فشار حداکثری آمریکا در روزهای آخرش است/ پالس ضعف در داخل ندهیم

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: فشار حد اکثری آمریکا در حال طی کردن روزهای آخر خود است،  به شرط آنکه رویکرد و گفتمان مقاومت را حفظ و پالس ضعف از داخل کشور ندهیم.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور امروز (دوشنبه) در نشست خبری که به مناسبت هفته پدافند غیرعامل برگزار شد، ضمن تبریک ایام ربیع الاول و میلاد رسول اکرم (ص)، گفت: بعد از ۲۵ سال در سال ۱۳۸۲ سازمان پدافند غیر عامل کشور بنابر تشخیص مقام معظم رهبری تشکیل شد.

وی با بیان اینکه وظیفه سازمان پدافند غیر عامل ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌ها برای توسعه و ایمنی زیرساخت‌ها است، افزود: پدافند غیر عامل مکمل اقدامات نیروهای مسلح است و ما امروز پدافند هوشمند و ترکیبی را دنبال می‌کنیم.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل با اشاره به برنامه‌های هفته پدافند غیر عامل، گفت: ۵ تا ۱۲ آبان به عنوان هفته پدافند غیر عامل نامگذاری شده و در این مدت برنامه‌هایی را برای گرامی داشت و آشنایی مردم با اقدامات سازمان پدافند غیر عامل برگزار می‌کنیم.

سردار جلالی با اشاره به تهدیدات جدید، تاکید کرد: تهدیدات انسان ساخت و مقابله با اثرات آن وظیفه سازمان پدافند غیر عامل کشور است، امروز تهدیدات با ۱۰ سال پیش بسیار تفاوت پیدا کرده است. این تهدیدات پویا و سیال هستند. تهدیدات در حوزه انسان ساخت روزانه و سالانه تغییر پیدا می‌کند.

تهدیدات هیبریدی یا ترکیبی استراتژی جدید دشمن است

وی گفت: قدرت کشور ما بسیار افزایش یافته به همین دلیل دیگر با تهدید نظامی روبرو نیستیم، ورود به لایه نظامی خط قرمز آمریکایی‌ها است اما در زمانی که ما پایگاه «عین الاسد» را هدف قرار دادیم آنها به دلیل اینکه احتمال رفتن به سوی جنگ را می‌دادند پاسخ ندادند، زیرا استراتژی آمریکایی‌ها تهدید و فشار «مادون جنگ» است.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور تهدیدات هیبریدی یا ترکیبی را استراتژی جدید دشمن دانست و گفت: امروز دیگر تهدیدات تک بعدی نیست و ترکیبی از عوامل است، این تهدیدات حوزه‌های اقتصادی، سایبری و سیاسی را در بر می‌گیرد.

سردار جلالی اظهار داشت: امروز آمریکایی‌ها از دلار که یک مؤلفه قدرت برای آنها است به عنوان یک ابزار و عامل برای فشار آوردن به کشورها استفاده می‌کنند، پس ما باید از وابستگی اقتصادمان به دلار بکاهیم تا در این جنگ کمتر آسیب ببینیم.

وی هوشمند سازی را یکی دیگر از تهدیدات روز دانست و گفت: امروز با پدیده شهرهای هوشمند روبرو هستیم که همه چیز الکترونیک و سایبری شده و طبیعتاً می‌تواند مورد نفوذ دشمنان قرار گیرد.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور با بیان اینکه امروز ما با جنگ زیر ساخت‌ها روبرو هستیم، تاکید کرد: زیرا دشمنان با زدن زیر ساخت‌ها تلاش می‌کنند مردم را به میدان آورده و آنها را علیه دولت‌ها به کار گیرند، امروز اکثر تهدیدات دشمنان مؤثر بر مردم و مردم محور است تا از این طریق فشار بر مردم را افزایش دهند، به نوعی که قطع برق و اینترنت می‌تواند موجب نارضایتی مردم و تهدیدات امنیتی شود.

سردار جلالی با اشاره به تحریم‌های همه جانبه علیه ایران، افزود: دشمنان تلاش دارند با تحریم، مردم را دچار مشکلات فراوانی کند تا از این طریق، نارضایتی مردم را افزایش و دولت را دچار مشکلات فراوانی کند. در این مسیر اشتباهات خودی‌ها و پاس گل‌هایی که توسط برخی داده می‌شود نیز بسیار مؤثر است.

فشار حداکثری آمریکا روزهای آخر خود را طی می‌کند

وی تصریح کرد: آنها با تحت فشار قرار دادن ما، می‌خواهند ایران را پای میز مذاکره بکشند اما به نظر می‌رسد که فشار حد اکثری آمریکا در حال طی کردن روزهای آخر خود است و ما از این مرحله در حال عبور هستیم به شرط آنکه، رویکرد و گفتمان مقاومت را حفظ و پالس ضعف از داخل کشور ندهیم، از این مرحله عبور می‌کنیم.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: شبکه‌های اجتماعی، امروز به عنوان یک ابزار در جنگ دشمن استفاده می‌شود اما کشور ما یک تاب آوری حیرت انگیز دارد که مبتنی بر اعتقادات و مقاومت بی نظیر مردم به دست آمده است.

سردار جلالی اظهار داشت: ما رویکرد مردم پایه را اتخاذ و با رصد لحظه‌ای، حفظ و تداوم کارکرد زیر ساخت‌ها را مد نظر قرار داده‌ایم و حفاظت از مردم را به عنوان اصلی ترین استراتژی خود می‌دانیم، از سوی دیگر حفاظت از افکار عمومی را بسیار مهم می‌دانیم که متأسفانه در این عرصه با مشکلاتی روبرو هستیم.

وی، حفظ کارکرد زیر ساخت‌ها و دفاع زیستی را از رویکردهای سازمان پدافند غیر عامل کشور دانست و تاکید کرد: برای تحقق اهداف خود برگزاری رزمایش را در دستور کار داریم و در سال گذشته حدود ۱۳۰ رزمایش سایبری در بخش‌های بانکی، حمل و نقل و … داشته‌ایم. امسال نیز از ۱۰ مهرماه رزمایش‌های متعددی را در دستور کار داریم، همچنین در ۱۵ حوزه، تست نفوذ سایبری داریم تا آسیب‌ها را پیش بینی و از بین ببریم.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور با اشاره به تولید تجهیزات مختلف برای کاهش نفوذ سایبری در داخل کشور، گفت: همه سازمان‌ها موظف به استفاده از این تجهیزات بومی شدند، همچنین آزمایشگاه‌های سایبری تأسیس تا تهدیدات در این حوزه را به خوبی تشخیص دهیم.

رزمایش مقابله با کرونا در سال ۹۶ برگزار شده بود

سردار جلالی خاطرنشان کرد: ما در سال ۹۶ دوسال قبل از ورود کرونا به کشور رزمایش مقابله با ورود کرونا به کشور را در فرودگاه امام خمینی (ره) برگزار کردیم که مدارک آن موجود است، همچنین بیش از ۲۰۰ آمبولانس مخصوص برای تهدیدات میکروبی را تهیه کردیم.

وی افزود: بعد از حادثه بیروت ما اصول و نظام تهدیدات شیمیایی را تهیه و نظام آن را برنامه ریزی کرده‌ایم و برای درمان مصدومان شیمیایی احتمالی، اورژانس‌ها و امکانات لازم را تهیه کرده و دوبار رزمایش برگزار کردیم.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: در حوزه هسته‌ای، طرح‌های لازم برای ۷ استان هسته‌ای تهیه و با برگزاری رزمایش، آمادگی مردم را ارتقا و زیر ساخت‌های لازم برای آمادگی در شرایط خاص را ارتقا دادیم، امسال نیز رزمایش‌های هسته‌ای در دستور کار ما قرار گرفته است.

سردار جلالی با بیان اینکه ما ۵۲ شهر بالای ۲۰۰ هزار جمعیت را انتخاب و طرح‌های ویژه را برای آنها تهیه و با شهرداری‌ها در حال اجرای این طرح‌ها هستیم، اظهار داشت: همچنین ۵۱ واحد پدافند نوین را در بستر آتش نشانی‌ها تهیه کرده‌ایم و در ایستگاه‌های صادقیه، شادمان زیرساخت‌ها برای مقابله با تهدیدات احتمالی در مترو پیش بینی شده است.

وی با اشاره به برنامه‌های هفته پدافند، گفت: با توجه به شرایط کرونایی تلاش کردیم برنامه‌ها با توجه به این موضوع برگزار شود به همین دلیل همایش‌هایی به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می‌شود.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور افزود: مانند سال‌های گذشته رزمایش قطع سیگنال برگزار می‌شود همچنین بحث آموزش پدافند زیستی را با همکاری وزارت آموزش و پرورش دنبال خواهیم کرد.

سردار جلالی اضافه کرد: ارتقای سطح ایمنی و امنیت زیر ساخت‌ها با همکاری قوه قضائیه یکی از برنامه‌های ما است تا از تکرار حوادثی مانند بیمارستان سینا اطهر تجریش جلوگیری شود.

وی گفت: تعامل با مجلس شورای اسلامی برای تصویب طرح و قوانین و مقررات مورد نیاز نیز یکی دیگر از برنامه‌های ما است تا از زیرساختها، حفاظت و آسیب پذیری ها کاسته شود.

واکنش به لغو تحریم‌های تسلیحاتی / راهبرد آمریکا علیه ما تغییر نمی‌کند

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور درباره اینکه آیا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تأثیری بر پایان فشار آمریکا بر ایران دارد یا خیر؟ گفت: تجربه نشان داده، تغییر ریاست جمهوری در آمریکا تغییری در راهبرد آنها علیه ایران ندارد، البته ممکن است روش‌های آنها تغییر کند اما راهبرد یکی است.

سردار جلالی با اشاره به پایان تحریم تسلیحاتی ایران، افزود: این اتفاق با توجه به تلاش‌های آمریکا بسیار اهمیت دارد و ما می‌توانیم نیازمندی‌های خود را تأمین و با ورود به بازار جهانی از منافع این حوزه برخوردار شویم و درآمد ارزی خوبی داشته باشیم، البته تحریم‌ها چند بُعد دارد و اتفاقی که از روز گذشته رخ داد تنها پایان تحریم‌های سازمان ملل بود و تحریم‌های آمریکا همچنان وجود دارد که می‌تواند مشکلاتی را در پی داشته باشد.

وی حوزه‌های اقتصادی را یکی از عرصه‌های مد نظر آمریکا برای فشار به کشورمان دانست و گفت: ما باید با کاستن آسیب‌های این عرصه ضعف‌ها را از بین ببریم تا مردم آسیب کمتری ببینند. ما اگر قشر ضعیف را از آسیب پذیری حفاظت کنیم تأثیر، اقدامات دشمنان کاهش می‌یابد.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور تصریح کرد: هیچ کشوری به ما دانش و منابع علمی برای پدافند غیر عامل را نمی‌دهد به همین دلیل تلاش کردیم تولید داخل داشته باشیم بنابراین، ۱۷ رشته در حوزه کارشناسی ارشد و دکترا را طراحی و در حال آموزش هستیم. احساس ما این است که وضع ما نسبت به کشورهای دیگر خوب است زیرا ما با جدیدترین تهدیدات روبرو هستیم.

سردار جلالی با اشاره به حملات سایبری دشمنان، گفت: این عرصه طیف وسیعی از تهدیدات و اقدامات را در بر می‌گیرد که سطح کم ارز آن شاید به حدود ۳۰ هزار تهدید روزانه برسد که ما سیستمی را برای مقابله با این تهدیدات طراحی کرده‌ایم که خودکار به آنها پاسخ می‌دهد، در سطح متوسط نیز تهدیداتی وجود دارد که حوادث اخیر بندر شهید رجایی و مس سرچشمه از جمله این تهدیدات است که تهدیدی برای ما ندارد.

وی تاکید کرد: در لایه سوم که لایه جنگ محسوب می‌شود، وظیفه سازمان پدافند غیر عامل کشور مقابله با آن تهدیدات است. در سال گذشته دو الی سه مورد داشته‌ایم که توانستیم در مقابله با آن، اقدام مناسب انجام دهیم.

کد خبر 5051273

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • ناشناس IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
   2 2
   بله مردم در فشار حداکثری هستند ولی هر گونه لغزش در شرایط فعلی به ضرر کشور است انشاالله خدا ما را یاری خواهد کرد اگه زانو نزنیم و دشمن را امیدوار نسازیم.