احداث و تکمیل ۱۰۰۰ طرح بهداشتی و درمانی در کشور

قزوین- وزیر بهداشت گفت: یک هزار طرح بهداشتی و درمانی با اعتباری بالغ بر ۳۴ هزار میلیارد تومان در کشور در حال اجراست که بسرعت تکمیل شده و آماده بهره برداری می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید نمکی ظهر سه شنبه در جریان سفر به قزوین در حاشیه افتتاح طح ملی «هر خانه یک پایگاه سلامت» در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی اظهارداشت: طرح بزرگ ملی سلامت با شعار و محور قرار دادن خانواده بعنوان پایگاه سلامت برای اولین بار در جهان در کشور عزیزمان ایران اسلامی اجرایی می شود.

وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی گفت: هدف کلی ما از اجرای این طرح مهم، اجتماعی کردن سلامت و تعریف یک سطح جدیدی از ارائه خدمت و همکاری در ارائه خدمت است و تلاش می کنیم تا خدمت سرانی را از خانه های بهداشت به داخل خانه ها و خانوارها برسانیم.

نمکی یادآورشد: یک عرصه جدیدی برای آموزش پزشکی ایجاد شده و مولفه های تاثیرگذاری در سلامت که از قبل موثرتر است با شروع بیماری های غیر واگیر که مولفه های اجتماعی در کاهش آنها نقش آفرین است مورد توجه قرار می گیرد.

وی اظهارداشت: تغییر روشها از یک ساختار نا بهنجار به سمت یک نظام درست زندگی و به هنجار از عوامل موثری هستد که در اجرای طرح مورد توجه قرار دارد لذا آشنایی دانشجویان علوم پزشکی در رشته های مختلف با مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت که یک جایگاهش خانواده و خانوار است محور اجرای طرح است.

وزیر بهداشت بیان کرد: این طرح در سه استان سمنان، کاشان و قزوین آغاز شده و تا آخر سال بعد از بررسی کاستی ها و تمرین بر روی ارتقاء آن در سراسر کشور از اوایل سال آینده اجرا می شود.

نمکی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص وضعیت پزشک خانواده اظهارداشت: پزشک خانواده در این طرح مسئولیت رهبری و هدایت این مجموعه عظیم را بر عهده خواهد داشت و برای اجرای پزشک خانواده راهکارهایی همچون سیستم ارجاع، اعمال راهنمای بالینی استفاده می شود که در این راستا نیازمند شکل گیری پرونده الکترونیک سلامت هستیم که خوشبختانه در اوایل بهار امسال بدست رئیس جمهور رونمایی و ریل گذاری شد که بخوبی پیش می رود.

وزیر بهداشت در خصوص محدودیت اعتباری هم گفت: مشکل عمده ای را در دانشگاه های علوم پزشکی در تامین دارو و خدمت رسانی و پرداخت در هزینه های جاری نداریم البته کسری هایی وجود دارد که به مطالبات ما باز می گردد.

نمکی اظهارداشت: سهمی که از برنامه بودجه  می گیریم داریم پیگیری می کنیم که به دلیل مشکلات اعتباری و مسائل ایجاد شده در سال جاری، با هماهنگی رئیس سازمان برنامه و بودجه امیدواریم پرداخت شود.

۱۰ هزار میلیارد تومان از تامین اجتماعی مطالبه داریم

وزیر بهداشت تصریح کرد: در حال حاضر میزان مطالبات ما از سازمان تامین اجتماعی بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان است و در جلسه ای که داشتیم بخش عمده ای از طلب ها در هفته ها و ماههای آینده دریافت می شود.

یک هزار پروژه آماده بهره برداری می شود

نمکی از اجرای طرح های بیمارستانی در کشور هم خبر داد و گفت: در حال حاضر بیش از یک هزار پروژه درمانی و بیمارستانی با اعتباری بالغ بر ۳۴ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط خیرین و وزارت بهداشت در حال اجراست که با اولویت مناطق محروم تکمیل شده و واگذار می شود.

وی اظهارداشت: امسال برای اولین بار در کشور ۸۱۰۰ تخت بیمارستانی به مجموعه درمانی و پزشکی کشور اضافه می شود که برای اولین بار در تاریخ کشور این کار صورت گرفته است.

وزیر بهداشت یادآورشد: در بیشترین زمانی که شاهد افتتاح تخت بیمارستانی در کشور بودیم در یک سال حدود ۴۵۰۰ تخت اضافه شد
که امسال برای اولین بار با اولویت مناطق محروم و شهرستانهایی که در نقاط محروم نیستند اما کمبود دارند بیش از ۸۱۰۰ تخت اضافه می شود.

نمکی گفت: این طرح ها شامل طرح های بهداشتی و درمانی و خوابگاهی و بیمارستانی است که تلاش می کنیم تا پایان امسال ۵۰ طرح بیمارستانی افتتاح شود.

کد خبر 4781640

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =