اعلام برنامه های هفته بسیج دانش آموزی

رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی کشور امروز در نشست خبری به معرفی برنامه‌های هفته بسیج دانش‌آموزی پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، هفته بسیج دانش‌آموزی از هفتم آبان ماه با شعار «دانش‌آموز انقلابی، مدرسه انقلابی» آغاز می‌شود. سرهنگ علی صابرماهانی رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی کشور امروز صبح در نشست خبری معرفی برنامه‌های هفته بسیج دانش‌آموزی برگزار شد، به روزشمار هفته بسیج دانش‌آموزی اشاره کرد و گفت: سه‌شنبه هفتم آبان روز «دانش‌آموز بسیجی، اخلاق و پایداری» نام دارد که در این روز عزاداری هیأت‌های دانش‌آموزی مشهد مقدس در حرم مطهر امام رضا(ع) به نیابت از دانش‌آموزان بسیجی سراسر کشور برگزار می شود همچنین طرح دانش‌آموزان خادمیار بسیجی به صورت نمادین آغاز خواهد شد.

صابرماهانی با بیان اینکه چهارشنبه هشتم آبان روز «دانش‌آموز بسیجی، ایثار و تعالی معنوی» نام دارد، گفت: در این روز مراسم تجدید میثاق با آرمان‌های امام خمینی (ره) و بیعت مجدد با مقام معظم رهبری با حضور دانش آموزان بسیجی در مرقد مطهر حضرت امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی کشور با بیان اینکه مراسمی بر سر مزار شهید فهمیده در بهشت زهرا(س) در روز شهادت وی برگزار می‌شود، گفت: یادواره شهید فهمیده و ۳۶ هزار شهید دانش‌آموز در سطح مدارس دوره اول و دوم متوسطه در روز ۸ آبان برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: در مدارس همچنین زنگ ایثار و شهادت نواخته می‌شود و در برنامه صبحگاه مدارس متوسطه اول و دوم برنامه سخنرانی و قرائت بیانیه اجرا می‌شود.

وی باقی برنامه های این هفته را به شرح زیر اعلام کرد: پنج شنبه نهم آبان روز «دانش‌آموز بسیجی، شجاعت و آرمانخواهی» نام دارد که مسابقه دو رهروان شهدای دانش‌آموز ویژه پویندگان و کوهپیمایی دانش‌آموزان بسیجی ویژه پیشگامان در این روز برگزار می‌شود؛ همچنین آغاز ششمین اجلاسیه (سومین دوره)کنگره ملی همفکری آینده‌سازان در محل سابق مجلس شورای اسلامی است.

در روز پنج‌شنبه دانش‌آموزان به عطر افشانی و غبارروبی مزار شهدای دانش‌آموز و معلم می‌پردازند و به دیدار خانواده شهدای دانش‌آموز و فرهنگی می‌روند.

جمعه دهم آبان روز «دانش‌آموز بسیجی، انتظار و عدالتخواهی» نام دارد. در این روز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه، یکی از دانش‌آموزان بسیجی به سخنرانی و قرائت بیانیه می‌پردازد. در این روز دانش‌آموزان فرمانده واحد پیشگام به دیدار نمایندگان ولی فقیه و ائمه جمعه در استان می روند تا گزارش عملکرد داشته باشند و بسیج دانش‌آموزی را معرفی کرده و به تشریح مأموریت‌های این نهاد بپردازند.

 شنبه یازدهم آبان روز «دانش‌آموز بسیجی، بصیرت و ولایت مداری» نام گرفته است که در این روز اردوهای راهیان نور دانش‌آموزی سال تحصیلی ۹۹-۹۸ آغاز می‌شود. برگزاری نشست‌های روشنگری با موضوع «استکبارستیزی حول محور افول آمریکا (استکبار)»، «تبیین نظریه مقاومت فعال» و «تبیین بیانیه " گام دوم انقلاب" در سطح مدارس متوسطه دوم» از دیگر برنامه‌های این روز است. نشست‌های معرفتی، بصیرتی و تربیتی ویژه فرماندهان واحدهای پیشگام (دانش آموختگان دوره یاوران ولایت) تحت عنوان «رهبر کوچک» را در این روز برگزار می‌شود.

یکشنبه دوازدهم آبان را روز «دانش‌آموز بسیجی، خلاقیت و نوآوری است و  در این روز  دانش‌آموزان نخبه علمی، فرهنگی، هنری و ورزشی با استانداران و فرمانداران و فرماندهان سپاه نواحی دیدار خواهند داشت و از این نخبگان تجلیل می‌شود؛ همچنین ثبت‌نام لیگ علمی (پایا) در این روز آغاز می‌شود.

 دوشنبه ۱۳ آبان روز «دانش‌آموز  بسیجی، مقاومت و استکبارستیزی» نام گرفته است که شاهد حضور سازمان یافته دانش‌آموزان بسیجی در مراسم روز ملی مبارزه با استکبار جهانی است. برگزاری مسابقات متنوع  در مسیر راهپیمایی از قبیل  نقاشی با موضوع «مرگ بر آمریکا» (وی‍ژه امیدان) و مسابقه عکس با موضوع «جلوه حضور» ویژه دوره پویندگان و مسابقه «باشکوه ترین حضور» خاص  واحدهای پیشگامان پیش‌بینی شده است.

رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی کشور به برگزاری اردوهای یک‌روزه طرح شهید بهنام محمدی اشاره کرد وگفت: بازدید سازماندهی شده دانش‌آموزان بسیجی دوره متوسطه دوم از مجموعه۱۳ آبان(لانه جاسوسی سابق) و همچنین بازدید دانش‌آموزان عضو طرح شهید بهنام محمدی از مجموعه مذکور در این طرح پیش‌بینی شده است.

وی تصریح کرد: تهیه نشریه دیواری با موضوعات «دانش‌آموز انقلابی» ، «استکبارستیزی» و «مصرف و حمایت از تولیدات ملی»، ایجاد موج «استکبارستیزی» و  ترویج « مصرف و حمایت از تولیدات ملی» در فضای مجازی، برپایی نشست‌های حلقه‌های معرفتی، بصیرتی شجره طیبه صالحین و حلقه‌های تربیتی رهبر کوچک و برگزاری مسابقه مقاله نویسی با موضوع «نقش دانش‌آموزان در رونق تولید و حمایت از تولیدات ملی» از جمله برنامه‌ها در هفته بسیج دانش‌آموزی است.

صابرماهانی افزود: رونمایی از طومارهای دانش‌آموزان بسیجی پیرامون«تلاش پیوسته در جهت تحقق آرمان "تمدن سازی" نظام اسلامی» و «تربیت انقلابی دانش‌آموزان و همچنین توجه جدی‌تر آموزش و پرورش به موضوع پرورش و تربیت نسل آینده»، برگزاری نمایشگاه از عملکرد و فعالیت‌های بسیج دانش‌آموزی در سطح مدارس و دعوت از خانواده معزز شهدای دانش‌آموز و فرهنگی در برنامه‌های مدارس جهت تبرک و کسب فیض معنوی، از دیگر برنامه‌های این هفته است.

وی ادامه داد: گفتمانی که در این هفته مد نظر داریم بحث استکبار ستیزی با این تاکید است که آمریکا رو به افول است. ارویج نظریه مقاومت دیگر رویکرد ماست. همچنین وظیفه ای که دانش آموزان در قبال بسیج دانش آموزی دارند. دانش آموز بسیجی باید احساس مسئولیت در قبال آینده کند. ما در ۱۵ هزار مدرسه و هنرستان فعالیت بسیج را به خود دانش آموزان سپردیم.

صابرماهانی بیان کرد: دوران دفاع مقدس یک گنج است و باید بدانیم چطور گنج را حفظ کنیم. راهیان نور یک راه برای حفظ این گنج است. شنبه ۱۱ آبان این اردو بعد از تجدید میثاق با آرمان های امام برگزار می شود.

وی تاکید کرد: دانش آموزان بسیجی معتقدند اگر سند تحول خوب اجرا شود می توانند در گام دوم انقلاب نقش آفرینی کنند.

رئیس سازمان بسیج دانش آموزی گفت: امسال همزمان با چهلمین سالروز تاسیس بسیج دانش آموزی چهل هزار یادواره در چهل هزار مدرسه برگزار می شود. و همه موارد را دانش آموزان راهبری می کنند. در بحث های تربیتی طرحی به اسم شهید بهنام محمدی داریم که سه رکن خانه و مدرسه و مسجد را هم افزا کنیم و الان در سه هزار مدرسه با همکاری آموزش و پرورش نماز جماعت را با شکوه برگزار می کنیم. قریب ۸۰۰ هزار دانش آموزان ما در اردوهای یک روزه ما شرکت خواهند کرد. هماهنگ کردیم در سال رونق تولید دانش آموزان از کارخانه ها بازدید کنند. همچنین ما درس آمادگی دفاعی را داریم و سالانه ۴۰۰ هزار دانش آموز ما در میدان تیر حاضر می شوند و کار با سلاح را فرا می گیرند. 

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره کمک دولت در حوزه اعتباری و تاثیر تعییرات مدیریتی در آموزش و پرورش بر کارکرد این تشکل گفت: بر اساس قانون رئیس پشتیبانی بسبج دانش آموزی وزیر آموزش و پرورش است و هماهنگی خوبی با آموزش و پرورش داریم ولی در اعتبارات مشکل داریم و به طور نمونه اگر مشکلات اعتباری ما حل نشود در برپایی اردوی راهیان نور دچار مشکل می شویم.

وی ادامه داد: درباره بحث اعتبارات باید بگویم که شاید اگر به سیاست های ابلاغی رهبری را توجه کنیم که فرمودند ثبات مدیریتی در آموزش و پرورش مهم است، مشکلاتمان حل می شود اما باید بدانیم با جابه جایی ها در حوزه مدیریتی سیاست های کلان و اصل تربیتی تحت شعاع قرار می گیرد و کار و سیاست های تشکل ها هم تحت تاثیر قرار می گیرد.

کد خبر 4753986

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =