چاپ ۵۰ عنوان کتاب در چاپخانه‌های خراسان‌جنوبی

بیرجند- معاون فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌جنوبی گفت: حدود ۵۰ عنوان کتاب از ابتدای سال ۹۹ تا پایان مرداد ماه در چاپخانه‌های خراسان‌جنوبی نشر یافته است.

محمود رمضانی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به یازدهم شهریورماه روز صنعت چاپ اظهار کرد: در حال حاضر در خراسان‌جنوبی ۵۳ چاپخانه فعال داریم که آثار بسیار با کیفت و مطلوبی را وارد بازار نشر کرده‌اند.

معاون فرهنگی و امور رسانه‌ای فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌جنوبی با تبیین یکی از گلایه‌های چاپخانه‌داران استان مبنی بر اینکه متأسفانه چاپ و نشر بسیاری از آثار داخل استان به چاپخانه‌های خارج از خراسان‌جنوبی سپرده می‌شود، بیان‌کرد: این گلایه چاپخانه‌داران خراسان‌جنوبی به حق است.

رمضانی افزود: خراسان‌جنوبی در عرصه صنعت چاپ در شرق کشور بی رقیب است و چاپخانه‌داران استان سفارش‌هایی از استان‌هایی چون کرمان، سیستان و بلوچستان و یزد داشته‌اند که نشان از کیفیت کار آنان است.

وی گفت: با این وجود بر اساس عدم خودباوری هنوز صاحبان بسیاری از آثار و کارهای چاپی سفارشات خود را به سایر استان‌ها برای چاپ ارائه می‌دهند.

معاون فرهنگی و امور رسانه‌ای فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه بیشتر درآمد چاپخانه‌های خراسان‌جنوبی از سفارش‌های خارج از استان است، اظهار کرد: باید ظرفیت‌های داخل استان را باور کرده و از آن به نحو مطلوب استفاده کنیم.

رمضانی با اشاره به موضوع کاغذ مورد نیاز چاپخانه‌های خراسان‌جنوبی اظهار کرد: از سال گذشته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تدابیری را برای در اختیار گذاشتن کاغذ مورد نیاز چاپخانه‌ها برای چاپ کتاب و روزنامه با ارز دولتی اندیشید که این روند ادامه دارد.

وی بیان‌کرد: در سال ۹۸ حدود ۱۶۰ عنوان کتاب در چاپخانه‌های خراسان‌جنوبی به چاپ رسیده که تیراژ بسیاری از این عناوین کتاب در حدود هزار جلد بوده است.

معاون فرهنگی و امور رسانه‌ای فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌جنوبی ادامه‌داد: از ابتدای سال ۹۹ تا پایان مرداد ماه نیز حدود ۵۰ عنوان کتاب در چاپخانه‌های خراسان‌جنوبی نشر یافته است.

رمضانی یادآور شد: البته شیوع کرونا و کاهش سفارشات بر مسائل مالی و اقتصادی چاپخانه‌ها تأثیر منفی گذاشته است که امیدواریم با کاهش روند شیوع کرونا این موضوع و نگرانی نیز مرتفع شود.

کد خبر 5012778

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =