گزارش حسابرس معتمد شورا و ارزیابی او را ندیده ‎ایم

احمد مسجد جامعی در جلسه شورای اسلامی شهر تهران در موردگزارش عملکرد یکساله شرکت آب و فاضلاب گفت، حسابرس معتمد شورای اسلامی شهر تهران که از سوی کمیسیون بودجه معرفی می شودچه کسی است؟

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، احمد مسجدجامعی در دویست و چهاردهمین جلسه شورای شهر تهران، در خصوص نظارت بر اجرای مصوبه آب و فاضلاب و ابهامات موجود در آن گفت: مساله اول تامین منابع مالی آب و فاضلاب است. تبصره ششم مصوبه تامین منابع مالی مورد نیاز پروژه های توسعه و بازسازی تاسیسات آب و فاضلاب شهری و اجرای طرح آبرسانی اضطراری شهر تهران و تامین بخشی از کسری قیمت تمام شده تعرفه خدمات آب و فاضلاب می گوید: «به منظور کنترل و نظارت بر روند پیشرفت پروژه ها و هزینه کرد منابع حاصل از این مصوبه دو نفر از اعضای شورای اسلامی شهر تهران به پیشنهاد کمیسیونهای برنامه و بودجه و سلامت و محیط زیست و خدمات شهری (از هر کمیسیون یک نفر)، و تصویب شورای اسلامی شهر تهران به عنوان عضو ناظر در هیات مدیره شرکت آب و فاضلاب شهر تهران معرفی می گردند.» سوال این است که تاکنون چند جلسه ا زجلسات این هیات مدیره تشکیل شده؟ در کدام جلسات از اعضای شورا دعوت به عمل آمده و گزارش آنچه بوده است؟

گزارش موجود، گزارش آبفاست نه شورای شهر

عضو شورای شهر سپس به مساله دوم خود پرداخت و گفت: مساله دوم این است که حسابرس معتمد شورای اسلامی شهر تهران که از سوی کمیسیون بودجه معرفی می شود و لازم است همکاری های لازم با ایشان انجام شود کیست؟ ایشان معرفی شده یا نشده؟ چه روندی را طی کرده؟ حسابرس معتمد کجاست؟ گزارش او کجاست؟ خود او کیست؟ ما که گزارش این حسابرس معتمد و ارزیابی او را ندیده‎ایم پس چطور می‌توانیم دراینجا راجع به نظر ایشان صحبت کنیم. در واقع این گزارش آبفاست نه گزارش حسابرس معتمد شورا.
نظارت مغفول مانده است
وی افزود: بحث بعدی و مساله سوم این است که سالانه گزارشی از عملکرد مصوبه، با نظارت کمیسیون سلامت و محیط زیست و خدمات شهری، داده می شد تا نظر کمیسیون پیرامون آن اخذ شود که به نظر می رسد همین گزارشی است که آقای مهندس میلانی ارائه دادند. به این ترتیب باید گفت نظارت با توجه به برخی از بندها مغفول مانده است و خواهش من این است که گزارشی نظارتی و جامع بدهند.

مسجدجامعی در ادامه جلسه با یادآوری این نکته که در دوره های پیشین شورای شهر هم مساله آب و فاضلاب، هم مطرح و هم مهم بود بیان کرد: در دور قبل رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست و خدمات شهری آقای دکتر حافظی، یکی از نمایندگان خوب تهران بودند که به گزارش شفاهی بسنده نمی کرد و گزارش های جدی و کتبی می گرفت و ارزیابی و پی‎گیری می کرد. علاوه‌براین مسوول آب و فاضلاب تهران هم آقای پرورش بودند که ایشان هم مدیری توانمند بود و قدم های خوبی برداشتند.

وی با بیان این نکته که وقتی برنامه پنجساله دوم تصویب شد دوستان، در زمانی که مسولیت شورا را داشتم، تبصره‌ای دوفوریتی برای بحث آب و فاضلاب آوردند اظهار داشت: بنابراین این سند در گذشته بوده و پیشترها هم در کمیسیون عمران و شهرسازی که مسوولیت آن با دکتر شکیب، که برای همه آشنا بودند، مطرح بوده ا ست. ایشان هم از افرادی نبودند که به گزارشات شفاهی و صوری رضایت دهند. همه اسنادش هم موجود است و اینها با دقت دیده شده است.

وی افزود: در شورای سوم هم خانم ابتکار موضوع تصفیه خانه های محلی منطقه ۲۲ را مطرح کردند که تهیه سند و نحوه سرمایه گذاری در آن، به عهده آقای میراحمدی و آقای مکارم که رییس و مشاورسازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی بودند گذاشته شد که آنها قواعدش را بنویسند. آنها هم پس از بررسی‌های انجام گرفته گفتند آورده شرکت آب و فاضلاب متناسب با قیمت زمینی که شهرداری می دهد نیست. با ارائه نظر کارشناسی این آقایان، توافقی در این زمینه حاصل نمی‌شد.

عضو شورای شهر تهران با بیان این نکته که سند ارائه شده در جلسه امروز، جدید است، تاکید کرد: در عین حال باید دقت داشت که این موضوع سابقه داشته است. پیشترها، هم آقای پرورش در باره آن کار کردند، هم وزیر وقت نیرو آقای مهندس چیت‎چیان به صحن شورا آمدند و بحث شد، هم کمیسیون ها کار کردند و هم گزارش های کتبی وجود دارد.
وی در ادامه افزود: در تبصره دوازدهم مصوبه امروز شورا یا همان مصوبه «تامین منابع مالی مورد نیاز پروژه های توسعه و بازسازی تاسیسات آب و فاضلاب شهری و اجرای طرح آبرسانی اضطراری شهر تهران و تامین بخشی از کسری قیمت تمام شده تعرفه خدمات آب و فاضلاب» گفته شده «این مصوبه از تاریخ لازم الاجرا شدن لغایت پایان سال ۱۴۰۲ با رعایت مفاد تبصره یازدهم قابل اجرا بوده و کلیه مبالغ تعیین شده در آن از ابتدای سال ۱۳۹۹ هر ساله به میزان تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی نسبت به سال قبل افزایش می یابد.»

مجسمه ارزشمند خیام ترمیم شود

احمد مسجدجامعی همچنین در این جلسه با اشاره به روز خیام و تصویر مجسمه این شاعر نامدار که بر صفحه مانیتور صحن شورا نقش بسته بود گفت: تذکری در باره مجسمه خیام و تخریب آن دارم. این مجسمه که در پارک لاله کنار هتل لاله نصب است روزبه‌روز با تخریب بیشتری مواجه می‌شود که لازم است آن را مجدداً ترمیم کنند.
عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه علیرغم ارزش بالای مجسمه خیام، متاسفانه مورد فراموشی قرار گرفته اظهار داشت: ضرورت دارد این مجسمه و دیگر آثار ارزشمند یکجا جمع آوری و نگهداری شود تا این‌گونه در معرض تخریب و نابودی قرار نگیرد.

وی در ادامه به اهمیت و ارزش مجسمه خیام پرداخت و در این باره گفت: واقعیت این است که در شهری چون تهران مجسمه زیاد است ولی این مجسمه شان و قدمت خاصی دارد و جزء آثار مرجعی است که به دستان استاد ابوالحسن صدیقی از شاگردان کمال الملک ساخته شده است. متاسفانه این مجسمه فاخر و مانند آن، که تعدادشان هم زیاد نیست، جایی ثبت نمی شود وضروری است برای حفظ این سرمایه های شهر ثبت و نگهداری انجام گردد.

کد خبر 4927930

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =