«موزه» محور اصلی توسعه فرهنگی است

اهواز- معاون وزیر میراث‌فرهنگی گفت: «موزه‌ها» محرک توسعه فرهنگی هستند و در این جهان هرگاه در هر منطقه‌ای به دنبال توسعه بودند، از موزه‌ها شروع می کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حسن طالبیان ظهر امروز جمعه در آئین افتتاح موزه باستان‌شناسی در ایذه بیان کرد: ایذه به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص بین دو فرهنگ شوشان و فلات مرکزی قرار گرفته است و به همین دلیل به عنوان منطقه بینابینی به ویژه در بین باستان شناسان بسیار معروف است.

وی افزود: این نشان دهنده اهمیت و عظمت این مجموعه در شمال شرقی خوزستان است که ظرفیت‌های ویژه‌ای که حتماً باید به آن بیشتر توجه کرد.

معاون وزیر میراث‌فرهنگی عنوان کرد: امیدواریم با بهبود وضعیت‌های اعتباری بتوانیم با اجرای برنامه‌های مشارکتی بتوانیم در این زمینه فعالیت‌های بیشتری را انجام دهیم.

طالبیان بیان کرد: ما می‌دانیم پیش از تاریخ تا دوره معاصر آثار زیادی وجود دارد، بیش از ۲۰۰ محوطه پارینه سنگی با حدود ۵۰ هزار تا ۱۲ هزار سال قدمت و به دلیل این شرایط اکولوژی، اجتماعی و فرهنگی همیشه استقلال تمدن‌ها در اینجا بوده است.

وی افزود: از دوره ایلام کهن شکل گرفته تا ایلام جدید، سلوکی پارتی، تا دوره اسلامی همه نشان دهنده اهمیت این منطقه است.

معاون وزیر تصریح کرد: «موزه‌ها» محرک توسعه فرهنگی هستند و در این جهان هرگاه در هر منطقه‌ای به دنبال توسعه بودند از موزه‌ها شروع می‌کردند. ما امروز در کشور، خوشبختانه در طول این چند سال جهت زیادی در موضوع موزه داشته‌ایم.

وی عنوان کرد: حدود هفت هزار موزه در کشور وجود دارد که اکثر این موزه‌ها به بخش خصوصی واگذار شده و تنها ۲۶۰ موزه توسط بخش دولتی اداره می‌شود.

وی افزود: این نشان دهنده آن است که یک جهش و یک درک و توسعه فرهنگی در بین دوستداران میراث فرهنگی و بخش خصوصی انجام شده و ما اکنون تلاش می‌کنیم موزه‌های بخش خصوصی را کمک کنیم؛ اگر در این منطقه نیز بخش خصوصی وجود داشته باشد از تسهیلات تا کمک‌های مختلف می‌توانیم برای آنها انجام دهیم؛ زیرا اعتقاد داریم با این مشارکت بسیار موفق‌تر خواهیم بود.

معاون وزیر گفت: در همین وضع اقتصادی بد و در هفت ماه اخیر حدود ۲ هزار و ۵۵۰ پروژه مرمتی در کشور در حال انجام است و شاهد حدود صد و ۵۰۰ پروژه مرمتی مربوط به حاکمیت و میراث است و بیش از دو هزار و ۴۰۰ پروژه بخش خصوصی در حال انجام است اما در خوزستان متأسفانه مشارکت بخش خصوصی متأسفانه با توجه به شرایط پیش آمده کمتر استقبال شده اما باید ما به این سمت حرکت کنیم که این مهم محقق شود.

وی عنوان کرد: افتتاح این پروژه، مرحله نخست است و موزه در آغازین روز افتتاح قطعاً مشکلاتی دارد، مهم افتتاح در گام نخست است و در مراحل بعدی با مدیریت‌های صحیح تکمیل و مشکلات مرتفع خواهد شد.

کد خبر 4827936

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =