جانشین «باقر لاریجانی» منصوب شد/ حکم وزیر بهداشت برای «حق دوست»

دکتر علی اکبر حق دوست به عنوان جانشین «باقر لاریجانی» در معاونت آموزشی وزارت بهداشت منصوب شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در پی استعفای دکتر باقر لاریجانی از معاونت آموزشی وزارت بهداشت، دکتر علی اکبر حق دوست به عنوان معاون آموزشی جدید وزارت بهداشت معرفی شد.

دکتر علی اکبر حق دوست هم اکنون ریاست مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی را برعهده دارد.

وی پیش از ریاست دانشگاه علوم پزشکی کرمان، معاونت برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت و  مشاور معاونت آموزشی را برعهده داشت.

دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت در حکمی دکتر علی اکبر حقدوست را به عنوان معاون آموزشی این وزارتخانه منصوب کرد.

در حکم وزیر بهداشت آمده است:

«با توجه به سوابق علمی و اجرائی ارزنده جنابعالی ، بدینوسیله بعنوان معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منصوب می شوید . انتظار می رود در آن جایگاه حساس موارد ذیل را که از قبل نیز شروع شده پیگیری و محقق فرمائید.

۱. با توجه به تاثیر مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت ، جامعه محور شدن آموزش علوم پزشکی یک ضرورت اجتناب ناپذیرست. انتظار می رود با جدیت و همت بی وقفه مدل علمی این حرکت زیربنائی طراحی و اجرا شود. طرح جدید «هرخانه یک پایگاه سلامت» و ادغام آموزش جامعه نگر در این طرح بنیادین از آثار ماندگار در ایام باقیمانده دولت خواهد بود.

۲. به دلیل مشغله فراوان روسای دانشگاه ها پرداختن به بخش درمان و حل و فصل مشکلات مالی دانشگاه ها، بخش آموزش دچار غفلت مزمن شده است.

اینجانب تلاش می کنم با اصلاح هرچه زودتر ساختار اداره دانشگاه ها و همچنین روان سازی گردش مالی و وصول مطالبات سازمان های بیمه گر از این دغدغه ها بکاهم . مع الوصف توجه ویژه جنابعالی به امر آموزش و نظارت مستمر بر کیفیت آن می تواند آموزش علوم پزشکی را از آسیب پذیری بیشتر برهاند.

ضروری است شیوه پذیرش دانشجو، مهارت آموزی، نحوه ارتقاء اساتید، شیوه انتخاب هیئت بورد، طول دوره های آموزشی، نسبت و تعداد رشته ها و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، روش های انگیزشی و ده ها مورد دیگر در دانشگاه ها بازنگری شود.

سرعت عمل در این مباحث اساسی بسیار حائز اهمیت است و ضروری است ست با نظر خواهی از اعضاء هیئت علمی دانشگاه های سراسر کشور با برگزاری نشست و تشکیل کمیته های متعدد هرچه زودتر راهکارهای اساسی را بیابیم.

۳. در سال های اخیر بدلیل جایگاه اجتماعی و بعضا" اقتصادی رشته های علوم پزشکی تلاش در کسب صندلی در دانشکده ها تبدیل به رقابتی فراتر از رقابت های علمی گشته و مداخلات شیوه های غیر اخلاقی را سبب شده است. ضروریست با طراحی ساز و کارهای نظارتی مستمر و همکاری  دستگاه های ذیربط به پایش این موارد بپردازید تا شائبه بی عدالتی در آموزش علوم پزشکی و بازشدن هرگونه روزنه ورود دانشجو با اهرم هایی غیر از هوشمندی و بضاعت علمی مرتفع شود.

صندلی دانشگاه باید جایگاه فرزندان با استعداد کشور از همه اقشار و طبقات اجتماعی و بدون امکان استفاده از هرگونه رانت باشد.

۴. حضور معاونین آموزشی دانشگاه ها در مراکز درمانی و بیمارستان های دانشگاهی کمرنگ است . ضرورت دارد معاونین آموزشی با سرکشی مستمر شیوه درمان در بیمارستان های دانشگاهی را ارزیابی و هرگونه کاستی را مرتفع کنند.

شیوه درمان در بیمارستان دانشگاهی حاصل نحوه آموزش درست و یا نادرست است که معاونین آموزشی نقش اساسی در این امر مهم دارند.

۵. اخلاق پزشکی بعنوان جزء تفکیک ناپذیر آموزش متاسفانه مورد توجه ویژه قرار نمی گیرد . در برخوردهای سرزده اینجانب به مراکز بیمارستانی بعضا" شاهد عدم رعایت موازین کامل اخلاقی در رده های مختلف هستم.

احترام به مردم  اعم از بیمار و یا همراه وی و همچنین اساتید از الزامات آموزش در کلیه رشته ها ، بخصوص رشته های علوم پزشکی است که لازمست مورد مداقه بیشتر قرار گیرد.

۶.بلاتکلیفی در شرح وظایف بیمارستان های آموزشی بعضا" موجب سرگردانی مردم می شود . برای مثال تعیین تکلیف و شرح وظایف متخصص طب اورژانس و مرزبندی آن با وظایف انترن، رزیدنت و اساتید در بخش اورژانس بیمارستان های دانشگاهی از ضرورت هائی است که اینجانب از مدت ها قبل دنبال می کنم و ضروت دارد با هماهنگی معاون درمان، نحوه اداره اورژانس در بیمارستان های دانشگاهی تعیین تکلیف شود.

۷. تهیه مطالب آموزشی برای همه گروه های هدف بخصوص در مورد بیماری های شایع واگیر و غیر واگیر، ارتقاء کیفیت زندگی در مورد سالمندان و دیگر گروه ها، جمعیت و آثار ناشی از آهنگ رشد کند و منفی آن از رسالت های آن معاونت است که لازمست با پرهیز از مدیریت جزیره ای و بنحو ادغام یافته با هماهنگی معاونت های بهداشت، درمان، پژوهش و دیگر معاونت های ذیربط اقدام فرمائید.

۸. استفاده از روش  های نوین آموزشی، دانشگاه مجازی و آموزش از راه دور و بهره گیری از ظرفیت های فضای مجازی برای کلیه گروه  های هدف از مسئولیت های اساسی آن معاونت است که باید مورد توجه قرار گیرد.

۹. تعریف جایگاه علمی طب سنتی و طب مکمل در آموزش علوم پزشکی و ادغام آن در نظام ارائه خدمت و تعیین محلی برای ارائه این خدمات در بیمارستان  های دانشگاهی از ضرورت های اجتناب ناپذیر است . بدیهی است در صورتیکه جنابعالی و همکاران ارجمندتان عالمانه به این امر مهم نپردازید بی تردید مورد دست اندازی و تاخت و تاز افراد غیر علمی، غیر حرفه ای و سودجو قرار خواهد گرفت و مردم نیز از این بابت زیان خواهند کرد.

۱۰. قرار گرفتن دانشگاه ها در طراز بین المللی، خلق ثروت با پیوند آنها با پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان و نقش آفرینی در اقتصاد ملی نیز مقوله ای ست که برنامه، پیگیری مستمر و هماهنگی بیشتری با معاونت پژوهشی را می طلبد و شایسته است در این راستا نیز گام های موثری برداریم.

توفیق جنابعالی را از خداوند بزرگ مسئلت دارم»

کد خبر 4816096

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =