مقایسه رشته پزشکی در کشورهای گوناگون چگونه انجام می شود؟

 هر ساله تعداد زیادی از دانش آموزان رشته تجربی از قبولی در رشته پزشکی دانشگاه های ایران باز می مانند و برخی از آن ها تصمیم می گیرند تا تحصیل رشته پزشکی را در دانشگاه های خارجی ادامه دهند.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، افراد با انتخاب دانشگاه و کشور مورد نظر خود، فرایند تحصیل پزشکی در خارج از کشور را آغاز می‌کنند، اما لازم است تا از شرایط تحصیل این رشته در کشورهای مختلف اطلاعات کافی داشته باشند. مقایسه پزشکی کشورهای گوناگون می‌تواند یک راه مناسب برای تصمیم گیری منطقی و اصولی در این زمینه باشد. در این مقاله قصد داریم تا رشته پزشکی در چند کشور مختلف را با یکدیگر مقایسه کنیم.

همه چیز درباره تحصیل پزشکی در روسیه

صفر تا صد تحصیل در روسیه به همراه اطلاعات کامل در باره مدارک مورد نیاز برای تحصیل در روسیه را می‌توانید در این متن مشاهده کنید. شرایط تحصیل در روسیه به این صورت است که با هر مدرک تحصیلی می‌توانید اقدام دریافت ویزای مهاجرت تحصیلی کنید. حداقل معدل برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه باید ۱۶ باشد. روسیه از اکثر رشته‌های تحصیلی دانشجو می‌پذیرد و نگرانی برای انتخاب رشته نخواهید داشت.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در روسیه عبارت است از کپی پاسپورت، مدارک تحصیلی ترجمه شده، فیش واریزی هزینه اپلای، مدرک زبان مورد نیاز می‌باشد. هزینه تحصیل در روسیه نسبت به دیگر کشورها مقرون به صرفه می‌باشد. هزینه شهریه سالانه دانشگاه FEFU حدود هزار تا دو هزار دلار می‌باشد. هزینه روزانه عادی در روسیه حدود ۴۵۰ روبل می‌باشد که نسبت به دیگر کشور هزینه تحصیل در روسیه پایین‌تر می‌باشد. زمان بندی تحصیل در روسیه همانند دیگر دانشگاه‌های بین المللی کشورهای مختلف می‌باشد.

مقایسه رشته پزشکی در کشورهای گوناگون

مقایسه پزشکی کشورهای گوناگون نشان می‌دهد که طول دوره تحصیل در این رشته ممکن است متفاوت باشد. اما اگر بخواهیم عدد میانگین در نظر بگیریم، بین ۵ تا ۷ سال به طول می‌انجامد. در برخی از کشورها بورسیه‌های تحصیلی فوق العاده ای برای دانشجویان بین المللی در نظر می‌گیرند و این دانشجویان پس از گذشت ۲ یا سه ترم از تحصیل خود و در صورتی که شرایط لازم را داشته باشند، می‌توانند از مزایای بورسیه‌های تحصیلی بهره مند گردند. آموزش پزشکی در بیشتر کشورها به زبان رسمی آن کشور است. البته در سال‌های اخیر، کشورهایی که قصد دارند تا دانشجویان بین المللی بیشتری جذب کنند، برخی برنامه‌های رشته پزشکی خود را به زبان انگلیسی برگزار می‌نمایند. مقایسه پزشکی کشورهای گوناگون مشخص کرده است که در کشورهایی مانند کانادا، استرالیا، انگلیس و آمریکا، دانشگاه‌های معتبری برای رشته پزشکی وجود دارد که زبان آموزشی آنها انگلیسی است.

تحصیل در رشته پزشکی در چین + شرایط و قوانین

به دلیل پیشرفت‌های روزافزون علم و تکنولوژی در چین، امروزه این کشور به یکی از قطب‌های علمی و مالی دنیا تبدیل شده است، به همین دلیل افزایش تمایل به تحصیل در چین نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است. هزینه تحصیل در چین نسبت به دیگر کشورهای دنیا بسیار پایین‌تر است. مناظر چشم گیر و همچنین فرهنگ غنی چین باعث می‌شود که تحصیل در چین را جذاب‌تر کند. تحصیل در چین در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری امکان پذیر می‌باشد. مدارک مورد نیاز برای تحصیل در چین شامل مدارک ترجمه شده تحصیلی، داشتن ویزای دانشجویی یا موقت، گواهی عدم سوء پیشینه، داشتن مدرک زبان چینی HSK))، داشتن اظهار نامه هدف از تحصیل در چین و مدرک تمکن مالی بانکی می‌باشد. هزینه خورد و خوراک عادی در چین حدود ۲۰ الی ۳۵ دلار می‌باشد و اجاره خانه به صورت ماهیان حدود ۰ الی ۵۵۰ دلار است.

مقایسه رشته پزشکی ترکیه و روسیه

پزشکی ترکیه و روسیه می‌تواند گزینه مناسبی برای مقایسه پزشکی کشورهای گوناگون باشد. ترکیه از نظر جغرافیایی فاصله کمی با ایران دارد و ایرانیان برای ورود به خاک این کشور نیازی به ویزا ندارند. همچنین در فرهنگ مردم این کشور نقاط مشترک زیادی با فرهنگ مردم ایران دیده می‌شود. متقاضیان برای ورود به رشته پزشکی ترکیه باید در آزمون YOS شرکت کنند و نمره قبولی بیاورند. همچنین تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه، هزینه کمی خواهد داشت. از طرف دیگر، روسیه روابط دیپلماتیک قوی با ایران دارد، به همین خاطر از دانشجویان ایرانی در روسیه استقبال زیادی می‌شود. افرادی که می‌خواهند رشته پزشکی را در این کشور دنبال کنند، باید در آزمون پیش پزشکی یا پادفک شرکت نمایند و زبان روسی یاد بگیرند. البته برخی از دانشگاه‌های روسیه دوره پزشکی را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند که مدرک آن‌ها مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیست.

همه چیز درباره شرایط تحصیل در ایتالیا

بررسی کامل شرایط تحصیل در ایتالیا به همراه هزینه و رشته‌های مورد پذیرش در ایتالیا را می‌توانید به صورت کامل در این مقاله مشاهده کنید. تحصیل در مدارس ایتالیا از ۳ سالگی شروع می‌شود که به صورت اختیاری می‌باشد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا باید مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را به صورت ترجمه شده به دانشگاه محل تحصیل خود در ایتالیا ارسال نمایید. در آزمون‌هایی که سفارت ایتالیا برگزار می‌کند باید ۹۰ درصد موارد امتحانی را قبول شده باشید تا بتوانید شرایط تحصیل در ایتالیا را داشته باشید. تمامی دانشجویانی که در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های ایتالیا پذیرش می‌شوند می‌توانند در هفته ۱۰ ساعت کار کنند. این زمان کار در مقطع کارشناسی ارشد به ۲۰ ساعت کار در هفته افزایش می‌یابد. تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا ۴ ساله می‌باشد. دانشجویان در این زمان با هماهنگی با استاد مربوطه می‌توانند روی پروژه خاصی که خود یا از طرف دانشگاه پیشنهاد می‌شود کار کنند. هزینه روزانه در ایتالیا حدود ۴۰ الی ۶۵ دلار می‌باشد.

مقایسه هزینه تحصیل در کشورهای مختلف

در فرایند مقایسه رشته پزشکی کشورهای گوناگون به هزینه تحصیل می رسیم. کشورهای مختلف، هزینه تحصیل متفاوتی دارند. اما در حالت کلی بر اساس سه عامل می‌توان هزینه تحصیل در کشورها را مورد بررسی قرار داد.

عمومی یا خصوصی بودن مراکز آموزشی: مراکز آموزشی خصوصی، شهریه‌ای به مراتب بالاتر از مراکز عمومی دارند. زیرا واحدهای آموزش عمومی معمولاً تحت پوشش دولت هستند و بخش عمده ای از بودجه خود را از جانب او دریافت می‌کنند.

بومی بودن یا نبودن دانشجویان: دانشجویان بین المللی که اقامت دائم کشوری که در آن تحصیل می‌کنند را ندارند، باید هزینه بیشتری نسبت به دانشجویان بومی و آنهایی که اقامت دائم دارند، بپردازند.

اجباری بودن یا نبودن تحصیل: مقاطع تحصیلی که حالت اجباری دارند، معمولاً رایگان هستند و برای مقاطع تحصیلی اختیاری باید شهریه پرداخت شود. البته برخی از کشورها برای تحصیلات دانشگاهی نیز شرایطی فراهم می‌کنند که دانشجویان هزینه‌ای بابت آن نپردازند.

مقایسه تحصیل در رشته پزشکی در مجارستان و روسیه

در مورد تحصیل پزشکی در روسیه در بخش قبل توضیح دادیم، اما برای مقایسه رشته پزشکی کشورهای گوناگون به مجارستان می رسیم. کشوری که هر ساله تعدادی از ایرانیان را برای تحصیل پزشکی به خود جذب می‌کند. همانند روسیه، برای تحصیل در رشته پزشکی مجارستان، متقاضیان باید در دوره پیش پزشکی شرکت کنند و پس از قبولی در آزمون پایانی آن، در رشته پزشکی ثبت نام نمایند. البته به دلیل ظرفیت پذیرش پایین در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی مجارستان، رقابت زیادی بین داوطلبان وجود دارد. همچنین هزینه تحصیل در این کشور در پاره‌ای موارد به ۲۰ هزار یورو در سال می‌رسد که در مقایسه با روسیه گران‌تر است.

تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه یا روسیه

در مسیر مقایسه رشته پزشکی کشورهای گوناگون نوبت به ترکیه و روسیه می‌رسد. با مقایسه این دو کشور، متوجه می‌شویم که در ترکیه مدت تحصیل پزشکی ۶ سال است که دو سال اول آن به تحصیل علوم پایه اختصاص دارد. اما دانشجویان از سال سوم به بعد به طور عملی و تئوری با انواع بیماری‌ها آشنا می‌شوند. سال چهارم و پنجم به دوره‌های انترنی کلینیکی اختصاص دارد و در نهایت سال ششم در بیمارستان‌های علوم پزشکی ترکیه با عنوان انترن، دوره کارآموزی خود را می‌گذرانند. اما دوره پزشکی روسیه بین ۶ تا ۷ سال طول می‌کشد که سال اول آن مربوط به دوره پادفک است. دانشجویان در سال اول و دوم، مبانی علوم تجربی را می‌آموزند و در سال سوم تا ششم به یادگیری مبانی تئوری و عملی پزشکی می‌پردازند. در سال آخر نیز به عنوان کارآموز در یکی از بیمارستان‌های روسیه مشغول به کار می‌شوند.

همچنین می‌توانید اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری را از منبع اصلی این اطلاعات کسب کنید.

خلاصه نکات مقاله

افرادی که قصد تحصیل پزشکی در خارج از کشور را دارند، بهتر است در مسیر تحقیقات خود به مقایسه رشته پزشکی در کشورهای گوناگون بپردازند. این کار باعث می‌گردد که نقاط ضعف و قوت هر کشور در این رشته دانشگاهی مشخص شود و متقاضیان مهاجرت تحصیلی، بهتر بتوانند در این زمینه تصمیم گیری کنند. در این مقاله پزشکی کشورهای روسیه، ترکیه و مجارستان با یکدیگر مقایسه شدند. هر کدام از این کشورها می‌تواند مقصد مناسبی برای تحصیل پزشکی باشد، اما فرد باید انتظارات و شرایط خود را نیز در نظر بگیرد.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

کد خبر 5191937

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =