روایت جهانی «زیارت» برای صلح؛ از کربلا تا سانتیاگو

نمایشگاهی در وین میزبان عکس‌های دو مسیر زیارتی در جهان است؛ عکس‌هایی از پیاده‌روی اربعین و عکس‌هایی از سفر زیارتی به کلیسای سنت جیمز اسپانیا در اتریش.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اتریش، رایزنی فرهنگی ایران در اتریش با مشارکت مرکز مذهبی راه یاکوب وابسته به دفتر کاردینال شون بورن، نماینده پاپ دراتریش، برای نخستین‌بار نمایشگاهی را با عنوان «دو مسیر زیارتی برای صلح»  برگزار کردند. در این نمایشگاه ۲۵ تابلو از راهپیمایی مردم به‌مناسبت اربعین حسینی و ۲۵ تابلو نیز از راهپیمایی مسیحیان اتریش به سمت کلیسای سنت جیمز در اسپانیا به نمایش گذاشته شده است.

همه‌ساله میلیون‌ها نفر از عاشقان و شیفتگان اباعبدالله الحسین (ع) از ملیت‌های مختلف  پیاده به‌سوی  کربلا حرکت می‌کنند تا ارادت خود را به سید و سالار شهیدان نشان دهند.

به همین شکل، سالانه بیش از ۳۲۰ هزار نفر از مسیحیان کاتولیک از سراسر اروپا و حدود پنج هزار نفر از اتریش پیاده و به قصد زیارت سنت جیمز به طرف شهر ساحلی سانتیاگو دکامپوستلا در شمال غربی اسپانیا حرکت می‌کنند؛ سفری زیارتی‌ با پای پیاده که دربردارنده رسالت‌های معنوی مشابهی برای معتقدین است. بیشتر زائران تا یکصدکیلومتری این شهر با وسایل نقلیه می‌روند و از آن فاصله راهپیمایی خود را آغاز می‌کنند. و بر خی نیز این راه طولانی را به‌صورت کامل پیاده می روند.

در راستای تبادل و گفت‌وگوی فرهنگی و شناخت مشابهت‌های موجود در معنویت‌گرایی در ایران و اتریش، نمایشگاه عکس «دو مسیر  زیارتی برای صلح» در یکی از مهمترین گالری‌های متعلق به کلیسا و در مجاورت کلیسای اشتفان مقدس که مهمترین کلیسای اتریش است برگزار شده است. این نمایشگاه تا هفته آینده در این مکان و از هفته آینده به مدت یک ماه در تالار ابن سینای رایزنی فرهنگی ایران در اتریش برای بازدید عموم برقرار است .

شهر فرهنگی سانتیاگو دکامپوستلا خواهرخوانده مشهدالرضا (ع) است

در آیین گشایش نمایشگاه «دو مسیر  زیارتی برای صلح»، لیزا هوبر lisa Huber ، رییس موسسه دینی Quo vadis  - به کجا می روی- گفت: مرکز ما  به مومنان  کمک می‌کند  که با سفر زیارتی  با پای پیاده  به سمت کلیسای سنت جیمز در اسپانیا بروند تا خود و خدای خود را بهتر بشناسند.  تا بتوانند با خود و خداشناسی به همنوعان خود عشق بورزند و به آرامش و صلح درونی و بیرونی برسند.

او بیان کرد: من در این‌جا بایستی از رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اتریش تشکر کنم که با ارائه  این فکر زیبا این نمایشگاه به عرصه ظهور رسید. از آن‌جایی که یکی از اهداف این مرکز گفت‌وگو در زمینه دینی و فرهنگی است این نمایشگاه می‌تواند بهترین سوژه برای آغاز تبادل فرهنگی میان دو مرکز شود و همان‌طور که در تصاویر می‌بینید ما اشتراکات زیادی در این مراسم داریم و امیدواریم با این‌گونه برنامه‌ها به صلحی پایدار در جهان کمک کنیم.

مهرداد آگاهی، رایزن فرهنگی ایران در اتریش نیز عنوان کرد: پیام همه انبیای الهی معنویت بود؛ معنویت یعنی توجه به عالم معنی که غیر از عالم طبیعت است و مهمترین توجه، توجه انسان به خداوند است و برای این که این توجه حاصل شود باید از توجه به خود و باورمندی نسبت به خود آغاز شود.

او گفت: آدمیان باید اول با خود صلح و آشتی کنند که این آشتی زمینه آشتی با خداوند را فراهم می کند. حضرت عیسی (ع) تعبیری دارند که خودت را بشناس تا خدای خود را بشناسی . ما نیز در اسلام چنین تعابیری از بزرگان داریم. وقتی انسان خود را بشناسد به خودش ظلم نمی کند و به دیگران هم ظلم نمی کند. در عاشورا جهل و نادانی بود، نسبت به خودشان ظلم کردند و یکی از بهترین انسان‌ها را به شهادت رساندند.

او اظهار کرد: چرا راه رفتن و پیاده‌روی؟ حضرت عیسی (ع) در انجیل یوحنا می‌گوید «من راه هستم»  یعنی راه نجات را پیدا کردن و راه سعادت هستم. خداوند هم در قرآن به پیامبر گرامی ما می گوید اهدنا الصراط المستقیم و از راه صحبت می‌کند. پیامبران و انبیا برای نشان دادن راه مبعوث شدند و هدف رسیدن به مقصدی که به صلح می‌انجامد هدایت با نفی خشونت است؛ خشونت به گمراهی و انحراف کشیده می شود و نتیجه‌اش می شود کشتن بزرگترین و برترین‌های تاریخ که این تصاویر هم شواهدی بر مدعای ماست. مسیر معنویت و راه را عده‌ای در پیاده‌روی می بینند چه به ‌طرف سنت جیمز در اسپانیا و چه به‌طرف امام حسین در کربلا، که این  کار نمایش به جان خریدن زحمت در راه آرمان‌های بزرگ و معنویت است. فراخواندن مردم حتی از پیروان ادیان دیگر به حضور هر چه بیشتر در این‌گونه پیاده روی‌ها و زیارت‌ها علاوه بر ایجاد فضای توام با آرامش و معنویت فردی ، دعوت به گسترش همدلی و کنار رفتن اختلاف‌ها و به نمایش گذاشتن عزم و اراده برای ساختن یک دنیای بهتر است. برگزاری این نمایشگاه در حقیقت شروع کاری برای معرفی هرچه بیشتر ظرفیت‌های معنوی و اخلاقی دو آیین بزرگ مسیحی و اسلامی است.

آگاهی همچنین گفت: بعد از اطلاع از این برنامه، برخی از محافل مهم دینی و آکادمیک در ایران اعلام آمادگی کرده‌اند تا میزبان این نمایشگاه در ایران باشند و سال آینده می‌تواند این اتفاق بیفتد.

سپس حجت‌الاسلام محمد والدمن - از شیعیان اتریشی - اظهار کرد: راهپیمایی اربعین راهپیمایی عاشقان فردی است که خود عاشق خدا بود. در حدود ۱۳۰۰ سال پیش فردی به نام امام حسین  برای مبارزه با بی‌عدالتی و ستمگری  قیام کرد   تا عدالت و دادگری در جامعه حاکم شود. کسی که از همه چیز خود حتی از ازهمسر و فرزندان خود گذشت تا بتواند صلح و همنوع دوستی و محبت در جامعه حاکم شود. وظیفه ما این است تا با شرکت در این راهپیمایی ها از یک طرف با امام حسین و اهدافش  پیمان ببندیم و از طرف دیگر با پاک کردن درون به آرامش برسیم تا بتوانیم این آرامش را به دیگران انتقال دهیم. جامعه ای که آرامش در آن حاکم است به صلح خواهد رسید.

او تاکید کرد: فردی از سلاله پیامبر خود و خانواده خود و بهترین یاران خود را در راه صلح و عدالت قربانی می کند. این راه  راهی پر ازرمز و راز است و افرادی که این راه را رفته اند به آن رسیده‌اند. سالانه ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفر از فرهنگ‌ها و نژادهای مختلف در این راهپیمایی مقدس شرکت می کنند. امیدواریم با این تعامل‌ها و گفت‌وگوها الگویی برای صلح و دوستی برای دیگران باشیم.

در ادامه این مراسم اشتفان ایگنر، رییس موسسه راه یاکوب گفت: هرساله در طول سال تعداد زیادی مسافر از  سرتاسر اروپا برای دیدن کلیسای  سنت جیمز که یکی از مشهورترین اماکن زیارتی  در اروپا بعد از واتیکان است می روند و هرساله بر تعداد این زائران اضافه می‌شود و  طبق آمار شهر سانتیاگو در تاریخ ۲۵ ژوییه ۲۰۱۸ در حدود ۳۲۰هزار نفر از سرتاسر اروپا پیاده برای دیدن این کلیسا عازم  اسپانیا شدند. جیمز یکی از شاگردان برجسته حضرت عیسی و از نخستین افرادی بود که به حضرت عیسی ایمان آورد بود. امروز  از او به عنوان نگهبان اسپانیا یاد می‌شود.

به گفته او، اصولا در طول سال این کلیسا مقصد زیارتی زائران است ولی هرساله در تاریخ ۲۵ ژوییه نقطه اوج این مسافرت است چرا که در ۲۵ ژوییه ۸۱۸ استخوان‌های  یاکوب مقدس را از بیت المقدس  به اسپانیا آوردند و در این مکان خاک کردند. راه سنت جیمز شبکه‌ای از مسیرهای زیارتی در اروپا است که همه به شهر اسپانیایی سانتیاگو دکامپوستلا منتهی می‌شود.

رییس موسسه راه یاکوب اضافه کرد: در این راه ما یاد می‌گیریم با هم دوست شویم و به همدیگر کمک کنیم. همدیگر را با خوراک و نوشیدنی مهمان کنیم و اگر پایی زخم شد روی ان چسبی بچسبانیم. یعنی یاد می‌گیریم به همدیگر صلح و آرامش هدیه کنیم. این سفر زیارتی حواس را باز می‌کند و بسیاری از زائران دوباره مانند کودک می‌بینند، می‌شنوند، احساس می‌کنند و بو و مزه را می‌فهمند.

از دیگر برنامه‌های مراسم گشایش این نمایشگاه نی‌نوازی محمد آذین که از سوی رایزنی فرهنگی کشورمان بود که بدلیل اجرای قطعاتی محزون برای این مراسم بسیار مورد توجه حاضرین قرار گرفت.

کد خبر 4757629

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =