دستگیری سه زن که جیب بری کسب و کار خانوادگی آنهاست

معاون مبارزه با سرقت های خاص پلیس آگاهی پایتخت از دستگیری سه زن جیب بر حرفه ای خبر داد که از مسافران خطوط اتوبوس BRT هیجده میلیاد ریال جیب بری کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری مهر،  سرهنگ کارآگاه محمد نجفی در تشریح این خبر، گفت: در پی شکایت های مردمی مبنی بر سرقت اموالشان در خطوط اتوبوسرانی BRT و پایش های اطلاعاتی توسط کارآگاهان اداره ۱۷ پلیس آگاهی مشخص شد که سارقان سه زن جیب بر حرفه ای می باشند که در خطوط اتوبوس های BRT مولوی، خاوران اموال مسافران را سرقت می کنند.

وی بیان داشت: اکیپی از کارآگاهان این اداره مراقبت های ویژه در این محدوده را بر عهده گرفتند و با شناسایی چهره این سارقان، موفق شدند مخفیگاه آنان را در محدوده اتابک شناسایی کنند.

این مقام انتظامی با بیان اینکه با هماهنگی های قضائی و هر سه متهم نام های مریم ۴۵ساله، مهری ۳۰ساله و نسا ۶۰ساله دستگیر شدند، توضیح داد: در زمان دستگیری متهمان تعدادی از مردان خانواده هر سه سارق از دستورهای پلیسی تمرد و قصد مقاومت و مداخله را داشتند که پس از مهار و کنترل عملیات، هر سه سارق دستگیر و به اداره هفدهم منتقل شدند.

معاون مبارزه با سرقت های خاص پلیس آگاهی پایتخت افزود: در بررسی سوابق موجود در پلیس آگاهی نشان می دهد، مهری در سال ۹۱ هم توسط کارآگاهان اداره هفدهم دستگیر و روانه زندان شده است و پس از تحمل ۴سال حبس در سال ۹۵ آزاد شده است. مریم که مادر مهری نیز می باشد در سال ۹۱ به همراه دخترش دستگیر و کمی زودتر از مهری از زندان آزاد می شود. سومین متهم که نسا نام دارد و پیرزنی ۶۰ساله می باشد از زنان جیب بر با سابقه پایتخت می باشد که دختر و نوه اش را نیز از ابتدا برای جیب بری آموزش داده و در طی این سالها این سه زن در قالب یک کسب و کار خانوادگی به جیب بری از شهروندان مشغول هستند.

این مقام پلیس، گفت: مهری در اعترافات خود در بدو ورود به پلیس آگاهی اظهار داشت "به مواد مخدر شیشه اعتیاد دارم و روزی صدهزارتومان برای خرید مواد نیاز دارم. دارای یک فرزند ۹ساله می باشم که به خاطر شرایط نابسامان زندگی من و پدرش هنوز به مدرسه نرفته است. همسرم نیز در کمپ بسر می برد. پدرم از متهمان اداره هفدهم بوده و چند سال پیش فوت کرده است. از وقتی چشم باز کردم مردان خانواده در منزل می ماندند و مواد مخدر مصرف می کردند و ما زن ها از راه سرقت و جیب بری خرج زندگی مان را تامین می کردیم".  

وی گقت: متهم در اظهاراتش اضافه کرد "جیب بری را از مادرم یاد گرفتم و او هم از مادرش نسا یاد گرفته است. تمام زندگی من یا در زندان سپری شده یا با دزدی از مردم، بقیه اعضای خانواده ام هم همین طور هستند. روی دستهای من پر از آثار خودزنی است که در نوجوانی انجام داده ام".

نجفی در ادامه گفت: مریم در تشریح شیوه و شگرد جیب بری شان توضیح داد "شیوه و شگرد ما به این صورت بود که چند نفری سوار اتوبوس می شدیم و سوژه های خود را از بین زن هایی که دستشان بند بود مثلا بچه بغلشان بود یا خرید داشتند یا با گوشی خود صحبت کرده بودند یا گوشی آنها از گوشه کیفشان پیدا بود انتخاب می کردیم و یکی از ما گوشی را می دزدید و بعد به نفر بعدی می داد و اگر در این میان کسی متوجه جیب بری می شد ما برای کمک به مال باخته نزدیک می شدیم و مشغول همدردی و رفتارهای نمایشی می شدیم تا نفر اصلی فرصت فرار داشته باشد و اگر مال باخته با همدستمان درگیر می شد چنان نزاع و درگیری و ضرب و شتمی راه می انداختیم که شاکی را از درگیری با همدستمان پشیمان می کردیم".

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه در بازرسی از منزل متهمان ۶عدد گوشی کشف شد، گفت: کارشناسان ارزش ریالی گوشی ها و سایر اموال سرقت شده توسط متهمان بالغ بر یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان برآورد کرده اند.

وی عنوان کرد: البته کل این هزینه به جیب آنها نرفته چون این افراد برای تامین هزینه مواد مخدر گاها یک گوشی هفده میلیونی را به مبلغ ۶۰۰هزارتومان در کنار خیابان می فروشند.  

وی در انتها خاطر نشان کرد: متهمان با دستور مقام قضائی به منظور شناسایی شاکیان و تحقیقات تکمیلی در اختیار اداره هفدهم پلیس آگاهی پایتخت می باشند.

کد خبر 4796397

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =