خواهرزاده هیچ مسئولی در کشور نیستم

متهم ردیف دوم پرونده ۳۰ نفر از متهمان بانک سرمایه با اشاره به برخی شایعه‌های مطرح شده در مورد نسبت خویشاوندی اش گفت: خواهرزاده هیچ مسئولی  نیستم.

به گزارش خبرنگار مهر، در چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سید محمدهادی رضوی که صبح امروز در شعبه سوم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد؛ احسان دلاویز با حضور در جایگاه به دفاع از خود پرداخت و گفت: سالهاست که در حوزه رسانه و مطبوعات و کارهای فرهنگی کار می‌کنم. گران‌ترین مجله را هم از بابت تولید داشتم و حتی یک آگهی دولتی هم در کارهایم نداشتم.

وی با اشاره به برخی شایعه‌های مطرح شده در مورد نسبت خویشاوندی اش؛ گفت: خواهرزاده هیچ مسئولی در جمهوری اسلامی نیستم. برادرزاده و یا داماد هیچ مسئولی هم نیستم. من پابوس نظام هستم نظامی که از ۱۷ سالگی یک بچه شهرستانی را ارزش داد من برای نظام می میرم و با افتخار می‌گویم فرزند یک معلم هستم.
وی با بیان اینکه چهار عنوان اتهامی علیه بنده در کیفرخواست حسب اظهارات هادی رضوی است گفت: آقای رضوی البته بعداً این حرف‌ها را پس گرفت؛ بنده امروز برای رفع قاطع اتهام انتسابی دلایل دارم.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری در سریال شهرزاد گفت: نمی‌دانم چرا امروز شاهد زدن آثاری همچون شهرزاد و شاهگوش هستیم، سرمایه آلوده در این کارها نبوده است.

 دلاویز با اشاره به اقرارات سید محمد هادی رضوی گفت: در همان اقاریری که رضوی و شریف کاظمی داشتند یک تناقضات و فضاهایی وجود دارد که نشان دهنده بی اساس بودن ادعاهای آنان است. هم در مبلغ داده شده و هم در رابطه با دلیل ارائه آن تناقضاتی مطرح است به طوری که یک جا عدد دو میلیارد مطرح است اما بعداً شریف کاظمی می‌گوید دقیق یادم نیست شاید مبلغ ۴ یا ۵ میلیارد تومان بوده است.

وی افزود: برای افزایش اعتباری داده شده که این هم از اقاریری بود که هر دو داشتند اما بعداً مطالب دیگری را بیان کردند. قسم جلاله می‌خورند که این موارد کذب است.

دلاویز با اشاره به تناقضات مطرح شده در اظهارات هادی رضوی در دادسرا، خاطرنشان کرد: ادعا شد که مواردی چک به من داده شده است. در دفتر قاضی صلواتی بودم که چک‌ها را دیدم. من گفتم که عدد چک‌ها را نمی دانم که برای چه موضوعی است اما آقای رضوی در دفتر قاضی صلواتی به دست من زده و گفت بعداً برائت توضیح می‌دهم. اینها مربوط به مبلغ وام من است.

وی افزود: به خواست خودشان به طور خاص مجموعه آقای امامی آذر ماه ۹۲ از این تیم منفک شدم. در کیفرخواست آمده من از دوستان آقای رضوی و امامی بودم. این دوستان تمایل داشتند با بنده کار فرهنگی داشته باشند. بعد از درگیر شدن عاطفی، خانوادگی و شخصی با آقای امامی، ایشان وارد فاز تهیه کنندگی با من شدند. پروژه مشترکی هم با نام شاهگوش و شهرزاد که باید بگوییم شهرزاد پرحاشیه داشتند. در رابطه با شاهگوش من سرمایه گذار نبودم اما مسئول جذب اسپانسر بودم. قبل از هر چیز باید بگویم که اقای امامی از نظر من واقعاً انسان است. نمی‌توانم چیزی را زیر سوال ببرم چرا که من با یک انسان با تقوا آشنا شدم. نماز اول وقت امامی یک بار هم ترک نشد البته که اینها ملاک نیست.

این متهم تصریح کرد: برعکس آقای رضوی که هیچ نقطه مشترکی با او نداشتم با محمد امامی نقاط مشترک زیادی داشتم به طوری که هر فیلم روز دنیا را او دیده بود، من هم دیده بودم.

وی خطاب به قاضی مسعودی با بیان اینکه من یک فرد محافظه کار هستم، گفت: شاهگوش به اعتبار دوستانی از جمله آقای میرباقری به بنده معرفی شد. پس از این دادگاه‌ها نمی دانم چه بلایی سر نام‌ها، کارگردان‌ها و آثار هنری می‌آید.

این متهم با اشاره به سریال خانگی شهرزاد نیز اظهار داشت: شهرزاد در ابتدا برای بنده بود، نامش این نبود بلکه عنوان روزی روزگاری عاشقی را داشت. در ادامه محمد هادی رضوی خطاب به دلاویز گفت: نام شهرزاد کافه نادری بود که دلاویز در واکنش به سخنان رضوی گفت: این طور نیست. آقای رضوی مگر شما تهیه کننده شهرزاد بودید؟ به دلیل اینکه رضوی اقداماتی کرده رسانه‌ها کار ارزشمندی چون شهرزاد را خراب می‌کنند.

وی در ادامه دفاعیات خود با اشاره به جزئیات سریال شهرزاد گفت: در فرصت ۶ ماهه مبلغ ۳۰۰ میلیون را فراهم کردم تا به اسماعیل عفیفه برای تهیه کنندگی شهرزاد بدهم. موضوع فیلمنامه و عنوان آن در ارشاد هم ثبت شده بود که من پس از ۷ سال به مدارک آن دسترسی پیدا کرده و آن را ارائه می‌دهم.

وی افزود: اواسط سریال شاهگوش بودیم و میزان ۳۰۰ میلیون را از پول‌هایی که از شاهگوش به دست آورده بودیم به موضوع شهرزاد اختصاص یافته و به فتحی پیشنهاد ساخت آن را دادم. در یک بازه زمانی باکس تبلیغات سریال شاهگوش از تبلیغات تلویزیونی هم بیشتر و گران‌تر بود.

دلاویز با اشاره به حواشی پیش آمده برای سریال شهرزاد گفت: در جشنواره فجر ۹۶ آقای فتحی به من گفت شکست یتیم است و پیروزی صدها پدر دارد. من به او گفتم نمی‌ترسم از اینکه این مسئله مطرح شود و دوست ندارم بفهمند پشت پرده این اتفاق بزرگ و ساخت سریال شهرزاد من بودم. از روزی می‌ترسم که باید پنهان کنم در آن نقشی داشتم و متأسفم که این روزها را هم دیدم.

وی با بیان اینکه سرمایه ساخت این سریال‌ها ذره‌ای آلوده نبوده است، گفت: برخی از دوستان مگر ابزار کشف حقیقت دارند که نکاتی را مطرح می‌کنند؟ می‌خواهید تخریب کنید با بازیگر آن چه کار دارید.

دلاویز افزود: یک آدمی از نظر من تا یک مقطعی درست بوده است اما بعد از آن من از آن منفک شدم. در یک مقطعی این فرد شلختگی مالی داشت. آقای امامی یک کارپرداز به نام قادری داشت که تمامی امور را او انجام می‌داد. به این دلیل که امامی از خود حسابی نداشت، واریزی‌ها به حساب‌های قادری می‌رفت. اگر می‌خواستند به بازیگری پول بدهند و یا مسائل دیگر، همه باید از کانال قادری رد می‌شد و تمامی وجوه را این فرد امضا می‌کرد. بدین منظور همه به یک حساب می‌آمد و از همان حساب هم خارج می‌شد و این به معنای سو نیت نیست.

وی خطاب به هادی رضوی گفت: اقای رضوی! چرا راستش را نمی گوئید؟

متهم ادامه داد: تعاملات ملکی با هم داشتند. امامی ملک او را می خرید و رضوی هم همان را می خرید. همه اینها با قصد و سو نیت نبوده است. برای روشن شدن فضا این را می گویم. ۱۵-۲۰ مورد تعاملات اینچنینی داشتند که من آنها را استخراج کرده و به دادگاه می‌دهم.

وی درباره موضوع چک‌های دریافتی از رضوی توضیح داد: من از رضوی خواستم دررابطه با چک‌ها توضیح داده و آنها را بفرستد که او هم تصاویر آنها را در واتساپ برای من فرستاد. تمامی مستندات این موجود است و من آن را به دادگاه ارائه می‌دهم.

وی با گرفتن قرآن سمت هادی رضوی از وی خواست تا به قرآن قسم خورده و بگوید که او از مجموعه امامی منفک شده است.

دلاویز خطاب به قاضی پرونده گفت: علاوه بر تصاویر چک‌ها یک فایلی هم ضمیمه می‌کنم که در رابطه با دو سند توضیحاتی در آن ارائه شده است. البته بیشتر توضیح نمی‌دهم چرا که اخلاقی نیست اما این فایل ثابت می‌کند که اصل وصول کننده و دریافت کننده چه کسی بوده است.

وی در ادامه دفاعیات خود مدعی شد در جریان بازپرسی به من فشار آوردند که هرچه از رضوی می‌دانی بگو. روابط رضوی را بگو. آقای قاضی! من بیزارم از این چیزها، نمی دانم نامش را رازداری می‌گذارند یا مگویی. چرا باید بگویم در یک جمع صمیمانه و دوستانه آقای رضوی چه گذشته است؟

در این لحظه متهم هادی رضوی خطاب به دلاویز گفت: اینکه می گوئید، نمی گوئید، بگویید در آن جمع صمیمانه تخلفی نبوده است. که دلاویز هم خطاب به دادگاه گفت: تخلفی در آن جمع نبود.

در ادامه دلاویز با بیان اینکه اسپانسر سریال شاهگوش، شرکت فاطمی متعلق به رضوی بوده است، گفت: در زمان مدیرعامل بانک سرمایه در سال ۹۵ و قبل و بعد از آن بنده هیچ نامه‌ای به هیئت مدیره بانک سرمایه ننوشته و رابطه‌ای با آنها نداشتم.

وی با بیان اینکه در کیفرخواست گفته شده که بنده از نفوذ زیادی برخوردار بودم، گفت: سال ۹۱ و ۹۲ من فقط آقای بخشایش را می‌شناختم. البته هیچ خواست اقتصادی از ایشان نداشتم. تنها هدف گفتگو و خاطره شنیدن از سالهای قبل بود. البته ایشان تمایل داشتند حرف‌هایشان کتاب شودکه این اتفاق هیچگاه رخ نداد.

دلاویز در ادامه دفاعیات خود با اشاره به روابطش با بخشایش (مدیر محکوم بانک سرمایه) توضیح داد: بعد از مدیرعاملی ایشان دو تقاضا مطرح کردم و از وی خواستم تا بانک وارد فضاهای هنری و آرت و همچنین مجسمه شود. چرا که در آن دوره موزه‌هایی در امارات آثاری را خریداری و به نمایش می‌گذاشت که سود سرشاری هم داشت.

وی افزود: در آن زمان به بخشایش گفتم که این موضوع سود بسیاری دارد و یکی از بانک‌ها به آن ورود کرده و موفق بوده است. اما این فرد درکی از قضیه نداشت به همین دلیل ورود نکرد. در ادامه تأسیس یک مؤسسه فرهنگی را پیشنهاد دادم که آن هم خروجی نداشت.

متهم ردیف دوم پرونده با اشاره به قرارداد بانک سرمایه در رابطه با تبلیغات سریال شاهگوش تصریح کرد: علاوه بر این موضوعات، یک پروژه نفتی به بانک سرمایه به نام پتروگلف پیشنهاد شده بود. در این راستا من یک شرکت نفتی به نام توسعه نفت و گاز را سرمایه پیشنهاد دادم.

دلاویز در ادامه و در رابطه با چک‌های مورد ادعای رضوی توضیح داد: این چک‌ها هیچ گاه از جانب من وصول نشد. در رابطه با آقای رضوی نه در رفتارها و کارهایشان و نه در سایر امور هیچ گاه وحدت قصد نداشتم و نمی‌توانستم یک کار مشترکی برای ایشان انجام دهم و نفوذ و تأثیری هم نداشتم. به این خاطر من هیچ وامی نه برای خود و نه برای بقیه نگرفتم.

این متهم با اشاره به سایر فعالیت‌هایش گفت: گران‌ترین مجله را ازنظر تولیدی من داشتم. البته لازم به ذکر است که حتی یک آگهی دولتی در کارهایم نداشتم.
وی در ادامه دفاعیات خود گفت: زدن من با خط رسانه‌ای آمد نیوز شروع شد چرا که روح الله زم از من کینه دارد. با افتخار می‌گویم فرزند یک معلم هستم و بچه شهرستان.

پس از پایان دفاعیات متهم احسان دلاویز وکیل مدافع وی در جایگاه حاضر شد و گفت: در پرونده‌های کیفری، کیفرخواست مهمترین و اساسی‌ترین وظیفه دادستان‌هاست و بعد از آن دادگاه است که پرونده را هدایت می‌کند و عملکرد دادستان با تایید دادگاه ادامه می‌یابد که این موضوع در همه محاکم و در اینجا رعایت شده است.

وکیل مدافع متهم دلاویز افزود: در ماده ۳۷۹ و ۳۹۶ قانون آیین‌دادرسی کیفری به صراحت وظیفه نماینده دادستان قرائت کیفرخواست عنوان شده است، متاسفانه در قرائت کیفرخواست شنیدم بخشی از قسمت‌ها تغییر داده شده است، اتهامات موکل بنده معاونت در اتهامات آقای رضوی عنوان شده است؛ لذا ممکن است در اظهاراتم مطالبی بگویم که شاید به نوعی به ضرر آقای رضوی باشد.

وی افزود: شرکت‌های منتسب به آقای رضوی توسط نماینده دادستان شرکت‌های موهوم قرائت شد، از دفاعیات نماینده دادستان لذت بردم و اشراف کامل و تسلط کامل دارند و بسیار عالی بیانات خود را ارائه می‌دهند اما تغییراتی را در هنگام قرائت مشاهده کردم. از طرفی مفسد خواندن متهمی که در مظان اتهام است جالب نیست و در کیفرخواست نیز چنین عنوان نیامده است.

وکیل مدافع متهم دلاویز گفت: صدور کیفرخواست مقدمات و الزاماتی دارد که باید در رسیدگی‌ها به آن توجه شود تا مقدمه صدور کیفرخواست، قرار جلب به دادرسی است که آن هم مقدماتی همچون تفهیم اتهام، اخذ آخرین دفاع و اعلام ختم رسیدگی دارد لذا اتهاماتی که به موکل بنده تفهیم شده است تا جلد ۱۸ هیچ اتهامی نبوده است.


وی گفت: آقای قاضی تا جلد ۱۰ پرونده اتهامات آقای رضوی کلاهبرداری، تحصیل مال از طریق نامشروع، پولشویی و پرداخت رشوه عنوان شده است
وی با بیان اینکه ۲۷ بند به عنوان دلیل در کیفرخواست آورده شده است، گفت: بند ۳، ۹ و ۱۲ مربوط به گزارش بازرسی بانک سرمایه است که سه بار تکرار شده است. همچنین بند ۶ و ۲۳ مربوط به اظهارات آقای قادری در بازپرسی است که تکراری است، بند ۸ و ۱۸ مربوط به اظهارات خانم شریف کاظمی و بند ۱۴، ۲۱ و ۱۶ مربوط به گزارش سازمان بازرسی کل کشور است که آن هم تکراری است لذا اشکالات به کیفرخواست کاملا وارد است.

 

کد خبر 4626273

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =