها و اختتامیه چهارمین دوسالانه بین المللی کارتون کتاب پیش از صبح دوشنبه ۲۰ اسفند با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر ارشاد، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه های کشور، نیکنام حسینی پور مدیرعامل مؤسسه کانون کتاب، سعید اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و هوشنگ مرادی کرمانی عضو هیئت امنای نهاد کتابخانه ها در مجموعه باغ کتاب تهران برگزار شد.

معرفی برگزیدگان چهارمین دوره کارتون‌کتاب

در مراسم گرامیداشت سالروز تأسیس نهاد کتابخانه‌ها از برگزیدگان چهارمین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب هم تقدیر به عمل آمد.

امضای تفاهم‌نامه نهاد کتابخانه‌ها و معاونت فرهنگی ارشاد

خبر دیگری که این هفته درباره نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور منتشر شد، امضای تفاهمنامه همکاری بین این نهاد و معاونت فرهنگی وزارت ارشاد بود. به این‌ترتیب تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور روز دوشنبه ۲۰ اسفند با حضور معاون امور فرهنگی و دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور امضا شد.

انتشار فراخوان جشنواره میراث مکتوب رضوی

فراخوان جشنواره میراث مکتوب رضوی (ع) هم دیروز چهارشنبه توسط خانه کتاب منتشر شد. بنیاد امام رضا (ع) با همکاری مؤسسه خانه کتاب، دبیرخانه جایزه کتاب سال و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، نخستین جشنواره میراث مکتوب رضوی (ع) را با هدف شناسایی آثار برتر، شامل کتاب، پایان نامه و مقاله با موضوع امام رضا (ع)، سیره و فرهنگ رضوی برگزار می‌کند.

درگذشت یک ناشر

ناصر مقتدری مدیر مسئول انتشارات ارغوان روز شنبه ۱۸ اسفند دار فانی را وداع گفت و مراسم تشییع و تدفین پیکرش نیز روز یکشنبه برگزار شد.

برگزاری شب عزیزالله سالاری

چهل و ششمین نشست شب شاعر با موضوع پاسداشت عزیز الله سالاری شنبه‌شب این هفته در نخلستان اوج برگزار شد.

افتتاح دومین نمایشگاه «کتاب‌مان»

دومین نمایشگاه کتاب دانش‌آموزی دانش‌آموزان مدرسه تخصصی علوم انسانی شرف‌الدین با نام نمایشگاه «کتاب‌مان» روز دوشنبه این هفته افتتاح شد. نهم تا یازدهم مهر ماه سال جاری در مدرسه شرف‌الدین تهران نمایشگاه کتابی با مدیریت و اجرای دانش‌آموزان دبیرستانی این مدرسه صورت گرفت. این نمایشگاه که «کتاب‌مان» نام گرفته بود با بازتاب خوبی در جامعه دانش آموزی و جامعه کتاب تهران مواجه شد. بازخوردهای جالب این اتفاق منجر به برگزاری «کتاب‌مان» دوم در انتهای سال جاری شده است.

این نمایشگاه تا دیروز چهارشنبه ۲۲ اسفند در محل دبیرستان شرف‌الدین برپا بود.

سه برنامه مهم برگزارشده در روز جمعه

بین اخباری که شنبه این هفته منتشر شدند، همان‌طور که اشاره شد، ۳ خبر مربوط به رویدادهایی بودند که روز جمعه ۱۷ اسفند یعنی روز پایانی هفته گذشته برگزار شده بودند.

رونمایی از چاپ جدید کتاب الهی قمشه‌ای

مراسم رونمایی از کتاب «ترانه‌های باباطاهر عریان» با تصحیح و پیشگفتار حسین الهی قمشه‌ای به مناسبت عرضه چاپ جدید این اثر در کتابفروشی خانه فرهنگ و هنر گویا برگزار شد.

رونمایی از رمان جدید داریوش مهرجویی

مراسم رونمایی از رمان «برزخ ژوری» نوشته داریوش مهرجویی روز جمعه هفته گذشته در کتابفروشی تازه‌تاسیس روشنان برگزار شد.

افتتاح کتابفروشی جدید نشر چشمه

مراسم افتتاح کتابفروشی نشر چشمه در خیابان کارگر تهران و همزمان با آن، اعلام نتایج دومین دوره نظرسنجی چشمه‌خوان هم روز جمعه برگزار شد.

معرفی نامزدهای داستان‌کوتاه جشنواره ادبیات سلامت

روز سه‌شنبه این هفته نامزدهای بخش داستان کوتاه نخستین جشنواره «ادبیات سلامت» معرفی شدند.

رونمایی از کتاب داستان نویسندگان جوان مشهدی

برنامه رونمایی از کتاب «به‌صرف عصرانه» شامل ۲۲ داستان از داستان‌نویسان جوان مشهدی هم در قالب شصتمین نشست «عصرانه داستان نویسان رضوی در سه‌شنبه‌های به‌نشر» ذیل عنوان ثابت سلسله‌نشست‌های تبلیغی-ترویجی «در پناه کلمات» برگزار شد.

معرفی نامزدهای دریافت جایزه براتیسلاوا

روز شنبه این هفته، اسامی ۱۵ تصویرگر نامزد دریافت جایزه دوسالانه تصویرگری(IBBY) براتیسلاوا ۲۰۱۹ از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اعلام شد.

دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا به عنوان یکی از مهم‌ترین مسابقات تصویرگری جهان زیر نظر دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) هر دو سال یک بار در شهر براتیسلاوا کشور اسلواکی برگزار می‌شود و کانون پرورش فکری به عنوان نماینده ایرانی این مسابقه در هر دوره با اعلام فراخوان به ناشران و جمع‌آوری آثار برگزیده تصویرگران ایرانی، اقدام به برگزاری نشست داوری با حضور تصویرگران و کارشناسان برگزیده این حوزه می‌کند.

افتتاح هجدهمین نمایشگاه کتاب اسلامی اندونزی

یکی از خبرهایی که مربوط به اتفاقات هفته گذشته بود و خبرش روز شنبه این هفته منتشر شد، افتتاح نمایشگاه کتاب اسلامی اندونزی بود. هجدهمین نمایشگاه کتاب اسلامی به‌طور رسمی توسط شفرالدین وزیر توانمندسازی دستگاه‌های دولتی و اصلاحات اداری روز پنج شنبه ۱۶ اسفند در مرکز کنوانسیون جاکارتا (JCC) افتتاح شد.

کد خبر 4567153

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =