۹۸ درصد مردم خود درمانی می‌کنند

رئیس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی گفت: ۹۴/۶ درصد مردم اطلاعی از سواد سلامت ندارند و با وجود عدم شناخت مردم از وضعیت خودمراقبتی، ۹۸ درصد مردم خوددرمانی و خودمراقبتی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی منتظری در هفتمین سمپوزیوم وچهارمین جشنواره ملی خودمراقبتی و آموزش بیمار که صبح چهارشنبه همزمان با روز جهانی خود مراقبتی در بیمارستان امام خمینی برگزار شد، با بیان اینکه سواد سلامت مجموعه ای از مهارتهای شناختی و اجتماعی در کسب اطلاعات سلامت و بکارگیری آنهاست، گفت: خودمراقبتی سه مرحله دارد که شامل خودمراقبتی قبل از بیماری، خودمراقبتی در زمان بیماری و خودمراقبتی پس از پایان بیماری است.

وی افزود:  یکی از مطالعاتی که در ایران انجام شده نشان داده است که ۹۴.۶ درصد نمونه مورد مطالعه از سواد سلامت کافی برخوردار نبوده و با وجود چنین وضعیتی ۹۸ درصد خوددرمانی هم می کرده اند.

رئیس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی تأکید کرد: سواد سلامت نوعی مهارت شناختی و اجتماعی است که می‌تواند در پیشگیری، در زمان بیماری برای تبعیت از درمان و مصرف دارو و کاهش بسیاری از عوارض داروها و پس از بهبودی در دوران بازتوانی به ما کمک کند تا از سلامت خود حفاظت کنیم.

منتظری گفت: سواد سلامت در مورد افرادی که سواد خواندن و نوشتن ندارند موضوعیتی ندارد چرا که در سنجش سواد سلامت نیاز است مهارت خواندن و نحوه دسترسی افراد به اطلاعات مورد ارزیابی گردد.

کد خبر 4675401

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =