ضرورت حضور مدیر دغدغه مند در عرصه فرهنگ

همدان- نماینده ولی فقیه در همدان گفت: امروز نیازمند مدیر دغدغه مند در عرصه فرهنگ هستیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله حبیب الله شعبانی در جمع فرماندهان و کارشناسان قرارگاه‌های استانی ستاد مردمی جبهه فرهنگی استان همدان با تاکید بر اینکه فعالیت در عرصه مسائل فرهنگی بیشتر جنبه تربیتی دارد، اظهار داشت: نکته مهم در حوزه فرهنگی برای کسی که بنای اثر گذاری در جامعه دارد این است که بدون اخلاص موفقیت در این مسیر امکان پذیر نیست.

وی با بیان اینکه هیچکس بدون اراده الهی و توجه پروردگار نمی‌تواند در کار خود موفق شود، مطرح کرد: گاهی اوقات انسان با وجود فعالیت‌های بسیاری که در کار خود انجام می‌دهد اما به موفقیت دست پیدا نمی‌کند، موضوعی که به عدم توجه به پروردگار و اتکا به خداوند باز می‌گردد.

امام جمعه همدان با اشاره به اینکه فعالیت‌های فرهنگی آثار بیرونی کمتری دارد، گفت: یک فعال فرهنگی باید تکلیف محور عمل کند و زیاد به دنبال نمودهای بیرونی کار خود نباشد.

وی با تاکید بر لزوم برنامه ریزی دقیق در عرصه فرهنگی، یادآور شد: کارهای فرهنگی غالباً جنبه دینی دارد و اگر می‌خواهیم در این راستا موفق شویم نیازمند دو اقدام اساسی هستیم.

شعبانی افزود: اگر اندیشه، عقاید و سبک زندگی منطبق بر آموزه‌های دینی بود باید آن را حفظ و تقویت کنیم و اگر با اندیشه‌هایی بر خلاف آموزه‌های دینی مواجه شدیم، باید آن را تغییر دهیم.

وی با بیان اینکه اگر جامعه تحت تربیت تمدن غربی قرار گیرد، تغییر آن بسیار سخت است، اظهار داشت: این فلسفه‌ی کار فرهنگی است که حق را حفظ و با باطل مبارزه کند.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با اشاره به اینکه یک فعال فرهنگی باید حرکتی آگاهانه داشته باشد و خود را منحصر در مسائل روزمره نکند، خاطر نشان کرد: گاهی از موارد با وجود تلاش زیاد به نتیجه مورد نظر دست پیدا نمی‌کنیم و هم خودمان خسته می‌شویم و هم اثرگذاری لازم برای مخاطب را نداریم، به این دلیل که برنامه ریزی ها بر اساس حرکت‌های آگاهانه و مبتنی بر علم نیست.

وی با گلایه از اینکه یکی از مشکلات در عرصه فرهنگ، فعالیت به صورت بخشی و جزیره‌ای است، گفت: باید مدل برنامه ریزی فرهنگی طراحی کنیم تا به صورت منسجم همه در کنار هم برای کارای بیشتر هم افزایی داشته باشیم.

امام جمعه همدان تصریح کرد: مدیر فرهنگی بنا نیست خود شخصاً وارد میدان شود، بلکه مدیر وظیفه برنامه ریزی و راهنمایی و ایجاد انسجام بین نیروها را بر عهده دارد.

وی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب که ساختار فرهنگی کشور باید اصلاح شود، یادآور شد: متأسفانه امروز بعد از چهل سال، در عرصه فرهنگ حکمرانی نداریم و به همین دلیل برای انجام فعالیت تربیتی باید به دنبال ایجاد مراکز تربیت محور رفت.

شعبانی ادامه داد: به دلیل اینکه حکمرانی در عرصه فرهنگی نداریم، اولویت‌های فرهنگی نیز مشخص نیست و لذا نهادهایی چون آموزش و پرورش و یا سازمان تبلیغات هر یک در راستای اولویت‌هایی که از مرکز به آنها ابلاغ شده فعالیت می‌کنند و هر یک سند فرهنگی جداگانه ای دارند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه امروز نیازمند مدیر دغدغه مند در عرصه فرهنگ هستیم، مطرح کرد: مدیری به عنوان مدیر خوب می‌توان از آن یاد کرد که با دغدغه فرهنگی که دارد ساختار شکن باشد و ساختارهای همراه با مشکل را اصلاح کند.

امام جمعه همدان با اشاره به اینکه شورای فرهنگی عمومی باید مسائل فرهنگی کشور را مدیریت کند، اظهار داشت: رئیس جمهور در یکی از جلسات خود بر لزوم انجام فعالیت‌های فرهنگی زیر نظر شورای فرهنگ عمومی تاکید داشت و این کار درستی است چرا که هم جایگاه شورا تقویت می‌شود و هم اولویت‌های اصلی هر منطقه شناسایی خواهد شد.

وی یکی از مسائل جدی در حوزه فعالیت‌های فرهنگی را انسجام بخشی در بین همه دستگاه‌ها و فعالان عنوان کرد و یادآور شد: اگر حرکتی عمومی توسط مجموعه‌های فرهنگی شکل گیرد و همه یک صدا موضوع خاصی را فریاد بزنند، قطعاً بر مغز و جان مخاطب نیز خواهند نشست.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با بیان اینکه روش‌های تربیتی باید به روز رسانی شود و برای جوانان دهه ۹۰ و ۸۰ اقدام به طرحی جدید کنیم، گفت: امروز اسم شخص خاص و یا نهاد خاص مطرح نیست، آنچه مهم است رسیدن به هدف اصلی که همه ما در رسیدن به آن با هم انسجام داریم.

کد خبر 5355492

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =