مسجد امام اصفهان مزین به کتیبه‌های تاریخی درباره اثبات ولایت است

اصفهان - مدیر مدرسه تبلیغ بین‌الملل ناصریه گفت: مسجد امام اصفهان مزین به کتیبه‌های تاریخی درباره اثبات ولایت است و باید از ظرفیت این کتیبه‌ها برای معرفی غدیر و ولایت به گردشگران بهره ببریم.

به گزارش خبرنگار مهر، غدیر برکه‌ای است که تشنگی مسلمانان سرگردان در صحرای پس از پیامبر را سیراب می‌کند؛ اینجاست که عده‌ای در سراب این صحرا به دنبال مسیر انحرافی رفتند و از اصل راه پیامبر خود دور افتاده و تا به امروز از شدت آوارگی و پریشان دلی رنج می‌برند اما عده‌ای دیگر که در کنار همین برکه با آخرین فرستاده‌ خداوند، پیمان و عهدی راسخ بستند که تا انتها با علی (ع) و قرآن بمانند و در طول مسیر از وجود ایشان به‌عنوان راهبری امین، امامی معصوم و امیری بی‌نظیر بهره گیرند تا راه را گم نکنند و به سر منزل مقصود برسند.

غدیر تنها یک روز نیست، غدیر کلید تاریخ اسلام است، شیعه‌ قرن بیستم، تنها موظف به حفظ اعتقادات و عمل به آن‌ها نیست چراکه موظف به اعلان و ابلاغ جهانی این واقعه نیز هست.

مرکز گردشگری اسلامی ناصریه تحت اشراف معاونت تبلیغ حوزه علمیه اصفهان سالیان متمادی است که در دهه امامت و ولایت اقدام به برگزاری برنامه‌های متعدد و متنوعی جهت معرفی گردشگران داخلی و خارجی می‌نماید.

تبیین رویداد غدیر در مدرسه علمیه ناصریه برای گردشگران

مدیر مدرسه تبلیغ بین‌الملل ناصریه در این ارتباط در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: با توجه به رسالت مدرسه ناصریه در عرصه گردشگری مذهبی و همچنین ضرورت معرفی و بزرگداشت روز عید غدیر، پس از برگزاری جلسات هم‌اندیشی با صاحب‌نظران عرصه تبلیغ بین‌الملل و دریافت نظرات و پیشنهادهای فعالین فرهنگی، تصمیم گرفته شد که مجموعه ناصریه با همکاری گروه‌های فرهنگی آتش به اختیار  و با ایجاد هماهنگی برای جلوگیری از هدر رفت نیروی انسانی و مالی، در دهه امامت و ولایت به برپایی برنامه‌های متنوع و اثربخش برای تبیین این رویداد عظیم تاریخی و مهم اقدام نماید.

حجت الاسلام محسن اخوان با بیان اینکه اهم برنامه‌های اجرا برپایی جلسات گفتگو محور با توریست‌ها به زبان‌های انگلیسی، فرانسه، اسپانیولی و عربی است، ابراز داشت: در ایام منتهی به عید ولایت امیرالمؤمنین (ع) ، بیش از ۶۵ جلسه گفتگوی چهره به چهره توسط روحانیون مسلط به زبان‌های خارجی با موضوعات مختلف دینی مرتبت با واقعه ی تاریخی غدیر از جمله: تفاوت شیعه و سنی، روش رسانه ای بیان جانشینی حضرت امیر المومنین، تفاوت ولایت و خلافت، ویژگی های مکتب سیاسی تشیع و غیره برگزار شد که قریب به یک هزار توریست‌ از کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، چین، ژاپن و کشورهای عربی در این برنامه شرکت کردند.

جای خالی ارائه محتوای مکتوب کنار گفتگوهای چهره به چهره با گردشگران احساس می‌شود

وی با بیان اینکه توزیع بروشورهای اطلاع رسانی همواره در کنار گفتگوهای چهره به چهره و حضوری با مخاطبین، به ویژه در عرصه بین‌الملل، جای خالی ارائه محتوای مکتوب احساس می‌شود، ابراز داشت: این کمبود محتوایی شاید به خاطر گرایش بیش از پیش افراد به فضای مجازی و دیجیتال است که دیگر از جایگاه قبلی و اصلی خود برخوردار نبوده و این در حالی است محتواهای ارایه شده نیز عمدتاً محصور در بروشورهای تبلیغاتی می‌شود.

مدیر مدرسه تبلیغ بین‌الملل ناصریه تاکید کرد: با توجه به این مطلب تولید، طراحی مناسب و توزیع این محتوا در کنار برنامه ی گفتگوی بی واسطه با روحانیون در اولویت های برنامه ای واحد تحقیق و پژوهش این مرکز قرار گرفته است.

وی بیان داشت: تاکنون با ارایه و توزیع بیش از ده ها عنوان بروشور و تراکت در موضوعات مختلف و مناسبت‌های گوناگون از جمله عید غدیر، میلاد حضرت مسیح (ع)، معرفی و شبهات بیان شده در موردحجاب، اربعین، مراسم اعتکاف، ایام محرم، ماه رمضان، حقوق بشر در اسلام، مسلمانان بزرگترین قربانی تروریسم، حقیقت داعش و گروه‌های افراطی و غیره توانسته‌ایم تا حدودی نیاز مخاطبین را نسبت به سؤالات ذهنی‌شان در کنار برنامه گفتگو محور، پاسخگو باشیم.

اطعام روز غدیر نذری دادن و اطعام به‌عنوان یکی از سنت‌های مورد تأکید اسلام است

اخوان با اشاره به اینکه  در روز عید غدیر، نذری دادن و اطعام به‌عنوان یکی از سنت‌های مورد تأکید اسلام است، گفت: جالب اینکه روش پیامبر در یوم الانذار برای اعلام دعوت عمومی خود که در آنجا نیز باز حضرت علی علیه‌السلام با آن سن کم خود از حضرت رسول اعلام حمایت همه جانبه نمودند و همچنین در روایات وارده در مورد نحوه بزرگداشت عید غدیر که از ائمه معصوم وارد شده است، بر اطعام و نذری در روز عید غدیر سفارش و تأکید زیادی نموده‌ان  چراکه این روش راهی برای به دست آوردن دوستان و برادران بیشتر و عاملی برای استحکام پیوندهای اجتماعی است.

وی تاکید کرد: اطعام موجب تقویت صفت کرامت در بانیان و عاملان این عمل پسندیده نیز می‌شود. در فرهنگ و آیین ایرانیان نیز مهمان‌نوازی از اصول اولیه رفتاری در برخورد با دیگران و در مناسبت‌های مختلف محسوب می‌شود. به همین جهت با هماهنگی‌های صورت گرفته توسط جمعی از خیرین و بانیان اطعام روز عید غدیر، توریست‌هایی که در این روز از مسجد امام بازدید می‌نمودند و همچنین سایر گردشگران خارجی حاضر در میدان تاریخی نقش‌جهان، از این اطعام و نذر همگانی استفاده کردند.

اغلب گردشگران خارجی درک واضحی از نذری و ایستگاه صلواتی ندارند

مدیر مدرسه تبلیغ بین‌الملل ناصریه با اشاره به اینکه گردشگران خارجی پس از گفتو گو با مبلغین زبان‌دان در این مورد به افزایش سطح آگاهی و شناخت این واقعه مهم و متفاوت در بین مسلمانان دست‌یافته و جسم و جان خور را نیز متبرک به غذای نذری مورد سفارش در این روز نمودند، گفت: اجرای این برنامه باعث ثبت خاطره‌ای به‌یادماندنی از این اقدام شد، برگزاری ایستگاه‌های صلواتی اغلب گردشگران خارجی درک واضحی از نذری و ایستگاه صلواتی ندارند و یا برپایی این برنامه‌ها را محدود به مخاطبین خاصی می‌دانند.

وی اظهار داشت: علاوه بر اینکه گرمای تابستان امسال و تفاوت جسمی گردشگران اروپایی و آسیایی نیاز شدیدی به رفع عطش برای آن‌ها احساس می‌شد که با توجه به این نیاز، اقدام به برپایی ایستگاه صلواتی در ایام دهه امامت و ولایت، در بین گردشگران خارجی به عمل آمد، این برنامه نیز علاوه بر معرفی فرهنگ، سبک زندگی، نوشیدنی‌های حلال ایرانی به ارتباط مناسب و مؤثرتری با توریست‌ها منجر شد.

اخوان گفت: گردشگرانی که با شربت سنتی خنک مواجه می‌شدند در واکنش‌های بعدی خود، علت این پذیرایی را می‌پرسیدند؛ که خود سر آغازی برای برقراری گفت و گو و بیان سؤالات خود در مورد روز غدیر از روحانیون مستقر در مجموعه می‌شد.

اهدای گل همواره نمادی برای بیان صلح و دعوت به آرامش است

وی با بیان اینکه اهدای گل همواره نمادی برای بیان صلح و دعوت به آرامش و همچنین اظهار محبت و دوستی بوده است؛چ، بیان دشت: پس از بررسی‌های صورت گرفته در کارگروه تبلیغی مدرسه ناصریه، گروه فرهنگی ملکا (متشکل از فعالین آتش به اختیار و از نخبگان فرهنگی جوان) با همکاری این مدرسه به اجرای برنامه اهداء صدها شاخه گل در کنار هدایای فرهنگی دیگر جهت بزرگداشت این واقعه عظیم و تاریخ‌ساز در اماکن پر تردد شهر اصفهان از جمله میدان نقش‌جهان، مسجد شیخ لطف‌الله، کاخ عالی‌قاپو، مسجد جامع عباسی، گذر چهارباغ اصفهان، باغ‌موزه چهل‌ستون و برخی دیگر از اماکنی که عمدتاً مسافرین و گردشگران خارجی در آن مکان‌ها حضور بیشتری داشتند اقدام شد.

مدیر مدرسه تبلیغ بین‌الملل ناصریه با بیان اینکه غرفه خطاطی یکی دیگر از ویژه‌برنامه‌های دهه امامت و ولایت که مورد استقبال بسیار زیاد گردشگران خارجی قرار گرفت، تاکید کرد: حضور و استفاده در غرفه خطاطی این مجموعه تبلیغی و گردشگری بود که طلاب متبحر و هنرمند علاوه بر خطاطی نام زیبای امیرالمؤمنین علیه‌السلام و صفات و اذکار مرتبط با ایشان، نام توریست‌ها را با خطوط اصیل ایرانی به نگارش در می‌آورد و جهت یادگاری به آن‌ها اهدا می‌شد.

گردشگران خارجی به صورت زنده و واضح مبهوت هنر خوشنویسی ایرانی می‌شدند

اخوان تاکید کرد: گردشگران خارجی به صورت زنده و واضح مبهوت هنر خوشنویسی ایرانی می‌شدند و در طی مدت استفاده از ای برنامه سؤالات خود را در مورد کتیبه‌های مسجد امام از خطاطان و هنرمندان این غرفه می‌پرسیدند که با ترجمه تنها یکی از کتیبه‌های گنبد خانه اصلی مسجد امام به عمق در هم آمیختگی هنر و مبانی اعتقادی اسلامی پی می‌بردند.

وی با اشاره به  وجود کتیبه‌هایی در مسجد امام اصفهان درباره جایگاه ولایت تصریح کرد: کتیبه‌های مسجد امام اصفهان که مشتمل بر روایات متعدد اثبات ولایت و جایگاه حضرت علی (ع) است، به زبان‌های انگلیسی، اسپانیولی، فرانسوی ترجمه و با طراحی مناسبی در اختیار گردشگران خارجی قرار می‌گیرد و لازم است میراث فرهنگی و تورهای گردشگردی نیز از این ظرفیت بهره ببرند.

کد خبر 4698427

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =