کتاب «سرزمین طارم» منتشر شد

قزوین – همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی کتاب «سرزمین طارم» در قزوین به قلم مهدی محمدی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «سرزمین طارم» به قلم مهدی محمدی منتشر شد. محمدی که پیش از این سابقه تحریر ۱۲۰ مقاله ملی و بین المللی و همچنین ۹ جلد کتاب در حوزه‌های مختلف را دارد، در دهمین کتاب خود به سرزمین پدری خود پرداخته است.

وی در گفت‌وگو با مهر اظهار کرد: طارم در گذشته سرزمینی بزرگ اما یکپارچه بود اما امروز بین سه استان قزوین زنجان و اردبیل تقسیم شده است.

این نویسنده افزود: در این کتاب برای مطالعه دقیق این سرزمین، سبقه تاریخی، فرهنگی، سنن، زبان و گویش، ادبیات و حتی موسیقی آن تا ۵ سده گذشته نیز بررسی شده است.

وی بیان کرد: تقسیم بندی‌های جغرافیایی با یک نامه عوض می‌شود اما ریشه و فرهنگ به این راحتی عوض نمی‌شود و این را می‌توان در اشتراکات این سه منطقه مشاهده کرد و بر همین اساس نیز باید با قدرت بگوییم که خلخال و طارم برادر و پاره تن یکدیگر هستند.

محمدی تصریح کرد: یکی از انگیزه‌های ما برای تألیف این کتاب ایجاد یک همگرایی بین این اجزای سرزمینی است.

وی گفت: ۴۰۰ صفحه از ۹۰۰ صفحه این کتاب مربوط به فرهنگ جغرافیایی این سرزمین است و تمام بخش‌ها، روستاها، دهستان‌ها، عوارض کوه و رودخانه‌ها مطالعه و بررسی شده است.

این نویسنده اضافه کرد: بررسی میزان جمعیت روستا و شهر بر اساس اخرین محاسبات آماری سرشماری سال ۹۵، بررسی گونه‌های گیاهی و بررسی زیست بوم حیوانات در این مناطق از دیگر بخش‌های این کتاب است.

وی با بیان اینکه فصل دیگری از کتاب به معرفی مفاخر پرداخته است، اضافه کرد: در ۱۸۰ صفحه زندگی نامه حدود ۲۵۰ نفر از مفاخران این منطقه در حوزه‌های مختلف اعم از علمی، مسؤولین و مقامات کشوری و لشگری و ادیبان معرفی شده‌اند.

محمدی اظهار کرد: برای نکوداشت شهدای دفاع مقدس، تذکره تمام شهدای طارم بزرگ به صورت کامل به تفکیک دهستان محل شهادت و تولد ذکر شده و حدود ۸۰۰ شهید معرفی شده است.

وی افزود: آشنایی با قومیت‌های سرزمین طارم، گویش‌های مختلف این سرزمین اعم از ترکی، کردی کرمانجی و لری و دیگر گویش‌ها از دیگر بخش‌های این کتاب محسوب می‌شود.

نویسنده کتاب سرزمین طارم ادامه داد: یکی دیگر از بخش‌های این کتاب پرداختن به زبان ترکی آذربایجانی در دنیا از نحوه شکل گیری و تا وضعیت فعلی آن و همچنین وضعیت فعلی این زبان در ایران است.

وی با بیان اینکه امروز ۸ گویش مختلف ترکی آذربایجانی در ایران وجود دارد تأکید کرد: در این کتاب تلاش شده بیان شود که کدام یک از این هشت گویش در طارم وجود دارد.

محمدی خاطرنشان کرد: پرداختن به مسائل چینه شناسی طارم، وضعیت مدیریتی این منطقه اعم از آمایش سرزمینی، شیت ها و برگه‌های زمین شناسی و وضعیت معادن و راهکارهای توسعه طارم بر اساس حدود swot از دیگر بخش‌های این کتاب است.

وی گفت: این کتاب یک دایره‌المعارف کامل برای شناخت از منطقه طارم و مرجعی خوب برای پایان نامه‌ها و تحقیقات دانشجویی است.

گفتنی است این کتاب در یک هزار جلد ۹۰۰ صفحه‌ای و به همت انتشارات گیوا منتشر شده است.

کد خبر 5074305

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =