پرداخت کمک‌هزینه تحصیلی به ۲۵۰۰ دانشجوی بهزیستی/واریز از ۱۶ آذر

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: دانشجویان بهزیستی که در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند از ۴۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان از ۱۶ آذر، هر ترم کمک‌هزینه تحصیلی می‌گیرند.

به گزارش خبرنگار مهر، وحید قبادی‌دانا در مراسم تجلیل از معلولان نخبه که ظهر امروز برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به اینکه معلولان اقلیت ۱۰ درصدی را در جوامع تشکیل می‌دهند، اما باید به سمتی پیش برویم که تبعیض و نابرابری برای آنها برطرف شود و شرایطی ایجاد کنیم تا استعدادهای آنها به ظهور برسد تا بتوانند زندگی مستقلی همراه با منزلت اجتماعی داشته باشند.

وی ادامه داد: همچنین زمینه مشارکت اجتماعی مؤثر آنها در خانواده و جامعه ایجاد شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: برخورداری از تحصیلات و شغل، یکی از مواردی است که جامعه معلولان خواستار رفع مشکلات در این خصوص هستند.

قبادی‌دانا با اشاره به اینکه در کشورمان قانون و دانش کم نداریم، اما مشکل این است که در اجرای قوانین ضعف داریم، بیان کرد: اگر بتوانیم قانون جامع معلولان را اجرایی کنیم، بسیاری از مسائل معلولان مرتفع می‌شود.

وی گفت: بر اساس قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، استفاده از مراکز ورزشی، خدمات و وسایل آنها در دستگاه‌های دولتی، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها رایگان است و یکی از نقش‌های بهزیستی، مطالبه‌گری آن است که بتواند حقوق حقه این قشر را استیفا کند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور به ماده ۹ قانون جامع حمایت از حقوق معلولان اشاره کرد و افزود: معلولان در سنین مختلف و واجد شرایط، با معرفی سازمان بهزیستی باید از تحصیل رایگان برخوردار شوند و معلولینی که در ۷ دهک پایین جامعه باشند باید از تحصیلات رایگان برخوردار شوند.

قبادی‌دانا با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۲ هزار و ۵۰۰ معلول در دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند، تصریح کرد: تحصیل در دانشگاه‌ آزاد تا پایان مقطع کارشناسی‌ارشد باید به طور کامل رایگان باشد که البته ۸۰ درصد این مبلغ را بهزیستی پرداخت می‌کند و ۲۰ درصد باقی‌مانده را نیز دانشگاه آزاد تقبل می‌کند.

وی ادامه داد: در دانشگاه‌های پیام‌نور و علمی‌کاربردی نیز ۵۰ تا ۶۰ درصد شهریه معلولان پرداخت می‌شود اما طبق قانون باید زمینه‌ای فراهم شود که تمامی دانشگاه‌ها تحت پوشش قرار گیرند و معلولان بتوانند در آنجا به طور رایگان تحصیل کنند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در خصوص پرداخت کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان معلولی که در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند، اظهار داشت: از روز ۱۶ آذر که روز دانشجو است، به طور منظم کمک‌هزینه تحصیلی در هر ترم برای این دانشجویان پرداخت می‌شود که در مقاطع مختلف از ۴۰۰هزار تومان تا ۲ میلیون تومان است.

قبادی‌دانا همچنین گفت: جای کانون ملی نخبگان در بهزیستی خالی است و خوب است که با حضور نخبگانی که امروز در اینجا حضور دارند، این کانون تشکیل شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۵۰۰ دانشجوی رتبه زیر ۱۰۰۰ در سطح کشور در دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند، افزود: این رقم، رقم قابل توجهی است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در خصوص استخدام سه درصدی معلولان در دستگاه‌های دولتی نیز گفت: بر اساس قانون، سه درصد استخدامی دستگاه‌ها باید برای معلولین باشد که از طریق آزمون، این اتفاق رخ می‌دهد.

قبادی‌دانا تأکید کرد: از سال ۹۲ تاکنون حتی یک استخدام دولتی نیز در بهزیستی نداشتیم چرا که باید آزمون استخدامی برگزار می‌شد و این مشکلات در حال برطرف شدن است.

وی همچنین در خصوص معلولین سرپرست خانواری که فرزند آنها در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند گفت: این امکان را نیز برای این افراد فراهم می‌کنیم تا فرزندان آنها هم از کمک‌هزینه تحصیلی برخوردار شوند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: ۲۵۰۰ نفر از مددجویان بهزیستی در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند که شهریه نمی‌دهند و کمک هزینه به آنها پرداخت خواهد شد.

قبادی‌دانا از پیگیری اختصاص سهمیه سوخت به معلولان خبر داد و گفت: این موضوع را از رئیس‌جمهور و ستاد سوخت پیگیر بودیم که امیدواریم به نتیجه برسد.

کد خبر 4788812

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =