دیدار و گفتگوی رایزن فرهنگی ایران با شخصیت های دینی مانیل

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مانیل به مناسبت عید سعید قربان و با دعوت از علمای منطقه مسلمان نشین مهارلیکای مانیل (پایتخت فیلیپین)، نشست صمیمانه ای را برگزارکرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مانیل به مناسبت عید سعید قربان و با دعوت از علمای منطقه مسلمان نشین مهارلیکای مانیل (پایتخت فیلیپین)، نشست صمیمانه ای را برگزارکرد.

در این دیدار صمیمانه امیر الدین باکارات مدیر مسجد بزرگ آبی و عبدالمنعم قاری برجسته قرآن کریم و مدیر دارالقرآن حضرت محمد رسول الله (ص) حضورداشتند.

مرتضی صبوری رایزن فرهنگی کشورمان، در این دیدار فرا رسیدن عید سعید قربان را تبریک گفت و در سخنانی بااشاره به این که بیماری کرونا فعالیتها و مراسم دینی راتعطیل یا کاهش داده است، اظهارداشت: مناسک حج بعنوان مهمترین عبادت دینی مسلمین بطور محدود برگزار و زائرین کشورهای مسلمان  موفق به حضور در مراسم حج امسال نشده اند.

وی درادامه سخنان خود افزود: امیدواریم به لطف الهی بعد این سختی، آسایش و آرامش به جهان بشری بازگردد و مجددا مناسک و عبادات، پرشورتر از قبل برقرار شود زیرا این وعده مسلم الهی است که پس از هر سختی حتما آسانی و گشایش فرا خواهد رسید.

رایزن فرهنگی با اشاره به پیامدهای شیوع کرونا در جهان گفت : عده ای عامل اصلی این بیماری را انسانی می دانند و از دریچه مادی صرفا به آن می نگرند ولی عده بیشتری خاصه اندیشمندان دینی این پدیده را آزمون الهی دانسته تا بشر را متوجه خطاهای خود بنماید.

 صبوری افزود :اگر ما به آموزه های قرآنی توجه کنیم بطور واضح می بینیم که خداوند اراده خویش را از طریق اسباب و علل جاری می نماید و در این بیماری هم خداوند حداقل دو بلای انسانی را با بلای کرونا به انسان فهماند : یکی درهم شکستن غرور کاذب انسان را که خود را قدرت مطلق می پنداشت و مغرور دستاوردهای علمی خود شده بود و به ابنای بشر و طبیعت ظلم می کرد و دیگر بلای غفلت و فراموشی از خالق خود و نعمتهایی که خدا به او ارزانی داشته است.

درادامه این دیدار باکارات مدیر مسجد آبی نیز در سخنانی ضمن تشکر از رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران جهت برگزاری این نشست، اظهار داشت: مسلمانان مهارلیکا از جمله علمای مسلمان آن در طول این سالها همواره از پشتیبانی و حمایت مسئولین ایرانی از جمله رایزنی فرهنگی ج. ا.ایران برخوردار بوده اند که نمونه بارز آن همکاری خوب رایزنی فرهنگی با مجموعه مدیران و علمای مسجد آبی است که تاکنون برنامه های مشترک زیادی بین طرفین برگزار شده است و در کنار آن حمایت از دارالقرآن مسجد است که به لطف پشتیبانی رایزنی فرهنگی هیچگاه فعالیت آن تعطیل نشده بلکه رو به گسترش بوده است و شاهد بودید که در مسابقات ملی قرآن کریم فیلیپین که قبل از اعمال قرنطینه برگزار شد، نفر اول و سوم مسابقات از دارالقرآن مسجد آبی بود.

 وی همچنین با اشاره به مشکلات مسلمانان مهارلیکا در دوره کرونا اظهار امیدواری کرد که رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بتواند بیش از پیش از برنامه های دینی و فرهنگی مسلمانان منطقه و مسجد آبی حمایت و پشتیبانی نماید.

احمد ماتانوک،  امام مسجد آبی نیز ضمن تبریک متقابل عید سعید قربان اظهار داشت: شما به مطالب مهمی اشاره کردید و بنده نیز عرض می کنم برای هر مشکلی راه حلی موجود است و خداوند بزرگ مقرر فرموده در مصائب و مشکلات یار و مددکار یکدیگر باشیم و ما می دانیم که بیماری کرونا آزمایشی است که خداوند ما را در معرض آن قرار داده و اگر چنین مشکل بزرگی در برابر ما وجود دارد از سویی فرمان پروردگار نیز دایر بر همکاری در حل آن پیش روی ماست  و ما در مسجد آبی به سرپرستی برادر عزیزمان  «باکارات» و علی رغم محدودیت های موجود سعی می کنیم همچنان به وظایف خود عمل نماییم.

رایزن فرهنگی در خاتمه دیدار ضمن تشکر و ابراز مجدد خوشوقتی از دیدار برادران مسلمان و با تاکید بر استمرار حمایتهای رایزنی فرهنگی از برادران و خواهران ایمانی خویش، اظهار امیدواری کرد با رفع مشکلات ناشی از کرونا و رونق گرفتن فعالیتها، مجددا برنامه های مشترک رایزنی و مسجد آبی به اجرا درآید و دو طرف بیش از پیش در راستای حمایت از یکدیگر و در جهت تعالی فرهنگ اسلام در جامعه فیلیپین موفق باشند.

کد خبر 4986470

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 8 =