رضوی: از ۸۰ میلیارد تومان بدهی ۲۲ میلیارد پرداخت شده است

ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان بانک سرمایه به ریاست قاضی مسعودی مقام و به صورت علنی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات سید هادی رضوی و تعدادی دیگر از متهمان بانک سرمایه، صبح امروز در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد و جرایم اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام و به صورت علنی برگزار شد.

گفتنی است دادگاه رسیدگی به اتهام سید محمدهادی رضوی و ۳۰ نفر از متهمان دیگر بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلال گران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام از ۲۴ اردیبهشت ماه سال جاری آغاز شده و تاکنون پنج جلسه از این رسیدگی‌ها برگزار شده است.

در ابتدای جلسه دادگاه قاضی مسعودی مقام ماده ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آئین دادرسی کیفری را قرائت و تفهیم کرد و گفت: آخرین دفاع از متهم رضوی و دلاویز اخذ خواهد شد، متهمان از حواشی پرهیز کنند و از تکرار مطالب خود داری کنند.

قاضی مجدداً اتهامات متهم سید محمدهادی رضوی را تفهیم کرد و گفت: آخرین دفاعیات خود را مطرح کنید.

متهم رضوی در بیان آخرین دفاعیات خود ضمن تشکر از محضر دادگاه، اهالی رسانه و وکلا گفت: آقای قاضی سعه صدر شما بی نظیر بود و با حوصله به حرف‌های بنده گوش دادید از شما تشکر می‌کنم، مستندات را آماده و فهرست بندی کردیم و به شما ارائه خواهیم داد.

متهم رضوی بیان کرد: آقای قاضی، نماینده دادستان ممکن است نسبت به مراحل بانکی اشراف کاملی نداشته باشند؛ اما شما به خوبی اشراف دارید در جلسات قبل نماینده بانک مرکزی حضور داشتند و این موضوع به صورت کارشناسی مورد بررسی قرار گرفت، این باعث می‌شود مراحل دفاعیات من آشکارتر شود لذا به همین منظور از محضر دادگاه تشکر می‌کنم.

این متهم در ادامه گفت: آقای قهرمانی شما باعث شدید بنده مسائل جدید را متوجه شوم بی نهایت از شما سپاسگزارم، انتظار دارم مطالب من شنیده شود.

متهم رضوی بیان داشت: آقای علیمحمدی بعد از دفاعیات بنده در جلسات قبل مطالبی را مطرح کرده‌اند و ماده ۱۸۶ را تعریف کرد. وی گفته است مبلغ ۶۰ میلیارد تومان سه سال بعد اخذ شده است که در این ماده قید شده این موضوع برای بررسی سال ۹۰ و عملکرد آن سال بوده است. این در حالی است که در ابتدای کیفرخواست اشاره شده بود که آقای رضوی ماده ۱۸۶ نداشته است، به لطف امام حسین (ع) یک پله جلو آمدیم.

وی با طرح این سوال که آیا ماده ۱۸۶ به واسطه استعلام بانک از سازمان دارایی اخذ می‌شود، گفت: بانک صورت‌های مالی را ضمیمه و به دارایی ارسال می‌کند، بنابراین ماده ۱۸۶ را مشتری به بانک نمی‌دهد که می‌گویند رضوی نامه زده که ماده ۱۸۶ را یک ماه دیگر بدهد.

متهم رضوی افزود: ماده ۱۸۶ ارائه شده برای مجموعه تک تک گرفته شده است و بانک بابت هر درخواست تسهیلات ماده ۱۸۶ صادر کرده است.

قاضی مسعودی مقام گفت: اگر برای هر درخواست گواهی دارید تاریخ‌ها را ارائه دهید و ما مستندات را قطعاً بررسی می‌کنیم.

متهم رضوی پاسخ داد: از ۶۰ میلیارد تومان قرار بود ۱۵ میلیارد تسهیلات داده شود که نامه آن توسط بانک در تاریخ ۰۷/‏۰۳/‏۹۲‬ صادر می‌شود، بانک صورت مالی را گرفته و به دارایی ارسال می‌کند و دارایی صورت مالی و اظهار نامه را تطبیق می‌دهد.

متهم بیان داشت: دوستان اشاره کردند رضوی ذی نفع واحد و حد اعتباری را رد کرده است این در حالی است که طبق قانون بانک مرکزی بیشتر از ۲۰ درصد سرمایه پایه بانک به ذی نفع واحد خطا بوده و چند بانک در صورت دادن باید کنسرسیوم شوند. آقای علی‌محمدی به نماینده بانک مرکزی اعلام کرد که آقای رضوی بیشتر از ۲۰ درصد اخذ کرده است در اینجا می‌گویم بله خلاف کردید اگر دادید باید کنسرسیوم می‌شد.

وی افزود: در سال ۹۱ بانک مرکزی قانونش را تغییر می‌دهد و سرمایه پایه را سرمایه اندوخته می‌کند و در اصلاحیه مورخ ۱۶.۸.۹۲ دوباره تغییرات می‌دهد، در جلسه قبل نماینده بانک مرکزی آمد و فقط یک بیانیه خواند و رفت و به این موضوعات اشاره نکرد.

متهم رضوی گفت: سقف اعتبار بنده در سال ۹۲، ۸۰ میلیارد تومان برای دو شرکت بوده است که ده درصد آن را بانک نگه می‌داشت و پول را مسدود می‌کرد، صورت مالی بانک سرمایه در سال ۹۲، ۷ هزار و ۵۱۹ میلیارد ریال بوده است.

متهم رضوی در ادامه دفاعیات خود گفت: در کیفرخواست ذکر شده من بیش از بیست درصد تسهیلات گرفتم و مدیران با من همکاری کردند در حالی که بیش از ۲۰ درصد نگرفتم و بانک بیش از این میزان نمی‌تواند تسهیلات بدهد.

وی ادامه داد: آقای علی محمدی آمد و توضیحاتی داد، اما می‌خواست ابرو را درست کند چشمش را کور کرد. من ملکم را خدمت شما ارائه کردم.

متهم رضوی افزود: آقای علی محمدی گفته سه کارشناس را به کانون وکلا معرفی کردم چطور می‌شود ملکی که نماینده خودتان ۵۰ میلیارد قیمت گذاری کرده می‌شود ۲۰ میلیارد.

این متهم گفت: من ماده ۱۸۶ را داشته‌ام و اظهارنامه‌هایم را که به نام شده است و اولین بار در این دادگاه اعلام کردم که اظهارنامه سال ۹۵ را آقایان خانی یا باقری یا هادی تأیید نکرده است بلکه آقای پویان شاد و هیئت مدیره تأیید کرده و امضا کرده است و این‌ها قابل توجه آقای علی محمدی نمره ۲۰ کلاس آقای خانی است.

وی افزود: من ماده ۱۸۶ را داشته‌ام که اول گفتند نیست در حالی که صراحتاً قید می‌کنم صورتحساب‌های مالی را ارائه کرده‌ام و طبق این صورت‌های مالی اجازه تسهیلات داده شده است، در حالی که هیچکدام در قراردادها نیست چرا من باید زودتر به دادگاه بیایم.

این متهم گفت: در صورتحساب مالی سال ۹۷ صراحتاً مطالبی آورده که نشان می‌دهد مؤسسات دیگری نیز همچون من صورتحساب داشتند.

وی ادامه داد: من در صورتجلسه سال ۹۴ بدهکارم، اما در سال ۹۵ بدهکار نیستم.

متهم: گفتند پول معلم‌ها را خورده‌ای

رضوی ادامه داد: گفتند پول معلم‌ها را خورده‌ای، قابل توجه آقایانی که می‌گویند اموال حیف و میل شده از ۸۰ میلیارد تومان ۲۲ میلیارد تومان پرداخت شده است.

وی گفت: درباره پول معلمان اگر صندوق غارت شده چطور پول فرهنگیان بازنشسته را پرداخته کرده‌اید این چه غارتی است که از سویی سرمایه‌گذاری بزرگ برای آینده می‌کنند.

این متهم با بیان اینکه سرمایه‌گذاری ما اصلاً پول فرهنگیان نیست ادامه داد: من در مشارکت مدنی فعال بودم که مدارک را ارائه کردم و مبالغ مستقیماً به حساب واریز می‌شد، چون کار من عام بازرگانی بود مدیران گردن همدیگر می‌اندازند مرد باشید پای کار خود بایستید.

نشان دادن قرارداد سرّی به قاضی

متهم رضوی گفت: آقای قاضی من دو قرارداد سرّی نشانتان می‌دهم، معذورم که نمی‌توانم در مورد آن به رسانه‌ها بگویم و اینکه نمی‌توانم اعلام کنم دلیل خاصی دارد.

وی در مورد ضمانت‌نامه‌ها و موضوع اداره دام، ادامه داد: از مدیران بانک سوال دارم، آقای پویان مهر آیا در این رابطه قرارداد را بنده وسط کار عوض کردم؟! شرکت دام به بانک سرمایه صراحتاً نامه زده است که ضمانت نامه انجام تعهد می‌خواهد، لذا بعد از تأیید شما به من ابلاغ شده است و با شرکت دام در تماس بوده‌اید، شما بودید که ضمانت نامه انجام تعهد صادر کردید، آقای پویان مهر اگر من نامه را جعل کردم بگویید.

وی حین ارائه دفاعیات در رابطه با ضمانت‌نامه‌ها و موضوع شرکت دام چندین مرتبه نزد قاضی رفت و قراردادها و مستندات موجود را ارائه داد.

این متهم افزود: ضمانت نامه محل سودآوری بانک‌ها است، بانک‌ها ۲۰ درصد از شما پول می‌گیرند و سود نمی‌دهند، وقتی بدهکار می‌شوند اقدام به صدور ضمانت نامه می‌کنند، آقای قهرمانی اعلام می‌کند رضوی می‌خواسته ضمانت نامه قیر بگیرد و راهش ندادند در حالی که در رابطه با ضمانت نامه کارتن خواب‌ها اولین بار بنده به آقای هادی توضیح دادم.

وی افزود: در مورد ضمانت نامه کارتن‌خواب‌ها در سال ۹۴ و ۹۵ پرونده تشکیل و دست مجموعه‌ای داده شده بود. بنده به بانک گفتم که کارتن خواب هستند و از ضمانت‌نامه‌ها ۵ درصد دیپازیت گرفته‌اند و از من ۲۰ درصد دیپازیت گرفته‌اند.

متهم رضوی گفت: آقای علیمحمدی در جلسه قبل با صدای بغض آلودی گفتند امان از تزویر و ریا، در اینجا باید بگویم بنده به آقای خانی نامه زدم و گفتم اتفاقاتی افتاده است که در نتیجه آن بلافاصله خانم شیخی مدیر حقوقی را تغییر می‌دهند و آقای هادی سرپرست حقوقی می‌شود که اسناد آن نیز موجود است.

در این هنگام هادی گفت: این قرارداد یک ساعت هم اجرایی نشد.

متهم رضوی خطاب به هادی بیان داشت: امضای شما موجود است و این مصوبه هیئت مدیره است.

قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم رضوی گفت: این اسناد را از کجا آورده اید؟ این اسناد مصوبات داخلی بانک سرمایه است.

متهم رضوی پاسخ داد: اگر این اسناد را نداشتم، نمی‌توانستم حرفم را بفهمانم، این اسناد را در پرونده می‌گذاشتند. بنده نامه رابه بازپرسی دادم و آن‌ها ادله به بازپرسی ارائه دادند.

متهم اضافه کرد: آقای زینی همکار شوهر خانم شیخی و آقای پاکزاد صراحتاً اعلام می‌کنند که خانم شیخی و آقای زینالی در سال ۹۲، ۶۱۵ میلیون اضافه‌تر گرفتند و خرج دوا و درمان خواهرش کرده‌اند این مبلغ برگردانده شد و هر دو عزل شدند، خارج از ضوابط بانکی پول می‌گرفتند و طرح دعوی می‌کردند.

در ادامه متهم رضوی در ادامه آخرین دفاعیات خود گفت: من مدرکی دارم که گروهی در بانک سرمایه تشکیل شود که ادمین آن آقای علی محمدی است من باید برای دفاعیاتم تلاش کنم و بدوم در این مدرک آقای علی محمدی در زمان مدیریت آقای خانی و پویان شاد پیام‌های متعددی را ارسال می‌کند.

متهم رضوی پرینت پیام‌های رد و بدل شده در این گروه را به دادگاه نشان داد.

قاضی مسعودی مقام تذکر داد: شما باید در مقام دریافت تسهیلات توضیح بدهید.

متهم گفت: بله مدیرانی بودند که که با آقای خانی بیعت می‌کنند مبنی بر اینکه ما جزو تیم شما هستیم و تجدید پیمان می‌کنند.

متهم رضوی گفت: آقای علی محمدی این تیم را با هشت عضو راه‌اندازی می‌کند که متن پیامک‌های آن را می‌خوانم.

قاضی مسعودی گفت: این‌ها را شما از کجا آوردید ظاهراً در تمام ارگان‌ها دخل و تصرف کرده‌اید.

متهم رضوی جواب داد: نه من آن را هک نکردم، چون جزو اطلاعاتی‌ها نیستم.

قاضی خطاب به متهم: به دست آوردن این اطلاعات و اسناد جرم است

قاضی مسعودی مقام گفت: به دست آوردن این اطلاعات و اسناد جرم است.

متهم رضوی پاسخ داد: این اسناد را کسی برایم فرستاده است.

قاضی مسعودی مقام گفت: این شخص را معرفی کنید ظاهراً سوءجریان خاصی است که برخی به اسناد سری هم دسترسی دارند.

متهم گفت: بله معرفی می‌کنم.

قاضی مسعودی مقام گفت: این پیامک‌ها بعد از اخذ تسهیلات است و چه کاری می‌تواند در مشروعیت تسهیلات دریافتی شما داشته باشد.

متهم پاسخ داد: من ماده ۱۸۶ را بیان کردم همچنین موضوع قرارداد خالی بود، اختلاف در ارزیابی ملک وجود داشت و مصارف غیر دو بعد داشته است ما پروژه‌ای راه‌اندازی کردیم و گزارش واقعی دادیم.

وی ادامه داد: من در سال ۹۶ زمین جاجرود که الان وثیقه من است را به آقای پسندیده اعلام کردم ما ملک را برای تسویه معرفی کردیم.

متهم رضوی ادامه داد: درباره اندرزگو به ما گفتند این ملک باغ است و سازمان بازرسی کل کشور گفته بود باغ بوده است و قبل از من اجاره پایان کار مسکونی داشت، ما پیشنهاد دادیم این ملک را وثیقه می‌کردند و یک سال به ما هم فرصت می‌دادند ما می‌ساختیم بدهی را می‌دادیم چرا نگه داشتند؟

وی گفت: من خلاف نکردم و طبق اصول و قانون جلو رفتم.

رضوی: ده از آقای امامی ۸.۵ میلیارد تومان طلب دارم

متهم رضوی گفت: آقای قهرمانی در جلسات قبل عنوان کردند که بنده با پول معلمان پورشه و مازراتی خریده‌ام، این در حالی است که از سال ۸۴، ماشینم BMW سری هفت بوده است و در سال ۹۰ پورشه داشتم که اسناد آن موجود است آپارتمان‌های الهیه در رهن خود بانک سرمایه بوده است و از ۷۸ هزار متر زمین ۷۸۰ متر مشاع آن برای بنده است.

وی افزود: من ملک را در وثیقه بانک گذاشتم و فرار نکردم، سایر متهمان نداده‌اند و بعضاً رفته‌اند، ملک من ۷۱ میلیارد تومان در زمان تهاتر ارزش داشته است، آیا دادسرای جرایم پولی و بانکی را من خریده‌ام که دخل و تصرفی در کارشناسی‌ها شده باشد؟

متهم رضوی بیان داشت: می‌گوئید در سریال شهرزاد پولشویی شده است بنده از آقای امامی ۸.۵ میلیارد تومان طلب دارم آقای امامی از این موضوع سر باز زده است و این پول را نداده است.

وی افزود: نماینده دادستان بیان کرد که می‌خواستند سس بهروز بدهند و نشده است، در این رابطه باید بگویم آقای فرزان از آقای فروتن کارخانه‌ای به مبلغ ۲۵۰ میلیارد تومان خریدند و می‌خواستند به من بفروشند لذا اصلاً تهاتر نبوده است و من رشوه و پولی ندادم که بخواهم در موردش مواخذه شوم.

متهم رضوی با تاکید بر اینکه مفهوم پول کثیف که می‌گویند به سینما آمده است در این رابطه صحیح نیست، گفت: قرارداد شهرزاد برای سال ۹۱ بوده است آقای قادری یک پادو برای امامی بوده است بنده ۸۰ میلیارد تومان منهای ۲۲ میلیارد تومان تسهیلات گرفته ام که ۸ میلیارد آن را بابت شهرزاد داده‌ام.

این متهم در ادامه گفت: آقای قاضی علی رغم سوالاتی که از من می‌کنید و بنده را به چالش می‌کشید از سعه صدر شما سپاسگزارم، چون باعث می‌شود که در حین این سوالات توضیحات لازم را ارائه دهم.

متهم رضوی اضافه کرد: آقای قهرمانی به درستی گفته‌اند که قراردادها به نام خودم بوده است بله درست است، چون من کلاهبردار نبودم. فقط ملک اندرزگو در رهن بانک سرمایه بود و آن ملک دیگر اصلاً برای ما نبوده است.

وی تصریح کرد: در مورد خودروی BMW ایکس ۴ که نماینده دادستان گفتند که آن را به کسی داده ام باید بگویم که بنده عاشق چشم و آبروی کسی نبوده ام در مورد یک قرارداد شرکت یادمان سازه برجی دو میلیون تومان باید می‌دادم که نزدیک ۳۰۰ میلیون تومان در موعد مقرر می‌شد در که در ازای این مبلغ ماشین داده ام.

متهم رضوی گفت: در مورد سفرهای اروپایی خارج از کشور که نماینده دادستان به آن اشاره کردند باید بگویم من از بچگی سفر می‌رفتم اینکه می‌گوئید با یک شخص بوده است من در اینجا خواهش می‌کنم آن فرد متأهل است و بچه دارد و زن و بچه من در آن سفر بودند.

متهم رضوی گفت: آقای علی‌محمدی در دادگاه می‌گوید بنده به سیاسی کاری اشاره کرده‌ام آقای قاضی تنها کسی که مصاحبه می‌کند و هیچ اسمی از انتصابات به من نمی‌گوید شخص شما هستید، صدا و سیما و رسانه‌ها می‌گویند داماد فلانی لذا در دفاع آخر از شما تشکر می‌کنم و از نماینده دادستان بابت جر و بحث‌های مطرح شده حلالیت می‌طلبم، اما در مورد آقای علی‌محمدی اعتقاد دارم اتفاقاتی افتاده است از محضر دادگاه تقاضا دارم مدارک من را خارج از فضای رسانه‌ای و فشار سیاسی بررسی کنند و اگر مدارک نقشی دارد ارائه خواهیم داد.

قاضی مسعودی مقام گفت: فشار رسانه‌ای و سیاسی برای ما وجود ندارد ۲۰ سال است که به این پرونده‌ها رسیدگی می‌کنیم مستندات را ارائه دهید، اگر حکم شما محکومیت یا برائت باشد با قدرت آرا را تماماً ذکر و منتشر می‌کنیم و مردم و خود شما می‌توانید ارزیابی کنید.

متهم رضوی گفت: برای من فشار رسانه‌ای وجود دارد اینکه در صدا و سیما می‌گویند ابر بدهکار بانکی من چه باید بگویم.

در ادامه جلسه دادگاه قهرمانی نماینده دادستان خطاب به متهم رضوی گفت: شما با مصاحبه حرف‌هایتان را ارائه می‌دهید و چیزی پوشیده نمی‌ماند با یک سایتی مصاحبه کرده اید و گفته اید که با نماینده دادستان دو، سه سال است که خصومت شخصی دارید. حال سوال اینجاست که من سه سال پیش شما را کجا می‌شناسم؟!

قهرمانی گفت: در اواخر سال ۹۶ یا اوایل سال ۹۷، جلسه محرمانه‌ای با حضور ضابطان پرونده، سرپرست دادسرا و بازپرس پرونده در خصوص متهمان بانک سرمایه داشتیم، مصوب شد بازپرس وقت استعلامات را انجام و دستوراتی را صادر کنند در این جلسه نظریه مشورتی ارائه می‌کردیم بنا شد ضابطان پرونده جلسه آینده بیایند و انجام دستور کنند ناگهان دیدم ضابط پرونده اعلام کرد دستور بازپرسی پرونده در موبایل متهمان رد و بدل می‌شود.

قهرمانی افزود: از موبایل آقای ضیایی دستور وقت بازپرسی پرونده را پیدا کردیم که آقای رضوی به آن دست پیدا کرده بود و به آقای ضیایی ارسال کرده بود لذا فناوری قوه را وارد کار کردیم و بر اساس پرینت و شماره عکس متوجه شدیم رضوی با یکی از کارکنان دادسرا ارتباط نزدیک برقرار کرده و آن کارمند که CMS بازپرس پرونده را داشته در اواخر ساعت اداری و حدود ساعت ۴ بعد از ظهر پرینتی از دستور بازپرسی گرفته و در اختیار رضوی قرار داده است. آقای رضوی از ارتباطات سیراب هستند.

متهم رضوی گفت: ماده ۱۸۶ فقط خرید و فروش نیست این ماده دارایی به بانک ارائه کرده است به من ارائه نکرده بود.

نماینده دادستان پرسید: گواهی مالیاتی که روز اول ارائه کردید چیست؟

متهم پاسخ داد: سازمان دارایی بررسی می‌کند و آن گواهی مالیاتی که ارائه شد بررسی شده است.

نماینده دادستان ادامه داد: در گزارش خانم رام آمده که آقای رضوی گواهی ماده ۱۸۶ ندارد و قرارداد اجرایی نشده است خانم رام این را ملاحظه کرده و اعلام کرده‌اند قرارداد غیرواقعی است.

متهم رضوی پاسخ داد: مگر من می‌توانم قرارداد را جعل کنم؟

نماینده دادستان گفت: هادی رضوی می‌گوید من در صورت مالی بدهکار نیستم نه تنها وی بلکه آقای امامی، آقای مدلل و هر کسی که غیر قانونی تهاتر کرده به عنوان تسویه‌کننده صادر شده است، چون تسویه آن‌ها متقلبانه بوده است.

نماینده دادستان ادامه داد: به خاطر عملیات ضعیف مدیران بانک سرمایه تسهیلات تمدید شده است.

وی گفت: متهم رضوی می‌گوید قرارداد نجومی را در پرونده من گذاشت شما به من بگویید پرونده‌های دیگر چه کسی و کجا گذاشته است آیا شما همه جا دشمن دارید؟

نماینده دادستان ادامه داد: آقای رضوی به مصاحبه مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان اشاره می‌کند اولاً باید بگویم ۴۸ درصد سرمایه‌گذاران معلمان هستند در واقع بسیاری از سرمایه‌گذاران بانک سرمایه معلمان هستند.

وی خطاب به متهم رضوی گفت: شما ادعا کرده‌اید کار بازرگانی می‌کنید ما بر اساس ردیابی و فاکتورها می‌گوئیم بخشی را به صرافی، بخشی را در ملک و بخشی را به حساب منشی خود واریز کردیم و فاکتورهای ارائه شده توسط شما وجود خارجی ندارند.

نماینده دادستان گفت: شما یک مورد کار بازرگانی نکرده‌اید و کارشناس اعتباری اهلیت شما را زیر سوال برده است.

نماینده دادستان درباره ضمانت‌نامه از متهم رضوی پرسید: چرا شرکت پشتیبانی امور دام کالای اساسی کشور را به شما با چک داده است؟ عمدتاً پیش‌پرداخت است، اما بدون هیچ پرداختی آقای رضوی ۲۷ و نیم میلیارد تومان گوشت می‌گیرد و در بازار می‌فروشد.

وی ادامه داد: گوشت کالای اساسی است و کالای مهم را نباید به دست هر کسی بدهند این کالای سریع الفساد به یک جوان بی‌تجربه و بی‌پول داده شده است.

متهم پاسخ داد: شرکت پشتیبانی دام به هر کسی با ضمانت نامه می‌دهد.

قاضی مسعودی مقام گفت: قطعاً ما برویم به ما نمی‌دهند.

متهم گفت: با وثیقه ملکی و ضمانت‌نامه بانکی می‌دهند.

نماینده دادستانی گفت: شرکت پشتیبانی دام خلاهایی دارد چرا که تیم آقای فرزان امامی هم از آنجا گوشت گرفته‌اند.

وی گفت: از سویی شرکت پشتیبانی دام این میزان گوشت با ضمانت‌نامه انجام تعهد داده است که با ضمانت‌نامه تعهد پرداخت فرق دارد چرا شرکت پشتیبانی امور دام به اندازه ۱۰۰ درصد قرارداد گوشت داده در حالی که باید به اندازه ۱۵ درصد قرارداد این کار را انجام می‌داد چطور شرکت پشتیبانی دام این گونه عمل کرده است.

نماینده دادستان گفت: متهم رضوی گوشت را می‌گیرد و می‌فروشد، اما پول آن را نمی‌دهد چک را پاس نمی‌کند که ما توقیف کردیم تا ابهامات برطرف شود.

وی ادامه داد: درباره اظهارات او در خصوص آقای خانی باید بگویم آقای خانی با دادسرا همکاری می‌کرد تا اینکه ما متوجه شدیم در پشت پرده کارهایی می‌کند ما آقای خانی را در کسوت مبارزه با فساد می‌شناختیم.

نماینده دادستان: اقدام مجرمانه شما به تک تک مردم آسیب زده است

نماینده دادستان گفت: آقای هادی رضوی خیانت شما فقط به سپرده‌گذاران بانک سرمایه نیست اقدام مجرمانه شما به تک تک مردم آسیب زده است.

در این هنگام نماینده دادستان از آقای علی محمدی سرپرست وصول مطالبات بانک سرمایه خواست مطالب خود را ارائه بدهد.

علی محمدی در جایگاه حاضر شد و گفت: من مستندات را ارائه کردم آقای رضوی در زمانی که دفاع می‌کرد به من تهمت‌های ناحقی زد.

علی محمدی گفت: شما به بانک مرکزی استناد می‌کنید از سویی می‌گوئید نماینده بانک مرکزی خلط صحبت کرده است.

وی ادامه داد: درباره ماده ۱۸۶ شما بارها صحبت کرده‌اید در حالی که ما همان ماده‌ای را تجزیه و تحلیل کردیم که شما به ما ارائه کردید. آقای رضوی و وکیل او بارها گفته‌اند اهلیت ما را دادگاه تایید کرده شما چه اهلیتی داشتید. شما بارها عنوان کرده‌اید من پرونده‌ها را بیرون می‌کشیدم چرا این را می‌گوئید؟

علی محمدی مسئول وصول مطالبات بانک سرمایه با اشاره به آئین‌نامه تضمین معاملات دولتی گفت: این آئین نامه را هیئت وزیران نوشته‌اند و بنده ننوشته‌ام آیا شرکت پشتیبانی امور دام یک شرکت دولتی بوده است یا خیر؟!

علی محمدی افزود: رضوی بارها گفته است ضمانت نامه محل سودآوری برای بانک است این در حالی است که ضمانت‌نامه بالاترین ریسک را برای بانک دارد و برای همین در تأمین مناسب و محکم تاکید شده است. اگر این ضمانت‌نامه‌ها سودآور بود ما الان به خاک سیاه ننشسته بودیم.

مسئول وصول مطالبات بانک سرمایه ادامه داد: آقای رضوی در مورد ملکشان نیز مغلطه کرده‌اند، ۱۱ نفر کارشناس رسمی دادگستری ملک رضوی را زیر ۳۰ میلیارد ارزیابی کرده‌اند، آقای رضوی شما ملک را ۱۹ میلیارد خریدید و ۶ میلیارد برای جواز هزینه کردید.

متهم رضوی گفت: مستندات موجود است ۱۲ میلیارد به شهرداری پرداخت شده است.

علی محمدی گفت: من نه کارشناس مسکن و نه صاحب نظرم فقط می‌گویم ببینید منطق چه می‌گوید، شما ۵ میلیون تومان تسهیلات هم بخواهید بگیرید باید از بانک مرکزی کد رهگیری بگیرید، آقای رضوی نجات شما در راستگویی است، اگر از بنده تخلفی دیدید حتماً اعلام کنید، در دادگاه صالحه گردن بنده از مو باریک‌تر است، با این خزعبلات وقت ملت را نگیرید.

پس از پایان اظهارات علیمحمدی قاضی مسعودی مقام ختم جلسه دادگاه را اعلام کرد و گفت: جلسه بعدی ۹ صبح روز ۲۱ خرداد ماه برگزار و به ترتیب تا شنبه ادامه خواهد داشت.

کد خبر 4634803

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 6 =