دیوان محاسبات تشکیل پرونده را برای خود افتخار نمی‌داند

اراک- دادستان دیوان محاسبات کشور گفت: دیوان محاسبات تشکیل پرونده را برای خود افتخار نمی‌داند بلکه حل موضوعات و مشکلات را در سایه تعامل و هم افزایی یک افتخار می‌داند.

به گزارش خبرنگار مهر، علی کامیار ظهر پنجشنبه در آئین تودیع و معارفه رئیس دیوان محاسبات استان مرکزی با بیان اینکه رویکرد مردم پایه بودن دیوان محاسبات این است که همه تصمیمات دیوان بر مبنای رضایت مردم صورت گیرد، اظهار کرد: علاوه بر مردم پایه بودن که یک رویکرد اصلی با بهره‌گیری از ظرفیت مردمی است و در دیوان محاسبات در اولویت قرار دارد، موضوع فناورانه بودن نیز به عنوان رویکرد دیگر با توجه به رشد تکنولوژی در اولویت است تا بتوان از تجهیزات و سیستم پیشرفته علمی و فناورانه کشور بیشتر استفاده شود.

وی با اشاره به تعریف ۲۳ سامانه فناوری در بودجه کشور عنوان کرد: قرار بر این بود که در سال ۱۴۰۰ این سامانه‌ها به بهره‌برداری برسد و از این ظرفیت علمی برای شفاف سازی و بهره وری در نظام بودجه ریزی کشور استفاده شود که متأسفانه کارنامه خوبی در این حوزه دیده نمی‌شود و یکی از اشکالاتی است که دیوان محاسبات به دنبال برطرف کردن آن است.

دادستان دیوان محاسبات در ادامه گفت: به عنوان مثال در سامانه اطلاعات مالیاتی رشد ۲۳ درصدی داشتیم در حالی که باید این میزان رشد به ۱۰۰ درصد می‌رسید و این یکی از اشکالات است که باید برطرف شود.

کامیار اظهار کرد: با توجه به کاهش درآمدهای نفتی، امید کشور به درآمدهای مالیاتی است که باید از این طریق برای تأمین بودجه کشور برنامه‌ریزی کرد و بهره‌برداری صددرصدی از این سامانه ضرورت دوچندان دارد.

۱۲ هزار میلیارد دلار حقوق دولتی بودجه از معادن محقق شد

وی عنوان کرد: حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان در برنامه بودجه کشور در ارتباط با دریافت حقوق دولتی از معادن دیده شده بود که از این میزان تنها کمتر از هزار میلیارد تومان اخذ شد. با توجه به ورود دیوان محاسبات به این موضوع بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان اخذ شده است.

دادستان دیوان محاسبات با اشاره به اینکه ۶۵ درصد از منابع حقوق دولتی باید به توسعه معادن برگردد، افزود: در استان مرکزی نیز که حدود ۲۳۶ معدن فعال است باید ۶۵ درصد از منابع حقوق دولتی برای توسعه معادن و افزایش درآمد کشور تخصیص یابد.

وی گفت: تخصیص دو درصد از تراکنش‌های بانکی از سوی نظام بانکی کشور به نیروی انتظامی برای هزینه کرد در راستای جلوگیری از تخلفات سایبری هدفگذاری شده بود که متأسفانه محقق نشد و با پیگیری دیوان محاسبات افزون بر ۲۳۰ میلیارد تومان برای این موضوع تخصیص یافت تا بتوان مانع از بروز تخلفات سایبری در کشور شد.

دیوان محاسبات تشکیل پرونده را برای خود افتخار نمی‌داند

وی با تاکید بر اینکه رویکرد دیوان محاسبات تعاملی است، اظهار کرد: دیوان محاسبات تشکیل پرونده را برای خود افتخار نمی‌داند بلکه حل موضوعات و مشکلات را در سایه تعامل و هم افزایی یک افتخار می‌داند.

کامیار با اشاره به رویکرد دیوان محاسبات برای ارائه تفریق بودجه قبل از موعد مقرر گفت: در سال گذشته تفریق بودجه دو ماه زودتر از موعد مقرر ارائه شد که در تنظیم بودجه سال ۱۴۰۰ اثرات خوبی را بر جای گذاشت.

دیوان محاسبات از هرگونه پیشنهاد و نقطه نظر در حوزه فعالیت خود استقبال می‌کند و مجلس هم نگاه مثبتی به فعالیت دیوان محاسبات با رویکرد تقویت نظارتی نسبت به موضوع بودجه دارد.

دادستان دیوان محاسبات کشور با تاکید بر اینکه دنبال مچ گیری و پرونده‌سازی نیست، تصریح کرد: رویکرد دیوان محاسبات کاهش تخلفات و تشکیل پرونده برای متخلفان است و در این راستا از همه ظرفیت‌های خود با تاکید بر رویکرد تعاملی استفاده می‌کند.

وی کاهش تخلفات در بدنه اجرایی کشور و فعالیت قانونمند و درست دستگاه‌های دولتی را موجب تقویت اعتماد عمومی در بین مردم دانست و افزود: شفاف سازی و انضباط مالی بدنه حاکمیتی در کشور و امانتداری مدیران اعتماد عمومی را افزایش خواهد داد.

کامیار با تاکید بر اینکه تغییر مدیران فرصتی برای تبیین سیاست‌های دیوان محاسبات است، اظهار کرد: با تغییر مدیریتی در دیوان محاسبات رویکردهای آن نیز تغییر کرده و با شعار محوری «دیوان فناورانه، مردم پایه» فعالیت خود را ادامه می‌دهد تا بتوان از پتانسیل مردمی برای رشد و تعالی بهره‌برداری کند.

وی ادامه داد: علاوه بر ظرفیت مردمی از پتانسیل مدیران دلسوز و توانمند برای رفع ایرادات و بی انضباطی مالی استفاده شده است و این ظرفیت می‌تواند در تحقق رویکرد دیوان و تعالی کشور با هم افزایی و همدلی برای رشد در انضباط مالی مؤثر باشد.

کد خبر 5326869

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 6 =